توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آسیا-اقیانوسیه آفریقا اروپا آسیای غربی شبه‌قاره حقوق‌بشر دفاتر خارجی سیاست‌خارجی هسته‌ای آمریکا ترامپ ژنرالی را پی
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
 رئیس جدید شورای امنیت ملی آمریکا یک نظامی سرسخت و دارای صراحت کلام است که اگر عقیده ای را اشتباه بداند، حتما از آن انتقاد می‌کند و پیش از این گفته بود: روسیه را باید در خط مقدم جبهه مهار کرد.

 
به گزارش عرش نیوز، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» نوشته است: "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا، سپهبد 54 ساله "هربرت ریموند مک مستر" از قهرمانان جنگ عراق را به سمت رئیس شورای امنیت ملی منصوب کرد. پیش از این، "مایکل فلین" این سمت را برعهده داشت که به دلیل بررسی موضوع تحریمها علیه مسکو با سفیر روسیه قبل از مراسم تحلیف و آغاز به کار دولت ترامپ و مخفی نگهداشتن آن، از سمت خویش برکنار شد.

 
رئیس جدید شورای امنیت ملی آمریکا به خاطر صراحت کلام و سرسختی خود معروف است. مک مستر در محافل دولتی آمریکا بعنوان یک نظامی کارآزموده و استراتژیست شهرت دارد، ولی انتصاب وی باعث تعجب بسیاری از سیاستمداران آمریکایی شد. مسئله اینجاست که رئیس جدید شورای امنیت ملی بعنوان فردی شهرت دارد که هر عقیده ای را که اشتباه بداند، زیر سئوال می برد. کارشناسان در مورد ادامه همکاری وی با کاخ سفید که انتقاد کردن از خود را دوست ندارد، از هم اکنون ابراز تردیدهایی نموده اند.

 
مک مستر 54 ساله، فارغ التحصیل آکادمی نظامی آمریکاست. وی یکی از صد شخصیت بانفوذ در جهان، بر اساس رتبه بندی مجله تایم در سال 2014 بود که در این فهرست بعنوان «مهندس ارتش آینده آمریکا» نام گرفته بود.

 
این ژنرال کهنه سرباز جنگهای بسیاری است و به خاطر شرکت در جنگ خلیج فارس شهرت یافته است. ارتش آمریکا تحت فرماندهی وی در سال 1991 توانست بسیاری از واحدهای گارد ریاست جمهوری عراق را از بین ببرد.

 
تحلیلگران آمریکایی از هم اکنون گفته اند که کاخ سفید تحت رهبری ترامپ که خود دارای «گارد ریاست جمهوری خاص خود» است، سر و کار داشتن این ژنرال با آنها به مراتب سخت تر از روبرو شدن با گارد ریاست جمهوری عراق خواهد بود.  

 
مک مستر در سال 1997 و بعد از انتشار کتاب خود تحت عنوان «تعهدات تحقق نیافته» که در آن بدون پرده از رهبران نظامی و سیاسی آمریکا به خاطر تصمیمات بد در زمان جنگ ویتنام انتقاد کرده بود، شهرت یافت.

 
وی در فوریه سال 2015 هم به دولت آمریکا توصیه کرد تا در رابطه با اوضاع بوجود آمده در اوکراین، «روسیه را در خط مقدم جبهه مهار کند»، وی مسکو را به جنگ ترکیبی متهم کرد. این ژنرال گفته بود: «ما باید درک کنیم که جنگ یک رقابت است که تنها منحصر به اقدامات در میدان مبارزه نمی شود. بغیر از این نیاز به فعالیتهای سیاسی جانبی دارد و روسیه به بهانه دفاع از اقلیت روس زبان ساکن اوکراین، بطور موثر این جنگ ترکیبی را اداره و جلو می برد.»

 
انتهای پیام/
کد مطلب: 391868
 
 


پربازدیدترین