توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
امام جمعه موقت تهران:
حضور ۲۰ میلیونی در اربعین حسینی‌ نشان می‌دهد، ورق علیه داعش برگشته است
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۷
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه "مقام معظم رهبری پیشگام وحدت و تقریب میان شیعه و سنی است" گفت: حضور ۲۰ میلیونی مردم در کربلا و اعلام وفاداری عشایر اهل سنت نشان از این دارد که ورق علیه داعش برگشته است.
به گزارش عرش نیوز،آیت‌الله سیداحمد خاتمی ظهر امروز در دیدار با روحانیون و طلاب اهل سنت کردستان، اظهار کرد: روحانیون اهل سنت همراه با روحانیون اهل تشیع همواره برادرانه در مسیر انجام وظیفه خود هستند و خدا را برای این همدلی شاکریم.

وی با بیان اینکه "علما در گروه خواص جای می‌گیرند"، گفت: گروه خواص در هر جامعه‌ای تاثیرگذار و تعیین کننده سرنوشت هستند و از علمای اهل سنت انتظار می‌رود که همچون عالمان در این عرصه به رسالت خود جامه عمل بپوشانند.

امام جمعه موقت تهران تبیین را وظیفه رهروان راه پیامبر و رسالت نبی اکرم (ص) دانست و افزود: متاسفانه در جامعه ما به‌ویژه در بین نسل جوان مشکل تبیین وجود دارد و بسیاری از مسائل به‌ویژه در حوزه پوشش به‌خوبی برای جوانان تبیین نشده است.

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر ضرورت اقناع و پاسخگویی بر اساس منطق و استدلال در میان علما گفت: دومین وظیفه علما پس از تبیین امر به معروف مسئله نهی از منکر است و بر اساس قرآن این مهم بر عهده عالمان دین قرار گرفته است.

وی افزود: گام مهم در مسئله نهی از منکر کمک است، کسی که وارد این عرصه می‌شود باید مورد حمایت قرار گیرد چرا که در صورت تنها ماندن، آسیب می‌بیند و در صورت آسیب نیز بازار این فریضه الهی سخت می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه به حادثه اسیدپاشی اصفهان اشاره کرد و گفت: حادثه اسیدپاشی در اصفهان نمی‌تواند بی‌حساب و کتاب باشد که برخی از این حساب و کتاب، بر اساس حماقت و کینه بوده است اما احساس می‌شود که برخی از آن قصد بدنام کردن فریضه امر به معروف را داشتند. به‌کوری چشم دشمنان فریضه امر به معروف نه تنها با این اعمال بدنام نمی‌شود، بلکه روز به روز باشکوه‌تر از گذشته انجام می‌شود.

آیت الله خاتمی با تاکید بر ضرورت قصاص عوامل اسید پاشی اصفهان تصریح کرد: این افراد علاوه بر قصاص به لحاظ فردی به لحاظ اینکه قصد آسیب زدن به امنیت جامعه را داشتند، باید مجازات شوند.

وی با ابراز خرسندی و حمایت از طرح حمایت از آمران به معروف و نهی از منکر که اخیرا به مجلس ارائه شده خاطرنشان کرد: این طرح در راستای تعاون است و امیدواریم که اجرایی شود و به وسیله آن نظارت همگانی در جامعه شکل گیرد.

امام جمعه موقت تهران به در پیش بودن هفته وحدت اشاره کرد و گفت: وحدت به معنای تقریب میان شیعه و سنی است که این هر دو باید هم در عرصه نظری، منطقی به بحث و گفت‌وگو بپرازند و هم در عرصه عملی با وحدت در برابر دشمنان بایستند.

وی با تاکید بر اینکه "وحدت و تقریب از معروفات بوده و نیازمند تبیین است" افزود: گروه‌های افراطی در برابر وحدت که از معروفات است، ایستادند، بنابراین ضروری‌ است با وحدت در برابر این گروه‌ها بایستیم.

آیت‌الله خاتمی مقام معظم رهبری را پیشگام وحدت و تقریب میان شیعه و سنی عنوان کرد و افزود: مسئله تقریب امروز مصلحت اول جهان اسلام است چرا که عزت شیعه و سنی را به‌دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: داعش اکنون در فضای مجازی نیز در حال جنگ است. از علمای اهل سنت انتظار می‌رود که همانگونه که صدای انزجار آن‌ها از این گروه‌ها به گوش همگان رسیده این مسئله را تبیین کرده و به روشنگری بپردازند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تکفیری‌ها به شیعیان این تهمت را می‌زنند که قائل به تحریف قرآن هستند، تصریح کرد: قرآن شیعه و سنی هیچ تفاوتی با هم ندارد. این دو مذهب تمام آیات آن را مانند هم و یک شکل می‌خوانند که انتظار می‌رود علمای اهل سنت محکم در برابر تکفیری‌ها بایستند و این موضوع را تبیین کنند.

وی به تعبیر مقام معظم رهبری اشاره کرد که اهانت به مقدسات شیعه و سنی را جایز نمی‌داند و افزود: در عرصه وحدت باید این حقایق تبیین شود و محکم در برابر کسانی که به مقدسات هر دو مذهب توهین می‌کنند ایستاد.

آیت‌الله خاتمی افزود: گروه‌های تکفیری که با نام اسلام وارد میدان شده‌اند در ۵۰ روزی که غزه زیرآتش بود، دم برنیاوردند و حتی بیانیه صادر کردند که اولویت اول ما مبارزه با رژیم صهیونسیتی نیست.

امام جمعه موقت تهران به جنایات داعش در عراق اشاره کرد و گفت: داعش به هیچ مسلمانی رحم نمی‌کند و کشتار ۱۳ نفر از علمای اهل سنت در موصل و ۶۰۰ جوان در یکی از دانشگاه‌های عراق مصداق بارز جنایات وحشیانه این گروه است که با نام اسلام به این اعمال می‌پردازند.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: آبشخور تمام گروه‌های افراطی از یک جا است. ربطی به مذاهب ندارد اما برای مبارزه با آن باید عالمان هر به روشنگری و بیداری جوانان بپردازند تا فریب آن‌ها را نخورند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: برای افزایش وحدت و تقریب میان مسلمانان باید بر محورهای مشترک هر دو مذهب تاکید شود و به فضل خدا این امر محقق شده است. در واقع حضور ۲۰ میلیونی مردم در کربلا و اعلام وفاداری عشایر اهل سنت نشان از این دارد که ورق علیه داعش برگشته است.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 343221