توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آموزش به مردم در زمینه بیماری‌های مشترک انسان و دام ضروری است
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۳
فرماندار سراوان گفت: بسیاری از مردم از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام آگاهی کامل ندارند که آموزش در این زمینه به آن‌ها ضروری است.

به گزارش عرش نیوز؛درویش نارویی صبح امروز در دیدار با کارکنان شبکه دامپزشکی شهرستان سراوان گفت: دامپزشکی سازمان وسیعی است که رابطه نزدیک و چهره به چهره با مردم دارد و بحث دام و دامپزشکی یکی از حلقه‌های مهم اقتصادی در کشور است.

وی افزود: بخش قابل توجه حوزه کشاورزی در ارتباط با مردم است و با فرهنگ و معیشت مردم ارتباط دارد و به لحاظ نسبتی که با مردم منطقه دارد و از ایام گذشته در زندگی مردم تاثیرگذار بوده است و به نوعی ساختارهای سنتی در کشور ما حاکم بوده‎اند و بیش از 50 درصد جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می‎دهند که در عرصه تولید فعال هستند و دام نیز یکی از تولیدات آن‌هاست.

این مسئول ادامه داد: در منطقه مرزی قرار داریم که به طریق اولی می‎تواند امنیت غذایی کشور را تحت تاثیر قرار دهد که باید توجه بیشتری بر نظارت داشته‌ باشیم.

وی گفت: عده زیادی از مردم اطلاعی از بیماری‎های دام ندارند و می‎طلبد از زیان بار بودن این بیماری‎ها و خسارت آن به مردم آگاهی داده شود که یکی از بهترین راه‎ها آموزش در جامعه است که بتوانیم دامنه وسیعی را پوشش دهیم.

نارویی گفت: سراوان به دلیل مرزی بودن به ویژه در بخش اقتصادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و مرزی مهم است که در حوزه اقتصادی داریم که بخش بزرگ آن مربوط به دام است و امیدواریم بستر مناسبی فراهم شود تا مردم بتوانند با نظارت بیش از پیش مسئولان فعالیت‌های اقتصادی خود را رونق دهند.

مدیر اداره دامپزشکی سراوان نیز اظهار کرد: در راستای تحقق شعار دام سالم غذای سالم انسان سالم دامپزشکی سراوان مهم‎ترین فعالیت خود را معطوف کنترل بیماری‎های مشترک دام و انسان کرده است به‌طوری که در طول سال بالغ بر257 هزار و 590 راس دام عشایر و روستاهای مرزی واکسینه شد‌ه‌اند.

عبدالحسین محبوبی افزود: برگزاری یک‌هزار و 21 مورد کلاس آموزشی برای دامداران، نظارت بر فرآورده‎های خام دامی مانند سوپر مارکت‎ها، قصابی‎ها، رستوران‎ها، نظارت بر دام‎های وارداتی، نظارت بر مرغداری‎های سراوان از دیگر فعالیت‌های دامپزشکی است.

وی با بیان اینکه سراوان دارای 16 واحد مرغداری است، گفت: در بخش درمانی کلینک دامپزشکی در سال گذشته چهار هزار و 117 نفر مراجعه کننده داشته که بالغ بر 151 هزار و 51 راس دام و پنج هزار و 48 قطعه طیور را درمان کرده است، ساماندهی 6 اکیپ ثابت و چهار اکیپ سیار در شهرستان برای نظارت دام‎های قربانی و سه هزار توزیع بروشور بهداشتی از دیگر فعالیت‌های اداره دامپزشکی در سال‌جاری سراوان بوده است.

منبع:فارس

کد مطلب: 317509