توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس اتاق بازرگانی ایران در کرمانشاه:
درصدد افزایش تسلط بر بازارهای جهانی هستیم
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۲
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه باید در شورای پول و اعتبار سهم دو بخش تولید و صادرات از منابع کشور مشخص شود، گفت: درصدد افزایش سهم ایران از اقتصاد دنیا و افزایش تسلط بر بازارهای جهانی هستیم.
به گزارش عرش نیوز؛غلامحسین شافعی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه که شامگاه گذشته در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم همانگونه که ایران از لحاظ تاریخی وامدار استان کرمانشاه است از نظر اقتصادی نیز پیشرفت‌های این استان، کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: استان کرمانشاه دارای دو شاخصه مهم شامل برخورداری از فعالان اقتصادی آگاه که سبب ارتقای همگرایی در استان شده و دیگری پیوند مناسب بخش خصوصی و دولتی بوده که این دو مهم راهگشای امور تجاری استان کرمانشاه است.

شافعی با تبریک به صادرکنندگان که در فضای نابرابر و قوانین دست و پاگیر صادراتی امروز و بدون ابزارهای لازم، صادرات ایران را سرپا نگه داشته‌اند عنوان کرد: وقتی در شرایط نابرابر اقتصادی همگام با صادرکنندگان دنیا در حال رقابت هستیم به یقین می‌توان گفت که در شرایط اقتصادی برابر در زمره صادرکنندگان کلیدی قرار خواهیم داشت.

وی تولید قوی را مقدمه صادرات موفق خواند و افزود: توجه به تولید در کشور می‌تواند پایه و اساس اقتصاد پویا و موفق باشد، در این راستا با وجود مشکلات مطرح در سطح کشور، برنامه‌های تشویقی دولت در آینده امیدوارکننده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: تجارت یک کار موقتی و کوتاه مدت نیست بلکه کاری بلندمدت بوده که برای این امر تدوین یک بسته راهبردی جامع بلندمدت برای صادرات کشور الزامی است که این برنامه بتواند شرایط آینده صادرات ایران را پیش‌بینی کند.

شافعی دستیابی به بازار کشورهایی نظیر افغانستان، آسیای مرکزی، قفقاز و عراق را اتفاقی و بدون تلاش شایسته و بایسته دانست و گفت: براساس تجربیات بدست آمده توجه به تغییر و تحولات ایجاد شده در کشورهای همسایه نظیر عراق ضرورت دارد زیرا این شرایط ممکن است در آینده بر این مناطق حاکم نباشد و بر این اساس استفاده از فرصت‌های فعلی تجارت الزامی است.

وی با بیان اینکه در گذشته سرلوحه قرار دادن تجارت غیررسمی سبب اثرگذاری منفی بر تجارت رسمی شده است افزود: با بکارگیری روش‌های کنونی پایداری در این حوزه‌ها درصدد ایجاد محورهای قدرتمند رقابتی هستیم و به همین منظور هلدینگ صادراتی را مطرح کرده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اعلام آمادگی اتاق ایران در حمایت از صادرکنندگان، فراهم کردن فضای طرح پیشنهاد از سوی جوانان و افراد با انگیزه را وظیفه اتاق بازرگانی دانست.

شافعی گفت: جهت افزایش کارایی و عدم ابتلای اقتصاد به موانع تصمیمات قبلی، باید در شورای پول و اعتبار سهم دو بخش تولید و صادرات از منابع کشور مشخص شود و گمرک ایران نیز از این طرح و خصوصی سازی گمرک و پایانه‌های استان‌های مرزی استقبال کرده تا در آینده‌ای نزدیک امور تصدی‌گری به بخش خصوصی واگذار شود.

وی  به راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مناسب در بازار عراق اشاره کرد و افزود: در آبان ماه امسال نشست سفرای کشورهای همسایه ایران در داخل ایران و در داخل کشورهای همسایه به همراه استانداران استان‌های مرزی و روسای اتاق‌های بازرگانی این استان‌ها برای یک هماهنگی منسجم جهت بهره‌گیری از فرصت‌های موجود برگزار می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران چشم‌انداز دولت را روشن ارزیابی کرد و گفت: درصدد افزایش سهم ایران از اقتصاد دنیا و افزایش تسلط بر بازارهای جهانی هستیم که در این راستا راهکارهای همکاری چند جانبه با کشورهای هدف ضرورت دارد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 324674