توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کاهش سطح زیر کشت آفتابگردان در سنقروکلیایی ‌
يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۶
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی از کاهش سطح زیر کشت آفتابگردان در این شهرستان خبر داد.
عرش نیوز؛محمد قاضی هرسینی گفت: امسال سطح زیر کشت آفتابگردان(تخمه سنقری) در شهرستان سنقروکلیایی حدود دو هزار هکتار است که در مقایسه با سال گذشته با 2650 هکتار‌ کاهش یافته است.

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقر و کلیایی با بیان اینکه سال گذشته پنج هزار تن آفتابگردان در این شهرستان تولید شد، پیش بینی کرد، تولید امسال شهرستان به چهار هزار تن برسد.

 
قاضی هرسینی دلیل کاهش سطح زیر کشت آفتابگردان در این شهرستان را کاهش منابع آبی و زیاد شدن علف هرز گل‌جالیز در مزارع آفتابگردان طی سال گذشته دانست و گفت: این علف هرز سبب کم شدن محصول آفتابگردان می شود و همین سبب کاهش رقبت کشاورزان به کشت این محصول در سال جاری شده است.

 
وی در ادامه با بیان اینکه در پی یافتن راهکار مناسب برای مقابله با این علف هرز هستیم، گفت: به نظر می‌رسد استفاده از تکنیک‌های تنوع زراعی و تناوب زراعی می‌تواند نقش مهمی در مقابله با این علف هرز داشته باشد.

 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سنقر و کلیایی، متوسط عملکرد آفتابگردان در این شهرستان را 1800 تن در هکتار عنوان کرد.

 
قاضی هرسینی در ادامه آفتابگردان تولیدی در این شهرستان را معروف به تخمه سنقری دانست و گفت: تخمه سنقری دارای برند است و طرفدارانی در اقصی نقاط کشور و حتی جهان دارد.

 
قاضی هرسینی در ادامه عطر، طعم و مزه تخمه سنقری را منحصر به فرد دانست و گفت: اقلیم مناسب شهرستان شرایط خوبی را برای تولید اکثر محصولات کشاورزی و بخصوص آفتابگردان فراهم می‌آورد.

 
‌برداشت آفتابگردان در سنقروکلیایی از اوایل مهرماه آغاز می‌شود. ایسنا
کد مطلب: 276271