توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار آذربایجان شرقی:
توسعه همکاری‌های آذربایجان شرقی با ژاپن در زمینه احیای دریاچه ارومیه/۹۰ درصد از تبعات بحران دریاچه ارومیه متوجه استان است
سه شنبه ۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از کمک‌های دولت ژاپن در خصوص احیای دریاچه ارومیه، گفت: مصمم هستیم که این دریاچه را به وضعیت قبل از بحران بازگردانیم و در این راستا علاقه‌مند توسعه همکاری‌ها با کشور ژاپن هستیم.

 

 

به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، اسماعیل جبار زاده در دیدار با سفیر ژاپن در ایران، با اشاره به همکاری ایران و ژاپن در موضوع دریاچه ارومیه، اظهار داشت: خوشحالیم که دولت ژاپن موضوع دریاچه ارومیه را به‌عنوان یک فاجعه زیست‌محیطی درک کرده و در حل این بحران به ما کمک می‌کند.

وی بابیان اینکه دریاچه ارومیه بی‌توجهی به حق آبه آن در دهه‌های اخیر به وضعیت بدی رسیده است، افزود: دولت یازدهم از روز اول مسئولیت، نگاه ویژه‌ای به احیای این دریاچه داشته است، اما فاجعه بزرگ‌تر از آن است که در 2-3 سال بتوان آن را جمع کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش 8 درصدی میزان بارش‌ها در استان نسبت به سال گذشته، گفت: بااین‌حال در اثر اجرای پروژه‌های احیا، سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل 48 سانتی‌متر افزایش‌یافته است.

جبارزاده بابیان اینکه 90 درصد از تبعات بحران دریاچه ارومیه متوجه این استان است، افزود: هم‌اکنون دولت ژاپن در اجرای پروژه‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه در 33 روستای استان که در حاشیه دریاچه هستند مشارکت می‌کند، که علاقه داریم تعداد این روستاها را افزایش دهیم.

وی تأکید کرد: سازمان‌های جهاد کشاورزی و محیط‌زیست استان آماده عملیاتی کردن راهکارهای علمی ارائه شده از سوی متخصصان ژاپنی در خصوص احیای دریاچه ارومیه هستند.

استاندار آذربایجان شرقی بابیان اینکه دریاچه ارومیه برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، افزود: کسانی که ما را در احیای این دریاچه کمک کنند فراموش نخواهیم کرد.

برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه و ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی دو اولویت‌ مهم توسعه استان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های استان درزمینه‌های مختلف، از برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه و ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی به‌عنوان دو مورد از اولویت‌های مهم توسعه استان نام برد و خواستار استفاده از تجربیات و یافته‌های علمی کشور ژاپن در این دو موضوع شد.

جبارزاده بابیان اینکه اعتماد متقابل اصل ضروری برای کار مشترک است و خوشبختانه این اعتماد بین ایران و ژاپن وجود دارد، افزود: از مدیران استان می‌خواهم که با بهره‌گیری از این اعتماد، پروژه‌های مشترکی را برای همکاری با کشور ژاپن تعریف کرده و ارتباطات خود را توسعه دهند.

وی با دعوت از متخصصان و دانشمندان ژاپنی برای حضور در مراکز علمی تبریز و برگزاری کنفرانس‌های مشترک علمی بین دانشگاه‌های تبریز و ژاپن، گفت: این موضوع می‌تواند شروع خوبی برای توسعه همکاری‌ها باشد و مطمئناً اگر قدم اول را با مباحث علمی برداریم موفق‌تر خواهیم بود.

استاندار آذربایجان شرقی آمادگی این استان را برای اجرایی کردن بخشی از توافقات تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن اعلام کرد و گفت: سخت‌کوشی از ویژگی‌های مشترک مردم آذربایجان شرقی و ژاپن است و با استفاده از این ویژگی در بخش تجارت می‌توانیم کارهای خوبی انجام دهیم.

وی همچنین بر توسعه همکاری‌های مشترک با کشور ژاپن درزمینه فناوری‌های آی‌تی و آی‌سی‌تی و برقراری تورهای گردشگری تأکید کرد و با اشاره به انتخاب تبریز به‌عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018، گفت: علاقه‌مندیم از تجربیات ژاپن در این زمینه استفاده کنیم.

کد مطلب: 390571