توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شنود صدای منتقدان در اتاق روحانی؟ علاقه دولت به «تجهیزات امنیتی خاص»/ آخوندی: من در تهران انضباط شهری ایجاد کردم و قالیباف از این خشنود نیست!
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۱۳
محمدرضا تاجیک، مشاور رئیس دولت اصلاحات می‌گوید: «اعتدال» زاییده شرایط انتخابات است و اجازه می‌دهد آدم‌ها مُلَوَّن باشند.
به گزارش سرویس سیاست عرش به نقل از مشرق، «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم...
 
*** 

 

تاجیک: «اعتدال» زاییده شرایط انتخابات است و اجازه می‌دهد آدم‌ها مُلَوَّن باشند

شنود صدای منتقدان در اتاق روحانی؟ علاقه دولت به «تجهیزات امنیتی خاص»/ آخوندی: قالیباف شهرفروش است و از ايجاد انضباط شهري توسط من خشنود نیست!«محمدرضا تاجیک»، از فعالان اصلاح‌طلب و مشاور رئیس دولت اصلاحات در بخشی از گفت‌وگوی خود با شماره یکشنبه گذشته روزنامه شرق درباره تئوری «اعتدال» دولت آقای روحانی گفته است:

«من باور ندارم که اعتدال را بتوان در قاب و قالب یک گفتمان در معنای دقیق کلمه تعریف کرد. آنچه به عنوان گفتمان اعتدال نامیده می‌شود، در شرایط کنونی یک "نام" است، یک اسم است، یک اسم بی‌مسما. دقیق آن تعریف نشده است. عناصر مفهومی و نظری آن تعریف خاصی ندارد و حتی در مواضع اعتدالی که ایستاده است، دقیقا تعریف دقیقی از اعتدال ندارد؛ به این معنی که آیا اعتدال به معنی هم این و هم آن است؟ یا نه این و نه آن بودن؟ آیا قسمتی از راست و قسمتی از چپ یک جریان را معتدل می‌کند یا نه دوری از چپ و راست یک جریان را معتدل می‌کند؟ این دقیقا در فضای اعتدال‌گرایی مشخص نیست.»

او می‌افزاید: جریان اعتدال از این استعداد و پتانسیل برخوردار نیست که بتواند اعتدال را در قامت یک گفتمان مفصل‌بندی، تدوین و تئوریزه کند و آن را به عنوان یک آلترناتیو گفتمانی در شرایط کنونی جامعه به نمایش بگذارد؛ بنابراین، شاید علت لیز‌خوردن بسیاری از اعتدالیون در مواضع خود اعم از سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد و فرهنگ و هنر به دلیل همین ابهام و ایهامی است که در فضای گفتمانی آنها وجود دارد.

تاجیک در ادامه سخنان خود تصریح می‌کند:

«ابهام و ایهام همیشه هم نقش منفی بازی نمی‌کند. گاهی اجازه می‌دهد شما در مواقع لازم لیز بخورید! گاهی اجازه می‌دهد به اقتضای زمانه، دوز اصلاح‌طلبی خود را بیشتر کنید. گاهی به شما اجازه می‌دهد سر از راست در بیاورید و به‌هرحال به اقتضای شرایط، می‌توانید گفتمان را متلوّن یا منعطف کنید. این موضع، طبیعتا مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت که امروز شاهد این موضوع هستیم.»

این فعال اصلاح‌طلب در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: چیزی که بیشتر باعث شد جریان اصلاح‌طلبی و اعتدال به هم وصل شوند، وجود یک «دگر مشترک» بود. یک دگری که هر دو به شکلی نافی آن بودند و نمی‌خواستند مجالی فراهم شود که آن دگر بر سریر قدرت بنشیند... بی‌تردید نمی‌توان فرض کرد که قبلا بر اساس یک دیالوگ گفتمانی دو جریان به یک اشتراکاتی رسیدند و این اشتراکات باعث ائتلاف آنها شد. نه چنین مجالی بود و نه چنین نشست‌هایی برقرار شد و نه اینکه اساسا طرف مقابل تصویری از گفتمان خود داشت. این گفتمان زاییده شرایط انتخابات است که به‌هرحال باید یک جریان برای خود نامی دست‌وپا می‌کرد و این نام هم اعتدال انتخاب شد؛ بنابراین هیچ پروسه و پروژه ائتلافی مبتنی بر اشتراکات گفتمانی وجود نداشته است.[1]

 

*اذعان تاجیک به ماهیت «اعتدال روحانی» در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های پایانی عمر دولت رئیس‌جمهور روحانی به‌سر می‌بریم.

