توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
باند جعل مدارک تحصیلی در کرمان متلاشی شد
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۶
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: باند جعل مدارک تحصیلی و آموزشی در استان کرمان متلاشی شد.

به گزارش عرش نیوز؛یدالله موحد صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره کشف باند مرتبط با صدور مدارک آموزشی مهارتی توسط تعدادی از موسسات مجوزدار از ارشاد اسلامی اظهار داشت: بر‌ساس گزارش معاونت اطلاعات سپاه ثارالله کرمان، هفت موسسه آموزش مهارتی که در زمینه‌هایی از جمله گرافیک، کامپیوتر و تصویربرداری و بعضی از مراکز علمی و کاربردی مبادرت به برگزاری دوره‌های آموزشی کرده‌اند.

وی بیان داشت: این موسسات پس از آن تعدادی پرونده صوری و متقلبانه را تشکیل داده و با دریافت مبالغی بین 700 هزار تومان تا 2 میلیون تومان اقدام به صدور گواهینامه خلاف‌ واقع کرده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: جمعی به‌ عنوان متهمان دریافت گواهینامه آموزشی و جمعی از کارکنان ادارات ذیربط و مدیران موسسات آموزشی تحت ‌تعقیب قرار گرفتند.

موحد تصریح کرد: این پرونده در شعبه سوم بازپرسی کرمان در حال بررسی است و این ماجرا طی سه سال جریان داشته و با سوءاستفاده از غفلت‌هایی که در برخی ادارات از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است، اسامی را وارد لیست اداره کل ارشاد اسلامی کرده‌اند.

وی بیان کرد:‌ تعداد گواهینامه‌های صوری صادر شده هنوز مشخص نیست و پیش‌بینی می‌شود، 3 هزار گواهینامه آموزشی مهارتی و آموزش سیکل، دیپلم و آموزش‌های دانشگاهی صادر شده باشد.

این مقام قضایی عنوان کرد: این جریان به شکلی ادامه داشته است که از برخی استان‌های دیگر مانند تهران، سمنان و کرمانشاه به موسسات مذکور مراجعه کرده و از این جریان سوء‌استفاده کرده‌اند.

موحد از کنترل حساب‌های متهمان پرونده خبر داد و یادآور شد: این افراد گردش مالی تا 5 میلیارد ریال هم داشته‌اند.

وی تصریح کرد: حساب‌ها کارکنان اداری در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مدیران موسسات آموزشی و افرادی که در این پرونده دخالت داشته‌اند، توقیف و هفت موسسه پلمب شد.

رئیس شورای قضایی استان کرمان ادامه داد: متهمان با قرار بازداشت موقت وارد زندان شده و سپس این قرار به قرار دیگری تبدیل شد و آنها در حال حاضر از زندان آزاد شده‌اند.

موحد افزود: اشخاصی که گواهینامه صوری گرفته‌اند هم مداخله در جرم داشته‌ و از مدرک جعلی استفاده کرده‌اند، لذا از این افراد می‌خواهیم که سریع‌تر و قبل از اینکه ماموران کاشف به سراغ آنها بروند، مدارک را تحویل دهند و با بازپرس همکاری کنند تا از تخفیف در مجازات بهره‌مند شوند.

وی از فعالیت این موسسات صادرکننده مدارک تحصیلی جعلی در کرمان، جیرفت و قشم خبر داد و اظهار داشت: موسسات ایران‌یارانه، طلوع، آفتاب و مبتکران به همراه سه موسسه دیگر در این پرونده دخیل هستند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: پرونده باند جعل مدارک تحصیلی بسته نشده است و مدارک جعلی را جمع‌آوری و حکم ابطال را صادر می‌کنیم.

موحد گفت: تاکنون 12 نفر که مبادرت به صدور این گواهینامه‌ها کرده‌اند، دستگیر شده‌ و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

منبع:فارس

کد مطلب: 349767