توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
خشکسالی، دام‌های خراسان شمالی را تا کشتارگاه بدرقه می‌کند
پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۲
استان خراسان شمالی با وجود سرمایه های طبیعی و کشاورزی حاصل‌خیز چند سالی است که طعمه لذت بخشی برای خشکسالی شده است.
به گزارش عرش نیوز:
در چند سال اخیر بسیاری از قنات و چشمه های این استان خشک شد ‌واکنون کشاورزی و دامداری این استان لنگان لنگان پیش می رود.

امسال با وجودی که بارش های بهاره نویدی از سال خوب و سرشار از برکت برای کشاورزان و دامداران خراسان شمالی می داد به یکباره ورق برگشت و بسیار زود بارش ها پایان یافت.

هم اکنون بسیاری از روستاها و عشایر خراسان شمالی با تانکر آبرسانی می شوند و آنگونه که ملوس است اگر سایه خشکسالی ادامه پیدا کند به زودی شاهد بحران جدی آب در این استان خواهیم بود.

یکی از کشاورزان شهرستان مانه وسملقان در این باره می گوید: بی آبی در این استان بسیار شدید شده است و بسیاری از محصولات جو و گندم دیم که با زحمت بسیار کشت کردم غیر قابل برداشت شد.

علیپور می افزاید: بخش اعظمی از زمین های کشت شده خود را به پایین ترین قیمت در اختیار دامداران قرار دادیم تا حداقل دام ها بتوانند از این چند ساقه رویده استفاده کنند.

وی تصریح می کند: هرسال دریغ از پارسال، سال گذشته شرایط تا این حد برای ما کشاورزان سخت نبود اما امسال خشکسالی آنقدر بی رحم شد که تمام محصولات کشاورزی ما به یکباره خشک شد و دیگر چیزی برایمان باقی نماند.

وی اظهار می‌کند: دراین باره بارها با آقای ثروتی نماینده مردم این منطقه صحبت کرده و از او خواسته ایم به هر نحوی شده است از دولت برایمان کمک بگیرد.

باغداربجنوردی نیز می‌گوید: خشکسالی امسال در چند سال اخیر بی سابقه بوده است و همین موضوع سبب شد تا بسیاری از تاکستان های بجنورد که سرمایه مردم روستایی است از بین برود.

علی محمدی می افزاید: بارها نسبت به آبیاری قطره ای فکر کرده بودیم اما هزینه های آن سبب شد نتوانیم این طرح را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزی در راس غذایی کشور قرار دارد تصریح می کند: از دولت انتظار می رود تسهیلات بلندمدت در اختیار کشاورزان قرار دهد تا این قشر مشتاق به اجرای طرح های آبیاری قطره ای شوند.

وی خاطرنشان می کند: به اجبار و برای آنکه بیش از این دچار خسارت نشویم محصولات خود را زودتر از سال های گذشته جمع آوری کرده ایم که همین موضوع سبب پایین آمدن کیفیت و قیمت محصولاتمان شده است.

یکی از دامداران بجنوردی نیز می گوید: اویل امسال زاد و ولد دام ها خوب بود و هم میزان بارش باران به اندازه ای بود که مراتع سرسبز شوند و تصور می کردیم سال خوبی را پیش رو داشته باشیم اما به سرعت رویای ما به کابوس تبدیل شد.

جعفرخانی می افزاید: نبود خوراک و گران بودن کنسانتره سبب شد تا از سراجبار دام های خود را به میدان های دام ببریم تا دام ها از گرسنگی تلف نشوند.

وی تصریح می کند: با افزایش فروش دام توسط دامداران به یکباره قیمت دام زنده از ۱۲هزارتومان به ۸هزارتومان در هر کیلوگرم کاهش یافت و این آغاز ضرر وزیان ما بود.

وی می افزاید: حتی اگر شرایط همین الان نیز بهتر شود تا چند سال آینده نیز ما نمی توانیم زیان اکنون را جبران کنیم زیرا دام و بره های خود را به قیمت ناچیزی فروخته ایم و اگر بخواهیم خود دام جدید بخریم باید قیمت بیشتری بپردازیم.

یکی از اهالی روستای بدرانلوبجنورد نیز می گوید: میزان ذخایر آب آشامیدنی این روستا بسیار کاهش یافته است و در شبانه روز فقط نیم ساعت آب آشامیدنی داریم.

وی آبرسانی به باغ ویلاهای بالادست این روستا را دلیل کاهش آب در این روستا و روستاهای گلی، تیمورتاش قره نوده و... دانست.


رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در این باره اظهارکرد: خراسان شمالی جزو ۴استانی است که خشکسالی به سراغ آن آمده و اگر هر چه زودتر دولت و مردم دست به کار نشوند خسارت جبران ناپذیری خواهیم دید.

موسی الرضا ثروتی می افزاید: در باره رسیدگی به مشکلات خشکسالی در خراسان شمالی از وزیر جهاد کشاورزی سئوال کرده ام که متاسفانه پاسخ قانع کننده ای تاکنون در این باره نشنیده ام.

نماینده مردم بجنورد، مانه وسملقان، گرمه، جاجرم و رازو جرگلان می گوید: بسیاری از دامداران دام های خود را به اجبار با قیمت ۸یا۹هزارتومان به فروش می رسانند و این موضوع در آینده سبب گرانی دام و گوشت خواهد شد.

وی می افزاید: ضروری است شرکت پشتیبانی امور دام اقدام لازم و جدی برای ارائه تسهیلات علوفه و تنظیم قرارداد برای گوشت دام و بهره برداری از علوفه داشته باشد.

دیگر نماینده مردم بجنورد، مانه وسملقان، گرمه، جاجرم و رازو جرگلان نیزمی گوید: آنگونه که پیش بینی می شود خراسان شمالی همچنان درگیر مشکلات خشکسالی است وباید هرچه زودتر برای رفع این بحران چاره ای اندیشید.

قاسم جعفری می افزاید: روی آوردن به کشاورزی نوین و استفاده از طرح های آبیاری قطره ای و تحت فشار می تواند کمک خوبی برای جبران کم آبی باشد.

وی تصریح می کند: اگر مردم و کشاورزان بحران آب را جدی نگیرند در آینده شاهد حوادث و خسارت های بی شماری از نبود و کمبود آب خواهیم شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی نیز می گوید: امسال به دلیل کاهش بارندگی ها و خشکسالی بیش از ۲۵۹ روستای خراسان شمالی با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

حمید روشن روان اظهارمی کند: در ابتدای سال تنها ۱۱۳روستای استان با کمبود آب مواجه بود که رفته رفته به این تعداد افزوده شد و اکنون ۲۵۹روستای این استان با کمبود آب مواجه است.

وی می گوید: احداث چاه های غیرمجاز و استفاده نابجا از آب های روان از جمله دلایلی بروز این بحران در خراسان شمالی است.

وی تصریح می کند: در شرایطی که استان و کشور با بحرانی با عنوان کم آب روبه رو است باید مردم و کشاورزان دقت لازم در مصرف بهینه از آب آمیدنی و همچنین آب کشاورزی و زیرزمینی داشته باشند.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 308491
 
 


پربازدیدترین