توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کسری مخزن آب دشت قزوین 250 میلیون مترمکعب در سال است
دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۴
معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین گفت: کسری مخزن آب دشت قزوین 250 میلیون مترمکعب در سال است.
به گزارش عرش نیوز:
امیدعلی پارسا در سومین جلسه اتاق فکر آب استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بحران جدی کاهش و افت آب آبخوان دشت قزوین به صورت کامل قابل لمس است.

وی افزود: علی‌رغم وضوح این بحران و اعتراف به این واقعیت از سوی بهره‌برداران بنا به دلایل متعدد اقدام لازم در راستای کاهش سرعت یا در صورت امکان توقف وضعیت بحرانی در حال انجام است.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قزوین با اشاره به میزان مصرف سالانه منابع آب استان اضافه کرد: ۹۱ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی، ۵ درصد در بخش شرب و ۴ درصد در بخش صنعت و خدمات صرف می‌شود.

پارسا با بیان اینکه افت سطح آب‌های منابع زیر زمینی استان به شدت در حال افزایش است، ادامه داد: افت سطح منابع آبی استان در برخی از مناطق تا ۴۰ متر رسیده که نشان‌دهنده بحران آبی در استان است.

وی عنوان کرد: تحقق هدف بزرگ نجات آبخوان دشت قزوین که مترادف با نجات تمدن دشت قزوین است در انجام مراحل مختلفی امکان‌پذیر است که ایجاد اعتماد و همدلی در بین دستگاه‌های اجرایی، مردم و بهره‌برداران مبنی بر جدی بودن موضوع و تبلیغات مداوم رسانه‌ای به ویژه رسانه ملی از جمله آن‌هاست.

معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین تصریح کرد: اتفاق نظر تمام اجزای متولی امر و دستگاه‌های ذیربط بر ضرورت مشارکت در مقابله با مشکلات حول محور مدیریت استان و تدوین راهکارهای اجرایی در قالب موارد و آئین‌نامه‌ها از دیگر مراحل قابل اجرا به شمار می‌رود.

پارسا با اشاره به الزامات تحقق این مهم گفت: ایجاد عزم استانی، تشکیل ستاد استانی و تشکیل کمیته همکاری‌های مشترک از جمله الزامات تحقق این مهم است.

وی با اشاره به نحوه عمل در خصوص برداشت‌های غیرمجاز آب از آبخوان دشت قزوین بیان کرد: چاه‌های فاقد پروانه و یا فرم؛ پر و مسلوب‌المنفعه می‌شود که صرفه‌جویی ۵۰ میلیون مترمکعب آب را به دنبال دارد.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قزوین با اشاره به دیگر راهکارهای رفع مشکلات حوزه آب در استان قزوین افزود: با جلوگیری از برداشت چاه‌های فرم یک و چاه‌هایی که پروانه برداشت موقت دارند نیز ۲۸۵ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

پارسا اضافه کرد: با جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز با نصب کنتورهای هوشمند آب نیز می‌توان ۱۳۱ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب داشت.

وی ادامه داد: از دیگر اقداماتی که باید در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب شود، اجرای طرح‌های کشت بهینه در اراضی دشت قزوین است تا از این طریق آب کمتری در بخش کشاورزی استان مصرف شود.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قزوین با تأکید بر اصلاح الگوی کشت در اراضی دشت قزوین گفت: محصولات کشت‌ شده در اراضی آبخور دارای پروانه بهره‌برداری باید مطابق سیاست‌های استانی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است، باشد.

پارسا خاطرنشان کرد: اتخاذ سیاست‌های تشویقی برای کشاورزان مجری طرح‌های کشت و عدم اختصاص خدمات به محصولات کشت شده خارج از طرح‌های اعلام شده توسط جهادکشاورزی نیز در صرفه‌جویی منابع آبی این استان موثر است.

وی اظهار کرد: در صورتی که کشاورزان نسبت به کشت محصولات خارج از طرح‌های اعلام شده توسط جهاد کشاورزی اقدام کنند، تعرفه برق مصرفی و سوخت چاه‌های آنها از حالت یارانه خارج می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار قزوین با اشاره به میزان کسری آب دشت قزوین یادآور شد: کسری مخزن آب دشت قزوین ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال و آب مورد نیاز برای جبران کسری ۵۰۰ میلیون مترمکعب است.
منبع:فارس
کد مطلب: 306501
 
 


پربازدیدترین