توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار طارم:
توقف احداث سد "مشمپا و پاوه‌رود" به کشاورزی طارم آسیب می­زند
دوشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۳
فرماندار طارم در واکنش به احتمال متوقف شدن عملیات احداث سد مشمپا و پاوه‌رود گفت: با تکمیل این پروژه ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان طارم از نعمت آب برخوردار می‌شود.
عرش نیوز به نقل از تسنیم:

علی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان ضمن تاکید بر لزوم تکمیل سد مشمپا اظهار داشت: با توجه به اینکه سد پاوه‌رود به عنوان سد تنظیمی پائین دست سد مشمپا مطرح شده که در صورت تکمیل شدن سد مشمپا کارایی واقعی خواهد داشت و کشاورزان خواهند توانست از آن بهره‌­برداری نمایند ضروری است تا عملیات تکمیل این پروژه با سرعت انجام گیرد.

توقف پروژه تکمیل سد مشمپا و پاوه‌رود غیرمنطقی است

فرماندار طارم با بیان اینکه احداث سدهای نامبرده می‌تواند در استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی طارم موثر باشد، متوقف کردن عملیات تکمیل سد مشمپا و پاوه‌رود که دارای توجیه اقتصادی و از ضروریات است به بهانه مشکلات مالی و تامین آب یک استان پر آب را غیرمنطقی دانست.

وی با بیان اینکه میزان آب تولید شده در طارم حتی به مصرف کشاورزان این شهرستان هم نمی‌رسد بر تسریع در عملیات تکمیل دو سد مشمپا و پاوه‌رود در راستای حفظ حق‌آبه بهره­برداران سنتی که سالهاست اقتصاد و زندگی آن را بر مبنای آن تنظیم کرده‌اند، خاطرنشان کرد: با تکمیل این پروژه 18 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان طارم از نعمت آب این دو سد بصورت پیشرفته و مطمئن و تنظیم شده برخوردار می‌شود در نتیجه ضروری است تا سازمان آب منطقه ای با کمک استاندار محترم و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این موضوع را با جدیت و حساسیت بیشتری پیگیری کنند.

باقری گفت: با توجه به اینکه میزان 92 درصد از روغن مصرفی کشور وارداتی است و بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه‌های تنظیمی دولت یازدهم باید طی 5 سال آینده به میزان 40 درصد روغن مورد نیاز تولید شود ضروری است که کاشت محصول زیتون با رقم روغنی را در طارم در دستور کار قرار دهیم.

کمتر از 13 درصد آب تولیدی طارم به مصرف داخلی می‌رسد

وی ابراز کرد: بر اساس مطالعات آژانس همکاری‌های بین‌المللی آب متعلق به کشور ژاپن(جایکا) میزان آب تولید شده در شهرستان طارم به جز احتساب حجم آب ورودی که از طریق رودخانه قزل اوزن به این شهرستان وارد می­شود 593  میلیون متر مکعب است که از این میزان تنها 65 میلیون متر مکعب مورد مصرف مردم این منطقه واقع می‌شود.

فرماندار طارم با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات کارشناسان جایکا ظرفیت ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی طارم 311 میلیون متر مکعب است، خاطرنشان کرد: از این میزان تنها 41 میلیون مترمکعب توسط مردم برداشت می‌شود با این وجود بحران کم‌آبی در این شهرستان قابل مشاهده است.

وی طارم را از قطب کشاورزی استان زنجان و حتی کشور دانست و افزود: محصول زیتون از شاخص‌ترین و باکیفیت ترین محصولات این شهرستان بوده که در سطح کشور نمونه است در نتیجه مسئولان به منظور حمایت از برند این محصول در کنار سایر اقدامات باید به توسعه باغات زیتون نیز توجه جدی داشته باشند اما به دلیل کم‌آبی حاکم بر طارم و در راستای عمل به ابلاغیه‌های وزارتخانه جهاد کشاورزی مبنی بر عدم اجرای طرح توسعه باغات به استثنای مناطق هدف که در آنجا منابع آبی جدید تعریف شده باشد و طرحهای نیمه تمام در حال اجرا، هم‌اکنون این طرح متوقف شده است.

اجرای عملیات بهسازی راه‌های روستایی طارم

باقری با اشاره به اقدامات انجام گرفته به منظور بازگشایی راه جدید روستای سرخ‌آباد در شهرستان طارم اظهار داشت: عملیات بازگشایی مسیر جدید منتهی به روستای سرخ‌آباد در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن انجام گرفته است.

