توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
"باید در عرصه هسته‌ای در آینده نیروگاه ساز شویم"
روحانی: ملت ایران برای فناوری هسته‌ای هزینه بالایی پرداخت کرده است
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸
شورای اداری استان بوشهر با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد.
به گزارش عرش نیوز؛حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در ادامه دوازدهمین سفر استانی خود، در نشست شورای اداری استان بوشهر شرکت کرد.

مهمترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور را در ادامه می‌خوانید:

* یک رهبر بزرگی مانند امام راحل در این کشور ما را هدایت کرده است. امروز همان راه را مقام معظم رهبری ادامه می‌دهند که ما باید قدردان این نعمات باشیم.

* نیروی انسانی در کشور بسیار مهم است. امروز نیروی‌انسانی لایقی در سطح کشور داریم که باید از این ظرفیت استفاده کرد و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

* استعداد بندری ما به 2 برابر افزایش می‌یابد و تا سال‌های آینده از 7 میلیون به 15 میلیون ارتقا می‌یابد.

* سرمایه‌گذاران وعده داده‌اند تا 3 سال دیگر بخش اول پروژه بندر نگین عملیاتی شود.

* در کنار بندرگاه نگین،‌باید راه‌اهن نیز احداث شود که ما هم به‌دنبال آن هستیم. تا چیزی که در تهران تصویب نشود در استان‌ها اعلام نمی‌کنیم. تا راه‌اهن احداث نشود این بندر نمی‌تواند بندری قوی و فعال باشد.

* باید راه‌آهن شیراز به بوشهر متصل شود.

* در منطقه اولین کشوری هستیم که دارای نیروگاه اتمی هستیم. انشاءالله توسعه می‌یابد و 2 واحد نیروگاهی دیگر در کنار همین نیروگاه فعال خواهد شد. قدم‌ها اولیه برداشته شده است. در آینده 3 هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید می‌کنید. 

* باید در آینده نیروگاه ساز شویم.

*در بخش‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای باید گام ها را به پیش بگذاریم. هزینه بالایی به خاطر دیگران پرداخت کرده‌ایم. اتهامات ناروا و ظلم‌ بوده است. هزینه بالایی ملت پرداخت کرده است. لذا باید حداکثر استفاده را ببریم.

* استعداد بالا و امکانات بسیاری در استان بوشهر وجود دارد. 

* باید بهره‌وری‌ها را بالا ببریم. آب و زمین کشاورزی در کشور محدود است. ولی مشکل قبل از زمین، مشکل آب داریم.

* در زمینه صیادی باید به فناوری‌های روز مجهز شویم. امروز ابزار جدیدی وجود دارد که چگونه از عمق 200 متری و حتی 300 متری صیادی شود. دانشگاه‌های ما در سطح کشور باید به تولید، صیادی و استفاده از سواحل وصل شوند.

* باید تحولی در زمینه آموزش عالی ایجاد کنیم و نحوه اتصال آموزش و تحقیقات، شرکت‌های دانش بنیان، ‌نهایت باید بازار را فتح کنیم.

* باید فاتح بازار‌های منطقه و دنیا باشیم. اگر این هدف باشد صنعت و کیفیت هم درست می‌شود و لذا مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها نیز فعال می‌شوند.

* ما باید از همه امکانات به‌خوبی بهره‌برداری کنیم و بهره‌وری را افزایش دهیم. بهره‌وری با علم،‌ دانش امکان پذیر است. 

*حفظ فرهنگ‌های گذشته یکی از آثار ارزشمند هر استان محسوب می‌شود. در عزاداری ما فرهنگ محلی هم حفظ شده است. چراکه در عزاداری‌ها تفاوت‌هایی شاهدیم.

* یکی از راه‌های پیشرفت استان بوشهر، گردشگری است. صنعت گردشگری و توریسم امروز بسیار برای کشور‌ها پردرآمد است. کشوری در همسایگی ما تعداد گردشگران خارجی آن بیش از 30 میلیون نفر بوده‌اند.

* با همسایگان و دنیا باید رابطه خوبی داشته باشیم. نمی‌شود کشور‌های همسایه بازار صادراتی ما باشند و از صبح تا شب باآن‌ها دعوا کنیم. نمی‌توان از فناوری‌ها روز دنیا استفاده کرد ولی دعوا کرد با دنیا. دعوا و رفاقت هرکدام مسیر و زمانی دارند.

* همه فکر را باید به‌کار گیریم و قدرت ملی درست کنیم. شعار ندهیم بلکه قدرت ملی واقعی درست کنیم. بخشی از قدرت ملی ما به احیای فرهنگ فداکاری و ایثار است اما قدرت ملی در کنار صنعت، تولید، بهره‌وری نیز قرار دارد.

* باید از امکانات و جاذبه‌ها استفاده کرد و کشور و استان‌ها را توسعه دهیم. به آینده کشور و به‌ویژه استان بوشهر بسیار امیدوار هستم.

