توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس جهاد کشاورزی جهرم مطرح کرد
صادرات ۴۰ هزار تنی محصول خرمای جهرم به خارج از کشور
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۰
مدیر جهاد کشاورزی جهرم از صادرات ۴۰ هزار تنی محصول خرمای جهرم به بازارهای داخلی و حوزه خلیج فارس، هند، اوکراین، روسیه و غیره خبر داد.
به گزارش عرش نیوز، جلال بهجو در گفت‌و‌گو با  تسنیم با بیان اینکه شهرستان جهرم با دارا بودن ۶ هزار هکتار باغ خرما یکی از قطب‌های مهم تولید خرما در کشور است، اظهار داشت: سالانه ۴۰ هزار تن از این محصول به بازارهای داخلی و خارجی از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس، هند، سومالی، اوکراین، روسیه، ارمنستان و مالزی صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم با اشاره به افزایش برداشت خرما نسبت به سال گذشته، خاطرنشان کرد: امسال بیش از ۴۰ هزار تن و سال گذشته ۳۵ هزار تن خرما از باغ‌های جهرم برداشت شده است.

وی در مورد کارگاه‌های بسته‌بندی و فرآوری خرما در جهرم نیز گفت: در حال حاضر ۲۰ درصد از خرمای تولیدی جهرم در دو کارخانه بسته‌بندی و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

بهجو با اشاره به اینکه ۹۰ درصد از خرمای تولیدی در جهرم «شاهانی» است، عنوان کرد: رطب «شاهانی» جهرم رنگ طلایی زیبایی دارد و دارای طعم، انرژی مناسب و بازار پسندی قابل قبولی است و نظیر آن در استان‌های دیگر موجود نیست.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم با اشاره به کاربرد رطب «شاهانی» در شیرینی‌های خانگی افزود: رنگینک که نوعی شیرینی خانگی و از سوغات‌های شهرستان جهرم به شمار می‌رود از این رقم خرما تولید می‌شود و در همین راستا با حمایت جهاد کشاورزی کارگاه‌های متعددی در قالب طرح مشاغل خانگی در شهرستان جهرم ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از برداشت محصول خرما در جهرم به خرمای «قصب»، «پیارم»، «مضافتی»، «هلیله‌ای» و «خاسویی» اختصاص دارد، تصریح کرد: حدود ۳ هزار تن از خرمای این شهرستان به صورت رطب برداشت می‌شود که بخشی از آن به صورت تازه‌خوری در بازار‌های کشور به فروش می‌رسد و مقداری دیگر نیز بسته‌بندی و در سردخانه نگهداری و در فصل سرما و ماه مبارک رمضان سال بعد به بازار عرضه می‌شود.
کد مطلب: 338272