توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
"گفتمان تکفیر ریشه در استکبار و استعمار دارد"
آیت‌الله اعرافی: نامه رهبر معظم انقلاب منظومه فکری جهان اسلام است
پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۵
رئیس جامعة المصطفی(ص) با اشاره به نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی گفت: این نامه باید به‌عنوان منظومه فکری در جهان ترویج پیدا کند و حضور فارغ التحصیلان ما در جهان باید به‌گونه‌ای باشد که پیام‌آور رسالت دین و نامه رهبر انقلاب باشند.
به گزارش عرش نیوز: آیت‌الله علیرضا اعرافی صبح امروز در مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی که در تالار قدس مدرسه امام خمینی(ره) قم برگزار شد، ضمن تقدیر از استقبال طلاب و روحانیون از فعالیت‌های پژوهشی اظهار داشت: حضور فعال طلاب و روحانیت در نهضت تحقیق و پژوهش اقدامی مهم و دستاوردی بزرگ است.

رئیس جامعة المصطفی(ص) با بیان اینکه حرکت بزرگ تحقیق و پژوهش حرکتی اثرگذار و رو به جلو است، افزود: جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی زمینه‌ای است برای حضور طلاب در عرصه پژوهش و تحقیقات، از همین رو لازم است تحقیقات متناسب با نیاز دنیایی باشد که در آن زندگی می‌کنیم.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه امروز جهان اسلام درگیر جنگ مذهبی نیست بلکه در جهان اسلام دو گفتمان وجود دارد، تصریح کرد: گفتمان تقریب و گفتمان تکفیر دو گفتمانی است که امروز جهان اسلام با آن مواجه است.

وی با بیان اینکه امروزه تکفیر در مقابل تقریب قرار دارد، عنوان کرد: ریشه تکفیر در جهان اسلام نیست، تکفیر، ترور و خشونت در اسلام حقیقی جایی ندارد بلکه گفتمان تکفیر ریشه در استکبار و استعمار دارد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه ریشه تقریب در انقلاب اسلامی و معارف اهل‌بیت(ع) است، خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب همان گفتمان امام(ره) است و طلاب جامعة المصطفی نیز پیرو این گفتمان هستند.

وی تصریح کرد: ریشه تکفیر و ترور به اسم مذهب در دست سلطه‌گران است، درحالی که ریشه تقریب در گفتمان اسلام است. گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه و المصطفی است اما برخی تئوری اسلام بلامذاهب را مطرح می‌کنند و می‌خواهند مشترکات را فقط مورد توجه قرار دهند که این تئوری نیز صحیح نیست زیرا نمی‌توانیم ممیزات مذاهب را کنار بگذاریم.

آیت‌الله اعرافی تأکید کرد: برخی افراد هم تئوری پلورالیزم مذهبی را مطرح می‌کنند و می‌خواهند همه مذاهب را مورد قبول قرار دهند که این تئوری نیز صحیح نیست، باید در نظر داشت که تئوری انقلاب اسلامی درباره تقریب به‌گونه‌ای است که اسلام در حوزه عقاید، اخلاق و اسلام مشترکات زیادی دارد البته اختلاف هم دارند اما باید با هم کنار بیایند، بنابراین وجود مشترکات کافی است تا افراد تابع اسلام شوند.

امام جمعه قم افزود: تأکید به شعائر و مناسکی مانند حج را باید مورد توجه ویژه قرار داد و این حکمی برای اسلام است، باید در نظر داشت این تقریب از درون اسلام شکل گرفته ‌و دانشمندان باید فقه تقریب و فلسفه تقریب را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.

وی ابراز کرد: تئوری تکفیر که در برابر تئوری تقریب استفاده شده ‌و ریشه در افکار افرادی دارد که غیرمنطقی فکر می‌کنند، همچنین ریشه دوم آن نیز ریشه سیاسی و در بیرون از مرزهای اسلامی است.

آیت‌الله اعرافی گفت: من ملاقات‌های زیادی با سفرای کشورهای مختلف داشته‌ام و به آنان تأکید کرده‌ام جاهایی را که فکر تکفیر تولید می‌کنند برای افکار عمومی تبیین کنیم تا اساس تکفیر از بین برود و مشخص شود که حمایت‌کنندگان آن تفکرات چه‌کسانی و با چه نقشه‌هایی هستند.

امام جمعه قم تصریح کرد: اگر همه دنیا منطق امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را سرلوحه کار خود قرار دهند بی‌تردید بساط تند‌روی‌ها برچیده می‌شود و ما نیز دیگر شاهد حضور گروه‌های تکفیری در جامعه نیستیم.

رئیس جامعة المصطفی بیان کرد: ما به‌عنوان مسئولان المصطفی باید منطق شفاف اهل‌بیت(ع) را در عالم و دنیا تبیین کنیم زیرا حضور بیش از ۱۰۰ ملیت در این مرکز باید دین را در جهان ترویج دهد.

وی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب برای جوانان اروپا و آمریکای شمالی خاطرنشان کرد: این نامه باید به‌عنوان منظومه فکری در جهان ترویج پیدا کند و حضور فارغ التحصیلان ما در جهان باید به‌گونه‌ای باشد که پیام‌آور رسالت دین و نامه رهبر معظم انقلاب باشند.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 365551