* دولت در حد توان خود کمک خواهد کرد و همه پروژه‌هایی که اعلام شده در طول دولت یازدهم دنبال می‌کنیم تا اجرایی و عملیاتی شوند.

* بوشهر جزو استانی‌هایی است که استعداد بسیار زیادی برای پیشرفت و توسعه دارد. استانی مرزی است و از دوران گذشته تا کنون باید قدردان این مردم باشیم.

*سیاست این دولت تعامل سازنده با جهان وبه‌ویژه با همسایگان و همسایگان جنوبی در خلیج فارس است. ریشه فرهنگی منطقه ای ما در واقع یکی است. همه افتخار داریم به دین اسلام، پیروی از راه و رسم پیامبر اسلام.

* برخی از مصوبات در این سفر که در تهران بررسی شده بود را به اطلاع مردم رساندیم.

* یکی از برنامه‌ها این است که مردم شهرستان بوشهر، تمایل فراوانی داشتند که یک راه خروجی جدید و دومی برای مردم شهر ایجاد شود تا موجب عمران و آبادانی شهر باشد و از تنگناها و محدودیت‌ها فاصله گیرد. این کار عملیاتی می‌شود که هزینه بالایی دارد ولی این دولت قطعا اجرایی می‌کند. امیدوارم تا پایان سال 95 عملیاتی شود.

* نیاز دوم بوشهر و سایر شهرستان‌های این استان، مسئله پسماندهای شهری بود. سال هاست طرح‌هایی شروع شده و مقداری عملیاتی شده و برای سلامت  و زیست مردم بسیار اهمیت دارد. این طرح را ما قسمت قسمت کرده و تا پایان دولت اعتبارات لازم را در اختیار می‌گذاریم.

* جاده‌هایی که در این استان وجود داشته و باید تبدیل به بزرگراه شود از راه دوم برازجان به گناوه و گناوه به دیلم این ها در سال‌های 94 و 95 اجرایی و اعتبارات لازم پیش‌بینی شده است.

* 5 طرح وزارت نفت تعهد داده که ابلاغ شده به وزارت تا اجرایی و عملیاتی شوند.

* در زمینه بندر، امروز عملیات اجرایی آغاز شد و انشاالله این بندر به 2 برابر ظرفیت خود خواهد رسید و اولین فاز آن ظرف 3 سال آینده عملیاتی می‌شود. این بندر امکانات صادرات و واردات 7 میلیون تن کالا دارد که به بیش از 2 برابر و 15 میلیون تن می‌رسد. عملیات افزایش 2 برابری ظرفیت بندر بوشهر از امروز آغاز شدو.

*11 طرح در سال 64 و 65 با اعتبار 603 میلیارد تومان برای این استان در سفر دولت به بوشهر تصویب شد و عملیاتی و اجرایی می‌شود.

* منطقه آزاد تجاری بوشهر در دولت به تصویب رسیده و به‌زودی بعد از سفر لایحه آن تقدیم مجلس خواهد شد.

* از نظر امکانات نیروگاهی، نیروگاه برق اتمی بوشهر درحال حاضر کار می‌کند. تفاهم نامه های لازم با کشور‌ سازنده منعقد شده است برای 2 واحد دیگر در همجواری این نیروگاه.

* مسئله صنعت گردشگری، این استان استعداد بسیار زیادی دارد 2 دهکده توریستی در استان تاسیس خواهد شد. دولت مقدمات اولیه را آماده می‌کند تا سرمایه‌های لازم جذب شود.

* کار اصلی را برای اقتصاد و اشتغال کشور، باید بخش‌های غیر دولتی فعال شوند. دولت باید زیر ساخت‌ها را تجهیز کند.

* استان بوشهر از نظر کار فرهنگی و نشریات جزو استان‌های قدیمی است. نشریات متنوع در این استان با تفکرات مختلف فعال هستند و این سبب نشاط فرهنگی در استان می‌شود.

*هیچ وقت بحث نمی‌کنیم که وزیری که می یاد و کسی که در هیئت دولت می‌آید از کدام استان است. تفاوتی در این زمینه وجود ندارد. در اینکه در هیئت وزیران،‌ وزیر در کجا متولد شده و در کجا درس خوانده است، اهمیتی ندارد.

* خبری که می‌توان به مردم داد این است که 2 نیروگاه جدید اتمی که شروع می‌شود، این نیروگاه‌ها علاوه بر برق‌، دارای آب شیرین‌کن هستند. بخش مهمی از این طرح‌ها انجام و عملیاتی می‌شود.

* ورزشگاه‌ها آن هایی که دولتی است درحال دولت زدایی است و به بخش خصوصی واگذار می‌شود. ولی خوب برای آغاز کار شاید نیاز باشد این‌ها را انجام دهد.

* استادیوم 15 هزار نفری بوشهر جزو 11 پروژه‌ای توسعه‌ای استان بوده که به تصویب رسیده است.

منبع:تسنیم

 

کد مطلب: 355417