توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تأمین زیرساخت جاده ترانزیتی ماهیرود پیگیری شود
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۸
فرماندار سربیشه گفت: جاده و تأمین زیرساخت های راه ترانزیتی بازارچه ماهیرود یکی از معضلاتی است که با آن دست به گریبان هستیم و باید هرچه سریعتر پیگیری شود.
به گزارش عرش نیوز،علی حسین‌پور در بازدید رئیس‌کل سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران از بازارچه مرزی ماهیرود، با اشاره به فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان سربیشه تا بازارچه مرزی ماهیرود، اظهار کرد: ۵۰ کیلومتر از عملیات اجرایی این جاده به اتمام رسیده و از راه روستایی به راه اصلی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه هیچ‌گونه اقدامی برای ۵۸ کیلومتر دیگر از این جاده صورت نگرفته است، افزود: ۲۸ کیلومتر نیز در دست احداث است ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرماندار سربیشه تصریح کرد: جاده و تأمین زیرساخت های راه بازارچه ماهیرود یکی از معضلاتی است که با آن دست به گریبان هستیم.

حسین‌پور با بیان اینکه حجم تردد کامیون‌ها در این جاده باریک سبب خطرات زیادی شده است، گفت: در هفته جاری ۱۴ نفر در این جاده در اثر تلفات جاده‌ای مصدوم و چهار نفر فوت شدند که در بحث راه باید پیگیری های بیشتری صورت بگیرد.

وی افزود: با پیگیری‌های سازمان حمل و نقل استان، پایانه تجاری بازارچه ماهیرود راه‌اندازی شده است.

فرماندار سربیشه اظهار کرد: سالن مسافربری بازارچه ماهیرود نیز با ۴۰ درصد پیشفرت فیزیکی در حال ساخت است.

حسین‌پور بیان کرد: ۳۰ کیلومتر از جاده داخل کشور افغانستان زیرسازی و ۳۰ کیلومتر نیز آسفالت شده است و ۶۰ کیلومتر دیگر از این جاده تا مرکز استان فراه در افغانستان فاصله دارد که باید انجام شود.

وی افزود: با توجه به موقعیت استان فراه تردد کامیون در آینده چند برابر خواهد شد و مستلزم این است که زیرسازی این جاده در دستور اعتبارات کشوری قرار بگیرد.

فرماندار سربیشه با اشاره به راه‌اندازی پایانه مرزی ماهیرود، افزود: یک سری مشکلاتی در این زمینه وجود دارد به گونه‌ای که عملیات احداث درهای ورود و خروج به اتمام نرسیده است.

حسین‌پور با اشاره به اتصال پایانه مرزی ماهیرود به اینترنت، تصریح کرد: در این مکان مشکلی از لحاظ اتصال اینترنت وجود ندارد و این امکان در این بازارچه راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به سفر دو هفته پیش معاون برنامه‌ریزی استاندار به این بازارچه، افزود: تمامی مصوبات این سفر عملی شده است.

فرماندار سربیشه تصریح کرد: بانک موردنیاز از شنبه هفته آینده آغاز به کار خواهد کرد و تمامی زیرساخت‌های آن تأمین شده است.

حسین‌پور به جایگاه عرضه سوخت اشاره و بیان کرد: برای جلوگیری از قاچاق کالا، احداث دو پمپ بنزین در بازارچه و پایانه‌مرزی ماهیرود پیش‌بینی شده است که در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد برخوردار است و به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: اعتبار راه‌اندازی آزمایشگاه استاندارد نیز در بازارچه مرزی ماهیرود پیگیری شده است.

فرماندار سربیشه به مشکلات دیگر بازارچه اشاره و تصریح کرد: احداث ساختمان آتش‌نشانی در این محل از طریق گمرک پیگیری شده و اکنون آماده بهره‌برداری است و به زودی تجهیز می‌شود.

حسین‌پور تأمین نیروهای انسانی در بازارچه مرزی ماهیرود را از دیگر نیازها برشمرد و بیان کرد: با توجه به ورود روزانه ۳۰۰ کامیون و حضور چهار پرسنل در بازارچه، سیستم بازارچه ماهیرود نیاز به حمایت پرسنلی و چارت مشخص دارد.

وی با بیان این‌که برای پیشرفت در تجارت بین‌الملل باید برای رفع مشکلات بازارچه‌ها تلاش شود، گفت: راه‌اندازی انبارهای تجاری از اهم واجبات است که در این باره اقداماتی باید صورت گیرد.

فرماندار سربیشه به وضعیت استغال در بازارچه مرزی اشاره و بیان کرد: روزانه هزار کارگر شامل ۶۰۰ کارگر افغانی و ۴۰۰ کارگر ایرانی در پایانه مرزی ماهیرود مشغول به‌کار هستند.

حسین‌پور اظهار کرد: کالاهای صادراتی که از این بازارچه صادر می‌شود شامل کاشی، لوله، سیمان، مواد غذایی و خوارکی، کنسروجات است.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 261863