توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
پرونده ثبت جهانی قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک تکمیل شد
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۳
مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مستندات پرونده ثبت جهانی قنات تاریخی ابراهیم آباد شهرستان اراک تکمیل شد.
به گزارش عرش نیوز؛«اسماعیل شراهی» افزود: این قنات با قدمت یکهزار سال متعلق به دوره سلجوقیان است و بزودی نماینده ای از سازمان میراث فرهنگی کشور برای بازدید و ایجاد زمینه حضور نمایندگان یونسکو به استان مرکزی سفر می کند.

وی ادامه داد: این قنات در 35 کیلومتری شهر اراک و در روستای ابراهیم آباد واقع شده و متشکل از یک رشته قنات اصلی و دو رشته قنات فرعی به نام «رونا» و «اوشد» است.

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: رشته قنات اصلی ابراهیم آباد مجموعه ای از 311 حلقه چاه است و دو رشته قنات فرعی نیز 15 و 22 حلقه چاه دارد.

شراهی بیان کرد: این قنات در عرصه شرقی غربی گسترانیده شده و منبع تغذیه آب قنات یاد شده از کوه های هفتاد قله است.

وی ادامه داد: قنات تاریخی ابراهیم آباد از مکانی موسوم به پشت قبرستان ها در منطقه هفتاد قله سرچشمه می گیرد و تا وسط روستای ابراهیم آباد که مظهر قنات در آن واقع شده است ادامه دارد.

شراهی افزود: طول این قنات 11 کیلومتر است و 500 هکتار از اراضی کشاورزی و باغات روستای ابراهیم آباد را سیراب می کند.

مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: براساس شواهد و مستندات موجود قنات مذکور از دهه چهارم تا ششم هجری قمری اراضی روستای ابراهیم آباد و بخشی از آب شرب آنها را تامین می کرد.

شراهی یادآور شد: درازای طول قنات ابراهیم آباد در استان نظیر ندارد و این تاسیسات زیربنایی دست ساخته از نظر آبدهی، قدمت و مطالعات مردم شناسی دارای اهمیت تاریخی است.

وی افزود: ساکنان روستای ابراهیم آباد در تاثیر جایگاه این قنات در معیشت و زیست خود آداب و رسوم مرتبطی دارند که مراسم «روحنگ انداختن» در آیین لای روبی قنات هر ساله در فصل بهار توسط اهالی انجام می شود.

تاکنون 17 میراث معنوی و پنج اثر طبیعی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 339461