توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:
طرح مدیریت مصرف خون در ایران اجرا می‌شود
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۴
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به این که با مصرف خون در چرخه بیمارستانی با مشکل مواجه هستیم، گفت: طرح مدیریت مصرف خون در ایران اجرا می‌شود.
به گزارش عرش نیوز؛علی اکبر پورفتح‌الله، پیش از ظهر امروز در همایش مدیریت مصرف خون در کشور که در سازمان انتقال خون یزد برگزار شد، اظهار داشت: چرخه انتقال خون از اهدا کننده تا دریافت کننده، در یک بخش به بحث تولدی بر می‌گردد و کاری که ما در زنجیره انتقال خون انجام می‌دهیم، در حد کشورهای پیشرفته دنیا است.

وی با بیان این مطلب که در اکثر کشورهای پیشرفت، زنجیره کنترل و تولید محصول به دقتی که در کشور ما انجام می‌شود نیست، گفت: امروز پلاسمای ما به کشورهای اروپایی صادر و تبدیل به محصول می‌شود که نشان دهنده کیفیت بالای محصول ما است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: در سراسر دنیا، در چرخه انتقال خون، در مرحله بیمارستانی با مشکل مواجه هستند و ما هم این مشکل را داریم.

پورفتح الله ادامه داد: در صد سال گذشته، انتقال خون مبتنی بر محصول بوده و به همین دلیل، مطالعات کارآزمائی بالینی به صورت اندک انجام شده است.

وی بیان کرد: وقتی تخصص‌های مختلف درگیر طب انتقال خون هستند، هر یک مباحث تخصصی رشته خود را در نظر می‌گیرد و به صورت کامل در فرآیند درمان قرار نمی‌گیرند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این مطلب که به همین دلیل است که مطالعات طب بالینی به صورت محدود در سراسر دنیا انجام می‌شود، گفت: در دو سال گذشته، تلاش شده که چرخه انتقال خون بیمارستانی را تقویت کرده و وارد عرصه‌های جدید شوند.

پورفتح‌الله با بیان اینکه مصرف آلبومین در کشورهای مختلف جهان متفاوت است و برای مثال در اسپانیا 600 گرم و در برزیل یک گرم برای به ازای هر نفر استفاده می‌شود، افزود: در ایران به ازای هر نفر، 118 گرم آلومین مصرف می‌شود و در این زمینه، در رده 1 یا 12 جهان قرار داریم، این نشان می‌دهد که ما باید یک مرتبه دیگر، ادبیاتمان را در ارتباط با مصرف خون تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: در مصرف خون، نباید به هزینه توجه شود چرا که هزیه‌های مرتبط با انتقال و عوارض آن، در حد 5 برابر هزینه‌های تولید است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران افزود: ما دیگر نباید به فکر کمیت باشیم بلکه باید با افزایش کیفیت، زمینه بهتر شدن فعالیت‌ها را فراهم کنیم.

پورفتح‌الله عنوان کرد: ما برای اینکه به این حد برسیم، باید در بخش بیمارستانی، یک نگاه دیگر داشته باشیم و در نوع فعالیت‌های خود، یک بازنگری جدید انجام دهیم.

وی افزود: اعتبار ویژه پژوهشی در زمینه‌های مختلف دیده شده و امیدواریم استان یزد پیشتاز این فعالیت‌ها باشد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 349405