توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون توسعه منابع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران:
صنایع ریلی کشور نیازمند بازنگری و نوسازی است
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۲
معاون توسعه منابع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به میانگین سنی ۳۱ سال برای ناوگان حمل و نقل ریلی کشور گفت: با توجه به فرسودگی دستگاه‌ها، این ناوگان نیازمند نوسازی است.
به گزارش عرش نیوز، محمدرضا نصرت‌نظامی امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راه‌آهن شمالغرب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با وجود توسعه خطوط ریلی راه‌آهن، ناوگان حمل و نقل ریلی برای خدمات‌رسانی به مسافران و جا‌به‌جایی بار فرسوده شده است.

وی با اشاره به اینکه ناوگان حمل و نقل ریلی نیاز به بازسازی و نگهداری مستمر دارد، تصریح کرد: متوسط سن قطارها در بخش مسافربری ۳۱ سال است و باید واگن‌ها و نیروهای کشش نوسازی شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: کشور ما پس از انقلاب درگیر تحریم‌های زیادی بوده و این موضوع سبب مشکلاتی در تأمین قطعات و ورود واگن‌های جدید به کشور شده است اما با این وجود راه‌آهن ایران توانسته بسیاری از کمبودها را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری درحوزه ریلی بازگشت سرمایه طولانی نسبت به سایر حوزه‌ها دارد و خرید واگن و لوکوموتیو جدید نیازمند بودجه زیادی است، ابراز کرد: از طرف دولت برای مشارکت بخش خصوصی سیاست‌های تشویقی درنظر گرفته شده است.

نصرت‌نظامی عنوان کرد: براساس برنامه‌های راه‌آهن برای نوسازی ناوگان تا افق ۱۴۰۰ بیش از ۲۷ میلیارد تومان برای این منظور نیاز است.

وی بیان کرد: این سازمان علاوه بر توسعه ناوگان، برنامه توسعه خطوط ریلی برای دسترسی معادن به خطوط اصلی راه‌آهن و شرکت‌های بزرگ و تأثیرگذار در عرصه‌های اقتصادی را در دستور کار دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از برنامه دو خطه کردن خطوط ریلی در مسیر تهران- تبریز خبر داد و گفت: افزایش مناسبات بین‌المللی با کشورهای همسایه نیاز به ایجاد پایانه‌های مرزی دارد.

وی در مورد رسیدگی به وضعیت تأخیر قطارها اعلام کرد: علت عمده تأخیرها ناشی از انسداد راه‌ها برای افزایش ایمنی محورها و مسافران و نیز عملیات زیرسازی و روسازی راه‌ها است و تلاش می‌شود که دیرکردها به کمترین میزان برسد.

راه‌اندازی قطارهای حومه‌ای از مهمترین برنامه‌های راه‌آهن

نصرت‌نظامی با اشاره به اینکه افزایش جمعیت و توسعه شهرها با شبکه ریلی متناسب نیست، اظهار داشت: برای جابه‌جایی بیشتر مسافران و کاهش حجم مسافر در ایام پیک سفرها به ویژه در روزهای آخر هفته پروژه راه‌اندازی قطارهای حومه‌ای در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶ میلیون نفر در اطراف تهران ساکن هستند، ابراز کرد: با ایجاد قطارهای حومه‌ای سهم حمل و نقل ریلی در حومه تهران افزایش می‌یابد.

معاون توسعه مدیریت و منابع راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در مورد نحوه برخورد مهمانداران با مسافران عنوان کرد: جابه‌جایی مسافر بر عهده بخش خصوصی و تدوین مقررات، دستورالعمل‌ها و خدمات اجتماعی حمل و نقل مسافر از وظایف راه‌آهن است.

وی بیان کرد: با افزایش سطح توقعات مسافران کیفیت خدمات ارائه شده توسط مهمانداران مورد بازرسی قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود که ضعف‌ها برطرف شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 341359