توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت الله جوادی آملی:
جامعه عاقل گرفتار تبلیغ دشمنان نمی‌شود
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۳
قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: جامعه‌ای که گرفتار تبلیغ بیگانه شود دچار استضعاف فکری خواهد شد.
به گزارش عرش نیوز: آیت الله عبدالله جوادی آملی ظهر دوشنبه در درس تفسیر که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار داشت: اگر جامعه‌ای زیر پوشش تبلیغ بیگانه قرار گیرد مستضعف فکری می‌شود.

وی با بیان اینکه کار حوزه مجتهدپروری و تحقیق است، افزود: دانشگاه‌ها هم دو کار اساسی دارند که با حوزه همگون است ولی توده مردم که قدرت درس خواندن ندارند و توفیق نداشته‌اند گرفتار تبلیغ و تکرار هستند.

استاد سطوح عالی حوزه اظهار داشت: در حوزه کتاب و حکمت تعلیم و تدریس می‌شود و طلبه بعد از مقدمات وارد فقه و اصول و به درجه اجتهاد می‌رسد و هم برای خود و هم برای دیگری که به این مرحله نرسیده است تعلیل می‌آورد و تحلیل می‌کند.

وی اضافه کرد: در دانشگاه هم سدسازی و پزشکی را در مراحل اول به فرد یاد می‌دهند و وقتی فرد به مراحل بالا رسید در علم خودش مجتهد می‌شود اما عوام را به جای تعلیم، تبلیغ به خوردشان می‌دهند.

آیت الله جوادی آملی گفت: به توده مردم به جای تعلیم، تبلیغ یاد می‌دهند و به جای تعلیل، تکرار، اول چیزی را به خوردش می‌دهند و بعد آنقدر تکرار می‌کند که ملکه او می‌شود.

وی افزود: اگر جامعه را بخواهیم عاقل بپرورانیم باید تبلیغ هم رنگ و بوی تعلیمی داشته باشد وگرنه اگر فقط تبلیغ و تکرار باشد پفک نمکی به مردم داده شده است.

این مرجع تقلید شیعیان فزود: اگر تبلیغ جای تعلیم و تعلیل را گرفت در این صورت افراد سراغ بدحجابی و اینترنت ناسالم می‌روند وگرنه اینطور نیست که تکرار بتواند باطل را حق کند.

منبع: مهر
کد مطلب: 354706