توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده ولی فقیه در کردستان:
توسعه فرهنگی جوامع در گرو رشد مطالعه و کتابخوانی است
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۳
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: رشد و توسعه فرهنگی جوامع در گرو رشد مطالعه و کتابخوانی است.
به گزارش عرش نیوز؛حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی‌شاهرودی ظهر امروز در مراسم تجلیل از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی استان کردستان که با حضور مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابداران و کتابخوانان و ناشران و مولفان در کتابخانه مرکزی شهید ملابرهان عالی در سنندج برگزار شد، با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی عامل رشد و تعالی انسان‌ها می‌شود.

وی گفت: خداوند متعال به خاطر علم و پیشرفت‌های علمی امتیاز ویژه‌ای به انسان داده است و خداوند انسان را علم آموخت و همه اسامی را در اختیار او قرار داد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به اینکه کتاب و آثار فکری افراد از جمله داشته‌هایی است که حتی پس از مرگ باقی می‌ماند و ماندگار است، تصریح کرد: دلیل برتری انسان نسبت به سایر موجودات این است که انسان آنچه در عالم است را می‌داند و از ظرفیت یادگیری والایی برخوردار است.

وی گفت: مجموعه علوم موجود در عالم همیشه هست و به خاطر اینکه انسان همه آن را در اختیار دارد می‌تواند جانشین خدا در روی زمین باشد.

‌حسینی‌شاهرودی به پیشرفت‌های علم و دانش در دنیای امروز اشاره کرد و افزود: انسان‌ها به طور سریع و آسان می‌توانند امروزه به تمام علوم جهان و کتابخانه‌های مجهز دنیا دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کتابخوانی در کشور رشد چندان خوبی نداشته است، اظهار کرد: باید در راستای ارتقا علم و دانش و به منظور دانش افزایی تلاش کنیم چرا که ما را به نوعی دچار بازی کرده‌اند و اصل را فراموش کرده‌ایم و فقط به دنبال تفریح و سرگرمی در کتاب خواندن هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطر نشان کرد: متاسفانه در کتاب خواندن صرفا به دنبال تفریح و سرگرمی آن رفتیم که این باور غلطی است و باید به دنبال درک فهم و دانش افزایی باشیم.

وی تصریح کرد: امروزه با رشد فناوری‌های نوین و پیشرفت‌های علمی گاهی می‌توان چند هزار جلد کتاب را در قالب یک نرم افزار کوچک در گوشی موبایل یا رایانه جا داد و این کتب همیشه در دسترس باشد.

‌حسینی‌شاهرودی با تاکید بر اینکه باید زمینه و بستر مناسب برای لذت بردن از کتاب خواندن فراهم شود، افزود: انسان منفعت طلب است و اگر به علم و دانشی توجه کند که دانش بنیان باشد می‌تواند ارزش افزوده بیشتری کسب کند.

وی به جایگاه علم و دانش در دین مبین اسلام و قرآن اشاره کرد و گفت: طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام " اگر علم داشته باشید سلطنت و حکومت خواهید کرد" بنابراین انسان با دانش افزایی به همه علوم دسترسی پیدا خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تاکید بر اینکه باید به دنبال ماندگار شدن باشیم، اظهار کرد: ماندگاری از آن کسانی است که علم و فضیلت دارند و انسان بدون خلاقیت نمی‌تواند به علم برسد چرا که ثمربخشی انسان در گرو خلاقیت و اهل مطالعه بودن است.

وی با اشاره به اینکه باید حقیقت یابی را در مطالعه و کتاب خواندن یافت، تصریح کرد: رشد فرهنگی جوامع در گرو مطالعه و کتابخوانی است.

‌حسینی‌شاهرودی افزود: رشد و توسعه کتابخانه‌ها در فضای مجازی و دیجیتال، افزایش چاپ و نشر و توسعه فضاهای فیزیکی و فرهنگ‌سازی مطالعه تحقق می‌یابد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 330370