توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشکلات کمبود نقدینگی کارخانه سیمان باقران و فولاد قائنات از مرکز پیگیری شود
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۱
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن بیرجند گفت: مشکلات کمبود نقدینگی کارخانه سیمان باقران و فولاد قائنات از مرکز پیگیری شود.
به گزارش عرش نیوز؛به اینکه خراسان جنوبی دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه های فرهنگی و منابع خدادادی است در پیشرفت بسیاری از امور از جمله صنایع عقب مانده است.

وی عنوان کرد: خراسان جنوبی استانی کم باران است ولی صادرکننده محصولات استراتژیک از جمله زرشک، عناب، زعفران و انار است که تاکنون این محصولات به صورت کامل فراوری نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه 98 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود، افزود: فراوری و صادرات محصولات استراتژیک این منطقه می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اقتصاد این استان داشته باشد.

 بالابودن نرخ تسهیلات بانکی باعث کاهش انگیزه صادرکنندگان شده است

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌های زیادی در بخش صنعت در این استان صورت گرفته است، گفت: متاسفانه به دلیل برخی مسائل بخش صنعت این استان با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

احتشام اظهارکرد: خراسان جنوبی فرصت و پتانسیل 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان را دارد که از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده که ضعف صادارتی به دلیل مشکلات ما در چهار بازارچه مرزی استان است.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بالا بودن نرخ تسهیلات را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاران دانست و تصریح کرد: این عامل باعث کاهش انگیزه صادرکنندگان شده است.

وی بیان کرد: هنوز برخی از صادرکننده های خراسان جنوبی از سالیان گذشته مشوق ها و جوایز صادراتی خود را دریافت نکرده اند.

احتشام با اشاره به اینکه هنوز در زمینه صادرات در خراسان جنوبی فرایند مناسبی نداریم، بیان کرد: علی رغم اینکه  طرح آمایش سرزمینی در بخش صنعت خراسان جنوبی تدوین شده هنوز این طرح اجرایی نشده است.

در اجرای قوانین ارسالی از مرکز با مشکل مواجه هستیم

وی عنوان کرد: انتظار ما این است که مشکلات بخش صنعت خراسان جنوبی به صورت ویژه و عملیاتی پیگیری شود و از برگزاری این گونه جلسات یک خروجی داشته باشیم و صرف یک نشست و برخاست نباشد.

 رئیس اتاق بازرگانی بیرجند تصریح کرد: توقع داریم که انگیزه سرمایه گذار را به فرآیند سرمایه گذاری برگردانید.

وی با اشاره به اینکه تا کنون بیشتر واحدهای صنعتی خراسان جنوبی تعطیل شده اند، افزود: برخی از این واحد های نیز زیر ظرفیت اسمی خود فعالیت دارند.

احتشام تاکید کرد: جز سرمایه گذاری صنعتی در خراسان جنوبی راهی برای اشتغال استان وجود ندارد.

احتشام اظهارکرد: حل مشکلات سیمان باقران و فولاد قائنات نیازمند پیگیری از مرکز است.

وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی منابع خدادای فراوان و علم وجود دارد،گفت: این عوامل سنگ بنای توسعه است باید به عرصه ظهور برسد.

وی بیان داشت: این استان در اجرای قوانین ارسالی از مرکز با مشکل مواجه هستیم چرا که در این قوانین استان ها برخودار  و غیر برخودار را در کنار یکدیگر می بینند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن بیرجند بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی را یکی از مشکلات سرمایه‌گذاران عنوان کرد و گفت: افزایش نرخ سود بانکی قدرت صادرات را از صادرکنندگان ما گرفته است.

منبع:مهر

کد مطلب: 324655