و اکنون این سؤال وجود دارد که فعالان اصلاح‌طلب چرا در طول 4 سال گذشته در این باره به مردم چیزی نگفتند و پیرامون آن بحث نکردند؟!

صحبت‌های تاجیک همچنین اشاره‌ای تلخ دارد به امتناع دولت آقای روحانی در معرفی مفهوم اعتدال به مردم و سیاسیون کشور...

رخدادی که به نظر می‌رسد به دلیل همان خاصیت تلوّن اشاره شده در صحبت‌های تاجیک؛ از اساس بصورت تعمّدی صورت گرفت تا امکان حرکت بینابینی برای ستاد اعتدال وجود داشته باشد.

دولت یازدهم در حالی از معرفی مفهوم اعتدال به مردم خودداری ورزید که این مسئله حتی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

تاجیک چند ماه قبل در مصاحبه با دو روزنامه اصلاح‌طلب، طرح حمایت از روحانی در انتخابات 96 را نظر فردی برخی اصلاح‌طلبان دانسته بود.

اظهار نظری که البته با واکنش محمد عطریانفر مواجه شد و او در مصاحبه با نشریه صدا تأکید کرد که این اعلام حمایت نظر شخصی نیست!

 

***

 

شنود صدای منتقدان در اتاق روحانی؟

از نمایش «حقوق شهروندی» تا خبر علاقه دولت به «تجهیزات امنیتی خاص»

شنود صدای منتقدان در اتاق روحانی؟ علاقه دولت به «تجهیزات امنیتی خاص»/ آخوندی: قالیباف شهرفروش است و از ايجاد انضباط شهري توسط من خشنود نیست!آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه گذشته طی سخنانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته است: ما اتفاقاً دنبال شفافیت هستیم و می‌فرمایند مردم باید بدانند پول‌ها کجا هزینه شده است؟ اتفاقاً ما هم دنبال همین هستیم که معلوم شود که پول‌ها کجا خرج شده است؟ پول‌های نهاد ریاست جمهوری کجا خرج می‌شود؟

او می‌افزاید: «ما حرفی نداریم که هم در قوه قضائیه و هم در نهاد ریاست جمهوری معلوم شود که این تجهیزات بسیار فنی مربوط به امنیتی را بدون اطلاع نیروهای امنیتی به داخل ریاست جمهوری بردند، با اجازه که بوده است؟ به چه وجهی بوده است؟ پولش از کجا آمده است؟!»[2]

 

*به نظر می‌رسد ابعاد این قضیه نیاز به تنویر بیشتری از سوی مقامات دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور روحانی دارد...

استفاده یک نهاد بالادستی که وظیفه‌ای در امور خاص امنیتی ندارد، از تجهیزات امنیتی که نوعاً مرتبط با «حقوق شهروندی» و زندگی خصوصی افراد هستند چه توجیهی می‌تواند، داشته باشد؟!

مسئله «شنود تلفنی منتقدان روحانی» پیش از این هم مطرح شده بود.

روزنامه وطن امروز پیش از این حتی گزارشی را با موضوع شنود نمایندگان و برخی نخبگان سیاسی نیز منتشر کرده بود.

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور روحانی هم در متن همان گزارش به وطن امروز گفته بود: یک چنین چیزی نه شرعا مجاز است نه اخلاقاً. غلط می‌کند کسی مخالفین دولت را شنود کند.[3]

 

***

 

 آخوندی: قالیباف شهرفروش است و از ايجاد انضباط شهري توسط دولت خشنود نیست!

