توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان:
دیوارکشی بین باغ‌ها در همدان ممنوع است
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹
مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان از منع دیوارکشی بین باغات همدان خبر داد.

به گزارش عرش نیوز،رحیم برقی شامگاه چهارشنبه در کارگروه تخصصی امور زیربنایی استان همدان از عدم تعامل بین شهرداری و جهاد کشاورزی در راستای احداث خانه‌باغ‌ها و نیز دیوارکشی‌ باغ‌ها در استان خبر داد.

وی با اشاره به صدور مجوز تغییر کاربری از سوی جهاد کشاورزی در خارج از محدوده شهری، اظهار داشت: با مراجعه برخی از شهروندان اخذ مجوز احداث خانه‌باغ انجام و برای رفع مشکلات آنها اقداماتی از سوی جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد اما در عین حال از سوی شهرداری مشکلاتی در اخذ پروانه کسب ایجاد می‌شود.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان یادآور شد: در سال 89 مصوب شد برای احداث خانه‌باغ‌ها در استان، باغداران می‌توانند با باغ‌هایی به متراژ یک هزار تا 2 هزار متر مساحت، مجوز ایجاد 30 متر بنا داشته باشند.

وی افزود: در باغات بالای 2 هزار متر مساحت نیز مجوز ایجاد خانه‌باغ‌های با 50 متر زیربنا صادر می‌شود. البته با اقدامات انجام شده به باغ‌های کمتر از یک هزار متر مجوز احداث خانه‌باغ داده نشده است.

برقی درباره جلوگیری از ساخت خانه‌باغ‌های غیر مجاز در باغات تأکید کرد: برای جلوگیری از ساخت و ساز خانه‌باغ‌های غیرمجاز، نباید متقاضیان از شهرداری به جهاد کشاورزی معرفی شوند چرا که صدور مجوز تغییر کاربری راه قانونی خود را طی می‌کند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان ادامه داد: با صدور مجوز تغییر کاربری از سوی جهاد کشاورزی، شهرداری با دلایل خود پروانه کسب را برای متقاضیان صادر نمی‌کند و در این صورت مشکلات بین شهرداری و جهاد کشاورزی بیشتر می‌شود.

وی گفت: دریافت مبالغی برای صدور مجوز تغییر کاربری و واریزی آن به خزانه، مشکلاتی برای جهاد کشاوری و متقاضیان خانه باغ‌ ایجاد کرده و دیگر آن مبالغ قابل برگشت هم نیست. به همین منظور باید با بررسی جوانب راه چاره‌ای برای عدم معرفی متقاضیان خانه باغ‌ها به جهاد کشاورزی از سوی شهرداری صورت گیرد.

برقی خاطرنشان کرد: در موضوع خانه‌باغ‌ها، خارج شدن از تبصره 4 و تبدیل به تبصره یک، پرداخت 80 درصد قیمت روز زمین به عوارض و نیز داشتن سند مالکیت عرصه در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به عدم صدور مجوز تفکیک و احداث زیر حد نصاب فنی و اقتصادی به برخی از باغات و زمین‌های آبی از سوی جهاد کشاورزی در استان افزود: با وجود صدور مجوز تغییر کاربری اراضی از سوی جهاد کشاورزی و نیز صدور مجوز احداث ساختمان و پروانه کسب از سوی شهرداری، مجوز احداث برخی از واحدها از سوی شهرداری صادر نشده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری شرط صدور مجوز ساخت را در تفکیک سند ۶ دانگ قرار می‌دهد که این برای برخی از واحدها با وجود قانون منع تفکیک، امکان‌پذیر نیست.

برقی با اشاره به عدم دخالت جهاد کشاورزی در امور مربوط به محدوده قانونی شهر همدان، گفت: دخالت جهاد کشاورزی در خارج از محدوده حریم شهری است که البته در داخل حریم شهری نیز از سوی طرفین شهرداری و جهاد کشاورزی مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه دیوارکشی باغ‌ها در راستای ضوابط تغییر کاربری نیست، افزود: دیوارکشی بین باغات مطلقاً منع شده و تنها اطراف باغ‌ها با رعایت شرایطی دیوارکشی انجام می‌شود./فارس
کد مطلب: 271898