توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
افزایش 11 درصدی پروازهای خارجی از فرودگاه بین‌المللی بیرجند
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۵
مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی گفت: در شش ماهه نخست سال جاری تعداد پروازهای خارجی انجام شده از فرودگاه بین‌المللی بیرجند نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.

به گزارش عرش نیوز؛هادی سلامی اظهار داشت: در سال 1315 محل ساخت فرودگاه بیرجند مورد تایید قرار گرفت و پس از آن با پیگیری مسئولان وقت در سال 1327 همزمان با تاسیس اداره کل هواپیمایی کشوری یک باند خاکی به طول یک‌هزار متر در محل مذکور احداث و یک دستگاه NDB نصب شد.

وی تصریح کرد: در سال 1344 در امتداد باند قدیمی باندی به طول 2 هزار و 250 متر و عرض 45 متر که 16 متر وسط آن آسفالت سرد بود احداث شد.

مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی ادامه داد: در سال 1357 به دلیل عدم تناسب باند با عملیات هواپیماهای مسافربری از جمله F28 روکش آسفالت گرم به عرض 25 متر انجام و از طریق یک تاکسی وی 200 متری به عرض 15 متر به اپرون 45*50 متر وصل شد.

سلامی با بیان این‌که در سال 1371 با توجه به نیازهای منطقه و روند افزایش جمعیت طرح مطالعه عوامل پروازی به مشاور واگذار شد، یادآور شد: این طرح پس از مطالعه کامل تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی به قابلیت‌ها و امکانات فرودگاه بین‌المللی بیرجند اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این فرودگاه قابلیت پذیرش هواپیماهای پهن‌پیکر با وجود دو باند پروازی، سیستم‌های روشنایی باند، سیستم‌های ناوبری DVOR/DME، NDB، RCAG، VOR و RVR را دارد.

مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی از 517 سورتی پرواز داخلی در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد 260 سورتی ورودی و 257 سورتی خروجی بوده‌اند.

سلامی به تعداد پروازهای خارجی انجام شده از فرودگاه بین‌المللی بیرجند در شش ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و افزود: تعداد پروازهای خارجی انجام شده در مدت زمان ذکر شده 73 سورتی بوده که شامل 35 سورتی ورودی و 38 سورتی خروجی می‌شود.

وی با بیان این‌که بیشترین پروازهای داخلی استان به مقصد تهران صورت گرفته است، گفت: همچنین بیشترین پروازهای خارجی انجام شده از فرودگاه بین‌المللی بیرجند به مقصد عتبات عالیات و مکه مکرمه بوده است.

مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی ادامه داد: در شش ماهه نخست امسال در پروازهای داخلی فرودگاه‌های استان 44 هزار و 991 نفر و در پروازهای خارجی 13 هزار و 475 نفر جابه‌جا شده‌اند.

سلامی با بیان این‌که در این مدت تعداد پروازهای داخلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: با این وجود تعداد مسافران داخلی به دلیل بزرگتر شدن نوع هواپیما پنج درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین در شش ماهه نخست امسال تعداد پروازهای خارجی صورت گرفته از فرودگاه‌های استان 11 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی به تاخیرهای پروازهای صورت گرفته اشاره کرد و افزود: بیشتر تاخیرهای به وجود آمده شامل تاخیر در ورود پروازها بوده که مهم‌ترین دلیل آن نقص فنی و شرایط بد آب و هوایی گزارش شده است.

سلامی به مهم‌ترین امکانات موجود در فرودگاه بین‌المللی بیرجند اشاره کرد و یادآور شد: وجود دو باند پروازی عملیاتی، روشنایی باند، دستگاه‌های ناوبری و کمک ناوبری به روز دنیا از مهم‌ترین امکانات موجود در این فرودگاه است.

وی گفت: نصب سیستم ILS( سیستم نشستن اتوماتیک هواپیما) که مطالعات اولیه آن در حال انجام است با کمک‌های استانی و ملی در دست اقدام است.

مدیر فرودگاه‌های خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: رایزنی با شرکت‌های هواپیمایی برای برقراری پرواز به دیگر نقاط کشور و تصویب طرح جامع فرودگاه‌ بین‌المللی بیرجند از جمله اقداماتی بوده که برای توسعه فرودگاه‌های استان و تقویت پروازهای داخلی و خارجی صورت گرفته است.

منبع:فارس

کد مطلب: 332809