توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مسئول آموزش و پرورش عشایری کرمانشاه:
بیش از ۹ هزار دانش‌آموز عشایری در مدارس کرمانشاه تحصیل می‌کنند
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۱
مسئول آموزش و پرورش عشایری استان کرمانشاه گفت: ۹ هزار و ۶۳۸ دانش‌آموز عشایری در ۴۴۰ مدرسه عشایری این استان مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد، بیشترین تحصیل در مقطع ابتدایی انجام می‌شود.
به گزارش عرش نیوز، خلیل قاسم‌پور در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: ۹ هزار و ۶۳۸ دانش‌آموز عشایری شامل ۷ هزار و ۹۵۰ دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، هزار و ۱۵ نفر در مقطع متوسطه اول و ۶۷۳ نفر در مقطع متوسطه دوم در مدارس استان کرمانشاه ثبت‌نام کرده‌اند.

مسئول آموزش و پرورش عشایری استان کرمانشاه درباره تعداد دانش‌آموزان دختر و پسر عشایری در مقاطع مختلف تحصیلی بیان کرد: ۳ هزار و ۹۱۱ دختر و ۴ هزار و ۳۹ دانش‌آموز پسر در مقطع ابتدایی، ۴۵۳ دانش‌آموز دختر و ۵۶۲ پر در مقطع متوسطه اول و در مقطع متوسطه دوم نیز ۵۸۱ دانش‌آموز پسر و ۹۲ دانش‌آموز دختر مشغول به تحصیل هستند.

قاسم‌پور از وجود تعداد ۴۴۰ مدرسه عشایری در ۲۱ منطقه استان کرمانشاه و با فعالیت ۹۳۶ آموزگار، دبیر و مدیر مدرسه خبر داد که بیشترین مدارس مربوط به منطقه ثلاث باباجانی با ۱۲۸ آموزشگاه و کمترین تعداد به شهرستان صحنه با تعداد ۳ آموزشگاه مربوط می‌شود.

وی افزود: مناطق ثلاث باباجانی، سرپل‌ذهاب، سه‌گانه شهر کرمانشاه، جوانرود، هرسین، گهواره، اسلام‌آباد غرب، حمیل، گیلان‌غرب، روانسر، دالاهو، باینگان، نوسود، گواور، بیستون، ماهیدشت، قصرشیرین، دینور و صحنه ۲۱ منطقه برای تحصیل دانش‌آموزان عشایری در استان کرمانشاه هستند.

قاسم‌پور تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر اعتبارات بیشتری به آموزش و پرورش عشایری اختصاص داده شد، ۶۶ آموزشگاه مجهز به سیستم هوشمند، رایانه و امکانات چند رسانه‌ای شده‌اند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در منطقه ثلاث باباجانی به دلیل بعد مسافت، به دختران عشایری اجازه تحصیل بیشتر از مقطع ابتدایی داده نمی‌شود و در برخی از مناطق نظیر حمیل و اسلام‌آباد غرب نیز دختران تنها تا پایان دوره متوسطه اول اجازه تحصیل دارند.

مسئول آموزش و پرورش عشایری استان کرمانشاه درباره شاخص‌ترین اقدامات انجام شده از سوی آموزش و پرورش عشایری گفت: برگزاری دوره‌ پیش دبستانی، دوره یک ماهه دو زبانه برای دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی، اجرای طرح تلاشگران امروز و برگزیدگان فردا در مقطع ابتدایی، اجرای طرح الگوی برتر تدریس مبتنی بر IT و سیستم‌های نیمه هوشمند و هوشمند که سبب کسب رتبه‌های خوبی در سطح کشور شده، از جمله برنامه‌های اجرا شده است.

قاسم‌پور اجرای طرح فرهنگ بهداشت و سلامت برای دختران عشایری در زمان اوقات فراغت، اجرای جشنواره بازی‌های بومی و محلی که در قبل وجود داشته و امروزه در حال متروک شدن است، طرح سفیران آسمانی و مبلغان از میان روحانیون سازمان تبلیغات شهرستان‌ها برای اعزام به مدارس عشایری، خرید تجهیزات برای هوشمندسازی مدارس و طرح مشاوران سیار برای ارائه خدمات مشاوره‌ رفتاری و درسی از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح حاملان پیام‌های قرآنی افزود: علاوه بر طرح‌های اشاره شده امسال اجرای طرح سلامت پیرامون پذیرش دانش‌آموزان اول ابتدایی برای آمادگی دانش‌آموزان از نظر جسمی در شهریور ماه امسال اجرا و به زودی نیز برای کودکان ۳ تا ۶ ساله مناطق عشایری طرح تنبلی چشم اجرا می‌شود که تمامی برنامه‌های ذکر شده افزون بر برنامه‌های آموزشی ویژه مدارس عادی است.

قاسم‌پور با ارائه آمار دانش‌آموزان عشایر در سال تحصیلی گذشته گفت: در سال گذشته ۴ هزار و ۱۲۱ پسر و ۳ هزار و ۸۰۸ دانش‌آموز دختر در مقطع ابتدایی، ۶۸۲ دانش‌آموز پسر و ۴۵۲ دانش آموز دختر در دوره متوسطه اول و ۷۵۸ پسر و ۷۹ دختر در مقطع متوسطه دوم در مدارس عشایری مشغول به تحصیل بوده‌اند.
کد مطلب: 325961