توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۱۰ درصد جمعیت استان یزد با معلولیت مواجه هستند
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵
مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به اینکه در حدود ۱۰ درصد جمعیت استان یزد با معلولیت روبرو هستند، از استفاده بیش از ۲۳ هزار معلول از خدمات توانبخشی در یزد خبر داد.
به گزارش عرش نیوز؛جلیل عفتی صبح امروز در نشست خبری استان یزد که به مناسبت هفته معلولین برگزار شد، اظهار کرد: در ارتباط با خدمات معلولین، بحث پلاک ویژه خودرو برای معلولین و موضوع اشتغال معلولین را در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: در این زمینه هر کارفرمایی که یک فرد معلول را به کار بگیرد، ما سهم بیمه کارفرمایی را پرداخت می‌کنیم تا یک مشوقی در این زمینه برای کارفرمایان باشد.

مدیر کل بهزیستی استان یزد خاطرنشان کرد: ما هرچه به سمت این برویم که خدماتمان در موضوع توانبخشی، اجتماع محور کنیم، قطعا این اقدامات موثرتر است و کمک‌ها بیشتر می‌شود.

عفتی گفت: احساس ما این است که در استان، علیرغم آماری که وجود دارد و اقداماتی که در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد، چندین هزار برابر پولی که دولت برای این منظور قرار می‌دهد، مراکز غیر دولتی در این زمنیه هزینه می‌کنند.

وی عنوان کرد: این اقدام به صورتی است که هر موضوعی را که بر روی آن دست گذاشته شود، صدها یا هزاران برابر بیشتر از کمک‌های دولتی، کمک‌های مردمی وجود دارد که به آن افتخار هم می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان یزد تصریح کرد: در این راستا، کل تجهیزات مورد نیاز معلولین را جامعه معلولین که یک مجموعه غیر دولتی است تامین می‌شود.

عفتی عنوان کرد: در ارتباط با معلولین، اشتغال بحث بسیار مهمی است، برای اینکه معلول بتواند در جامعه زندگی مناسبی و همانند دیگران داشته باشد، باید بحث اشتغال وی مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون اقداماتی از جمله وام‌های خوداشتغالی و هماهنگی برای اشتغال معلولان انجام شده ولی قطعا این اقدامات برای رفع مشکلات معلولان کافی نیست.

مدیرکل بهزیستی استان یزد اضافه کرد: معلولان استان یزد از توانایی‌های بالایی برخوردارند که در زمینه‌های مختلف موفقیت‌های زیادی به دست آورده‌اند که از جمله این موارد می‌توان به قهرمانی‌های پارالمپیک اشاره کرد.

عفتی گفت: تنها باید این توانایی‌ها و قابلیت‌ها را باور داشته باشیم، هم مسئولان و هم مردم باید این موضوع را باور داشته باشند تا بخشی از این افراد را در کارگاه‌های تولیدی و مغازه‌ها به کار بگیریم.

وی گفت: نباید معلولی در استان یزد وجود داشته باشد که قدرت کار دارد اما از نعمت اشتغال محروم است.

مدیر کل بهزیستی استان یزد اضافه کرد: تشکل‌های معلولین در این موضوع موفق‌تر عمل می‌کنند که کانون نابینایان نمونه است و در موضوع اشتغال نابینایان، اقدامات خوب انجام شده است.

عفتی عنوان کرد: اگر همه دستگاه‌های دولتی فقط تلفن‌چی‌هایشان را از نابینایان قرار دهند، به طور قطع نیاز آنها رفع می‌شود، یا کارخانجات دولتی کارهای دفتری و کارهایی که فشار زیادی ندارد را به معلولین بسپارند، بهترین کار خیر است.

وی افزود: موضوع بعدی، بحث مناسب‌سازی محیط است که ما باید شرایطی را از لحاظ چیدمان شهری ایجاد کنیم که معلولین بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند.

مدیر کل بهزیستی استان یزد بیان کرد: در این زمینه مدعی هستیم که در استان یزد وضعیت خوبی نداریم و گزارش‌های مرتبط به آن هم وجود دارد.

عفتی اضافه کرد: به عنوان مثال خودپردازهای بانک‌ها الان از پله‌هایی برخوردارند که معلولان و افراد خاص از جمله سالمندان و زنان باردار نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

وی گفت: باید توجه داشت میزان قابل توجهی از جامعه افرادی هستند که نمی‌توانند از خدمات معمولی که در جامعه وجود دارد استفاده کنند که باید نیازهای آنها مورد توجه قرار گیرد.

مدیر کل بهزیستی استان یزد عنوان کرد: از جمعه 7 تا چهارشنبه 12 آذر به عنوان هفته معلولین نامگذاری شده که برای روزهای این هفته، به ترتیب اسامی "معلول، شادابی و نشاط"، "معلول، دسترآسان و مناسب‌سازی"، "معلول، آمادگی در برابر بلایای طبیعی"، معلول، فناوری وسایل کمکی"، " معلول، توانمندسازی"، "معلول، توانبخشی حرفه‌ای و اشتغال شایسته" در نظر گرفته شده است.

عفتی افزود: تعداد معلولین استان یزد، 23 هزار و 250 نفر است که در استان ما الان بیشترین حجم دلیل معلولیت اول بحث اختلات بیماری‌های ژنتیکی به عنوان یک عامل ارثی و در درجه دوم، حوادث از جمله تصادفات است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع در استان یزد، 48 مرکز روزانه توانبخشی داریم که غالب فعالیت آنها از صبح تا ظهر است، 22 مرکز، مراکز ویزیت در منزل و 11 مرکز هم مراکز شبانه‌روزی خدمات‌رسانی به معلولین و 12 مرکز توانپژشکی است.

مدیر کل بهزیستی استان یزد تصریح کرد: برای نگهداری و خدمات‌رسانی به معلولین، به طور میانگین، هزینه یک میلیون و 300 هزار تومان در ماه نیاز است.

عفتی بیان کرد: با اشاره به ضرورت پیشگیری در معلولیت‌ها، گفت: ما هرچه هزینه‌ها را بر روی درمان و توانبخشی قرار دهیم، نمی‌توانیم این مشکل را کنترل کنیم و باید حتما به سمت پیشگیری برویم.

وی بیان کرد: از سال 76 و 77 آزمایش‌های ژنتیک را در استان یزد راه‌اندازی کردیم، همچنین در آموزش زوج‌های جوان، یکی از مفاهیمی را که کار می‌کنیم، خدمات در این زمینه است.

مدیر کل بهزیستی استان یزد عنوان کرد: سعی ما این هست که با ورود این بحث‌ها به نظام آموزشی در سطح دبستان‌ها و مدارس، کم کم این بحث را ایجاد کنیم که این بیماری‌ها در بخشی به مسائل ژنتیکی بر می‌گردد که می‌توان آن را جبران کرد.

عفتی خاطرنشان کرد: در فرهنگ سازی حضور و فعالیت رسانه‌ها بسیار مهم است و می‌تواند تاثیر بسزائی داشته باشد.

وی افزود: نکته دیگری که در این زمینه هست، این است که هزینه‌های این درمان‌ها زیاد است و یک تست غربالگری بالای 300 هزار تومان و آزمایش ژن ناشنوایی 750 هزار تومان است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 337002