شنود صدای منتقدان در اتاق روحانی؟ علاقه دولت به «تجهیزات امنیتی خاص»/ آخوندی: قالیباف شهرفروش است و از ايجاد انضباط شهري توسط من خشنود نیست!«عباس آخوندی»، وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی، در بخشی از مصاحبه شنبه گذشته خود با روزنامه اعتماد، طی اظهاراتی گفته است:

من از همان روزهاي ابتداي حضورم در وزارت راه و شهرسازي گفتم كه اعتقاد زيادي به اجراي حقوق شهروندي دارم. در شهرسازي تا آنجا كه مي‌توانستم جلوي سوداگري‌هاي شهري را در تهران و ساير شهرها گرفتم. مديريت شهري در تهران به عنوان مثال، كه بيشترين شهرفروشي را داشته است و تهران را به اين وضعيت رسانده قطعا از ايجاد انضباط شهري توسط من خشنود نيست.

او همچنین می‌افزاید: طرف‌هاي ديگري نيز كه بر سر ميز خريد حقوق مردم حاضر مي‌شدند نيز از اين وضعيت راضي نيستند. در هر صورت، قطعا كساني هستند كه از اين اتفاق ناراضي هستند و واكنش‌هايي از خود نشان مي دهند. اين افراد حتما نمي‌گويند كه وزير جلوي منافع من را گرفته، بلكه موضوع ديگري را مطرح مي كنند كه جامعه را با خود همراه كنند ولي من به آگاهي عمومي در بلندمدت اطمينان دارم.[4]

 

*در صبح فردای انتشار اظهارات وزیر راه دولت یازدهم در روزنامه اعتماد؛ «رحمت‌الله حافظی» عضو شورای شهر تهران نیز طی سخنانی که روزنامه شرق آنها را منتشر کرد، گفته است: مدیری که نمی‌تواند درباره وضعیت ترافیک اهم و فی‌الاهم کند، کار اشتباهی می‌کند (بیجا می‌کند) بدون مجوز شورای شهر با میلیاردها تومان پول مردم اتوبان می‌سازد. شأن مردم در این وضعیت حمل‌و‌نقل و ترافیک و جانشان زیر سؤال رفته و نباید به موضوع ترافیک و آلودگی هوا نگاه سیاسی داشته باشیم.[5]

رسانه‌های اصلاح‌طلب روز پنجشنبه گذشته نیز هجمه‌های وسیعی را علیه شهردار تهران صورت دادند.

اظهارات آخوندی مبنی بر شهرفروشی قالیباف و صحبت‌های حافظی درباره اینکه جان مردم زیر سؤال رفته! تاکنون مورد تأیید هیچیک از مراجع نظارتی، امنیتی و قضایی قرار نگرفته است.

انتقادات هماهنگ دولت، اصلاح‌طلبان و کسانی در سایر جبهه‌ها از «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران در ایامی که به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نزدیک می‌شویم، به یک‌باره شدت وسیعی گرفته است.

منتقدین این روزهای آقای قالیباف همچنین هر نوع انتقادی از سخنان خود را به مثابه دفاع از کاندیداتوری آقای قالیباف در انتخابات تلقی می‌کنند که لزوماً انگاره صحیحی نیست!

بدیهیست که دفاع از مدیریت جهادی و مثال‌های خدمتگذاری نظام اسلامی به مردم در کنار جلوگیری از رواج سخنان بی‌قاعده و بلااثبات، تکلیفی است که نظام اسلامی از آحاد خواص و رسانه‌ها انتظار دارد.

 

***

 

1_ http://sharghdaily.com/News/111376

2_http://www.mashreghnews.ir/fa/news/673685

3_ http://www.vatanemrooz.ir/Newspaper/MobileBlock?NewspaperBlockID=131707

4_http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3490154

5_ http://sharghdaily.com/News/111382

کد مطلب: 391453
 
 


پربازدیدترین