توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:
کاهش وابستگی فعالیت‌های پژوهشی به دولت سبب اشتغال‌زایی می‌شود
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۶
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خواستار حرکت دانشگاه‌ها به سمت تأمین درآمد حاصل از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تحت حمایت خود شد.
به گزارش عرش نیوز؛سورنا ستاری در نشست با روسای دانشگاه‌های استان اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید درآمد خود را از محل فروش محصول شرکت‌ها تأمین کنند و فرهنگ کارآفرینی ترویج یابد.

وی با اشاره به اینکه 99 درصد بودجه دانشگاه‌های آزاد اسلامی وابسته به شهریه‌ دانشجویی است خواستار اصلاح این شیوه در دانشگاه‌ها شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه در صنایع دستی بومی ایران برندی برای فروش در بازارهای جهانی نداریم، بیان کرد: دانشگاه‌ها پایه رفع این مشکل و کمک‌کننده به رقابت در فروش محصولات در بازراهای جهانی هستند.

ستاری با بیان اینکه در حوزه پژوهش حس وابستگی به دولت باید از بین برود تا پژوهش سبب اشتغال‌زایی و کمک به اقتصاد کشور شود، خاطرنشان کرد: کشورهایی که پایه اقتصادی و فکری آنها وابسته به منابع داخلی باشد هرگز به پیشرفتی نمی‌رسد.

وی پژوهش را شامل 2 بخش تجاری‌سازی و پژوهش‌های بنیادی عنوان کرد و وظیفه دولت را سرمایه‌گذاری در زمینه پژوهش‌های بنیادی برشمرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: زمینه آموزش کارآفرینی در دانشگاه‌ها با آموزش فکر و اندیشه فراهم شود و در بخش پژوهش و تجاری‌سازی باید بیش از گذشته تلاش کرد.

ستاری با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در انرژی هسته‌ای و ساخت موشک خاطرنشان کرد: پتانسیل‌های نهفته‌ای کشور را باید شناسایی و بر روی آنها سرمایه‌گذاری کرد.

وی از برآورد اعتباری معادل 200 میلیون تومان به نمایشگاه سال آینده خبر داد و افزود: امسال بیش از 100 میلیارد تومان توسط نمایشگاه تأسیسات به دانشگاه‌ها کمک شده و هدف ما ایجاد صنعت ساخت در کشور است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌ها در حوزه تجاری‌سازی برای پیشرفت کشور وجود تنها 7 شرکت دانش بنیان در این استان را ناامیدکننده دانست و خواستار تلاش بیشتر در ثبت شرکت‌های جدید شد.

ستاری با اعلام حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاری‌ در طرح‌های اقتصادی ادامه داد: هیچ محدودیتی در ارائه تسهیلات به شرکت‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به ظرفیت این استان در اشتغال‌زایی خاطرنشان کرد: آمایش سرزمینی پایه ایجاد اشتغال در این استان است و باید در حوزه‌های ITC، بایو و آب در این استان سرمایه‌گذاری کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عامل اصلی پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان را طرح ایده و فکر و اجرایی کردن آنها برشمرد.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 353671