وی با اشاره به جمع‌آوری مبلغ حدود 400 میلیون ریالی اهالی روستای سرخ‌آباد طارم در قالب خودیاری به منظور احداث راه جدید تصریح کرد: راه فعلی و قدیمی منتهی به این روستا از ارتفاعات عبور می‌کند که معمولا رفت و آمد در فصل زمستان بسیار دشوار و در برخی موارد غیرممکن است.

فرماندار طارم با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی در تلاشند تا امسال عملیات بهسازی، تعریض به طول 6 کیلومتر را برای راه جدید روستای سرخ‌آباد را پس از تامین اعتبار مورد نیاز انجام دهند،انشاالله جهت اجرای طرح بهسازی و آسفالت در این راه برای امسال و سالهای آینده اعتبار پیش بینی خواهد شد .

وی ابراز کرد: مقرر شده بود سال قبل از محل اعتبارات ملی مبلغی برای احداث راه جدید منتهی به این روستا اختصاص داده شود که این امر محقق نشد.

باقری با بیان اینکه در حال حاضر عملیات اصلاح مسیر راه روستایی «تازه‌کند» به طول حدود 4 کیلومتر توسط پیمانکار انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: راه منتهی به روستای «پرچینه» به طول 5 کیلومتر از صعب‌العبورترین راه‌های این شهرستان محسوب می‌شود که تنها از مسیر زنجان می‌توان به این روستا رفت و آمد کرد که عملیات بازگشایی مسیر جدید از طریق شهرستان طارم نیز در دستور کار قرار دارد.

وی پروژه بهسازی راه روستایی «ولیس» به طول 8 کیلومتر را از پروژه‌های نیمه تمام شهرستان طارم عنوان کرد و گفت: ولیس از روستاهایی است که در منطقه کوهستانی واقع شده است و با توجه به ظرفیتهای گردشگری ولیس و با هدف رونق و آبادانی به فرشبافی و دامداری اهالی پروژه بهسازی و آسفالت مسیر یاد شده از جمله طرحهای مدنظر مسئولان در سال 95 است.

فرماندار طارم بهسازی محور "شیرین سو به ماسوله" را از دیگر پروژه‌های هدف راه در راستای تقویت و بهبود راههای روستایی در سال 95 اعلام کرد و افزود: با تحقق این امر زمینه رونق و آبادانی ، توسعه گردشگری برای روستاهایی نظیر بندرگاه، سیاهورود، نوکیان که در مسیر این محور قرار دارند فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه طول این محور از شیرین سو به روستاهای سیاه­ورود و نوکیان 6 کیلومتر است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال بتوانیم این مسیر را بهسازی و آسفالت کنیم و عملیات اجرایی برای طول راه باقی مانده نیز در آینده انجام می‌گیرد.

باقری گفت: بر اساس اعتبارات در دسترس پروژه‌های تکمیل راه روستایی در شهرستان طارم در دستور کار قرار می‌گیرد.

توجه به پروژه‌های راه طارم

وی نبود سیستم ارتباطی مناسب را نخستین مشکل شهرستان دانست و تصریح کرد: مسئولان ذیربط نیز با علم به این موضوع سالانه اولویتهای توزیع اعتبار را به بهبود راه‌های ارتباطی طارم اختصاص می‌دهند.

فرماندار طارم با اشاره به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام راه با اعتباری حدود 250 میلیارد ریال در طول سه سال اخیر در این شهرستان عنوان کرد: در این مدت با توجه و حمایت جدی دولت یازدهم به راه‌های ارتباطی طارم عملیات روکش آسفالت به طول 60 کیلومتر و با اعتباری 90.5 میلیارد ریالی اجرایی شده است که صرف اعتبار 340.5 میلیارد ریالی در حوزه راه رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته این میزان اعتبارات جدای اجرای پروژه‌های راه نظیر راه زنجان-طارم-منجیل، طارم-خلخال و طارم -شفت بوده است که از محل ردیف ملی برای عملیاتی کردن آنها اعتبار تامین می­شود.

بیش از 85 درصد مردم طارم از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند

باقری با اشاره به بهره‌مندی 9 درصدی مردم طارم در پایان سال 92 از نعمت گاز گفت: با توجه به ابتکار استاندار مبنی بر پیشنهاد تصویب و تامین اعتبار پروژه های گاز رسانی از محل بند (ق) تبصره 2 قانون بودجه سال 93 در جریان سفر ریاست محترم جمهوری به استان زنجان هم اکنون میزان بهره‌مندی مردم شهرستان طارم از گاز به 49 درصد رسیده و گاز رسانی برای 33 درصد از جمعیت روستایی شهرستان در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: با تکمیل شدن پروژه‌های در دست ساخت تا پایان سال مالی 1395 ، انشاالله جمعیت بهره­مند شهرستان طارم از نعمت گاز به بیش از 85 درصد می‌رسد.

کد مطلب: 390706