توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
مزار شهدای 16 آذر گلباران شد
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۴

به گزارش عرش نیوز؛لحظاتی پیش و در آستانه سالروز شهادت شهدای واقعه 16 آذر 1332 با حضور سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و جمعی از دانشجویان و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مزار مطهر شهدای والا مقام این واقعه گلباران و عطرافشانی شد.

دانشجویان ایران اسلامی امروز با حضور بر سر مزار شهدای هم‌قشر خود، ضمن ادای احترام به مقام شامخ آن‌ها، عهد و پیمانی دوباره بر سر ایستادگی در راه شهدا و تقویت روحیه استکبارستیزی و بارورشدن افکار سیاسی خود بستند.

حاضران در این مراسم با قرائت فاتحه بار دیگر با آرمان‌های ارزشمند امام راحل (ره)، شهدا و رهبر معظم انقلاب تجدید بیعت کردند.

دبیران تشکل‌های دانش‌آموزی در این مراسم بیانیه‌های تشکل‌های خود در ارتباط با روز دانشجو قرائت کردند.

واقعه 16 آذر 1332 در یک نگاه

 

بعد از کودتای 28 مرداد، رژیم شاه که توانسته بود با کمک اربابان بر اریکه قدرت باز گردد، درصدد برآمد تا پایه‌های حکومت خود را تثبیت کند، اما غافل از اینکه مردم در اولین فرصت خشم و انزجار خویش را نشان خواهند داد. «آیزنهاور» طی نطقی در کنگره آمریکا، کودتای 28 مرداد را چنین توصیف کرده بود: «پیروزی سیاسی امیدبخشی نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است!»

 

نیکسون، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سال 1332، راهی ایران گردید تا نتیجه سرمایه‌گذاری 21 میلیون دلاری «سیا» را که در راه کودتا و سرنگونی دولت مصدق هزینه کرده بود، از نزدیک مشاهده کند.

 

ملت ایران در حالت افسردگی به سر می‌برد و از نفاق و تفرقه‌ای که استبداد توانسته بود در میان ملت ایجاد کند، ناراحت بود. رهبری نهضت مقاومت، قصد رساندن صدای اعتراض مردم را به گوش جهانیان داشت و تلاش لندن و واشنگتن را که می‌خواستند با مشروع جلوه دادن رژیم کودتا، امتیازات مورد نظر خود را در محیط آرام به دست آورند، خنثی کند. اجرای این برنامه به عهده کمیته هماهنگی دانشگاه واگذار شد.

 

دانشجویان دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی، علوم، دندانپزشکی، فنی، پزشکی و داروسازی در دانشکده‌های خود، تظاهرات پرشوری علیه رژیم کودتا برپا کردند. رژیم با تمام قوا متوجه دانشگاه شد.

 

روز 15 آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و مأموران انتظامی، در زدوخورد با دانشجویان، شماری را مجروح و گروهی را دستگیر و زندانی کردند.

 

صبح روز 16 آذر 1332، گارد برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه کند. در یکی از کلاس‌های درس دانشکده فنی، چند تن از دانشجویان در اعتراض به حضور مأموران گارد، آنها را به مسخره می‌گیرند و مأموران گارد با حمله به دانشجویان بی‌پناه، سه تن از آنان را به شهادت می‌رسانند. فردای آن روز در جو خفقان و وحشت، نیکسون به دانشگاه تهران می‌آید و از دست قاتلان «دکترای حقوق» دریافت می‌کند.

 

شهید چمران در رابطه با حادثه 16 آذر می‌گوید: «وقایع آن روز چنان در نظرم مجسم است که گویی همه را به چشم می‌بینم. صدای رگبار مسلسل در گوشم طنین می‌اندازد، سکوت موحش بعد از رگبار بدنم را می‌لرزاند، آه بلند و ناله جانگداز مجروحین را در میان این سکوت دردناک می‌شنوم. دانشکده فنی خون‌آلود را در آن روز و روزهای بعد به رأی‌العین می‌بینم... نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران می‌آمد تا نتیجه بیست و یک ملیون دلار خرج کودتا را ببیند.»

منبع:فارس

کد مطلب: 338920