توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
جمع‌آوری 642 میلیون تومان زکات در کامیاران
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰
مدیر کمیته امداد امام خمینی کامیاران از حمایت این نهاد از 7 هزار و 828 نیازمند در این شهرستان خبر داد.
به گزارش عرش نیوز،یکی از برترین تعالیم دین مبین اسلام، احسان و نیکوکاری و دستگیری از نیازمندان است و این توفیقی است از جانب خداوند متعال که تنها نصیب بندگان خوب و برگزیده او می‌شود. خدمت به محرومان و نیازمندان، یکی از شیرین‌ترین و پسندیده‌ترین عبادت‌ها و سنت پیامبراکرم و ائمه اطهار بوده و این سنت الهی به منظور ایجاد بسترهای عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر باید برای همیشه در جوامع زنده بماند.

امام خمینی(ره) با هدف خدمت به محرومان و مستمندان جامعه، این فرهنگ اصیل اسلامی را بار دیگر زنده کرد و با رنگ و رویی انقلابی این فرهنگ ناب محمدی را در قالب نهادی با عنوان کمیته امداد شعله‌ور ساخت.

سابقه شکل‌گیری نهادی با کارکردهای کمیته امداد امروزی، به سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد، در سال ۱۳۴۲ روح‌الله خمینی با دیدن فقر و تنگ دستی عده‌ای از خانواده‌های زندانیان سیاسی تعدادی از اطرافیان خود را مسئول رسیدگی به این خانواده‌ها کرد.

فعالیت‌های امدادی امام در حمایت از اقشار کم درآمد اینگونه در شکلی غیر رسمی و در دورانی که استبداد غوغا می‌کرد شروع شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به دستور رهبر کبیر انقلاب سیدروح‌الله خمینی در حالی که تنها ۲۲ روز از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت؛ در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ و به عنوان دومین نهاد مورد تأکید و حمایت امام قرار گرفت و این نهاد انقلابی که مزین به نام ایشان شد با هدف پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آنها تأسیس و کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

کمیته امداد امام به عنوان نهادی انقلابی و از نوع مؤسسات غیرانتفاعی و عام‌المنفعه است که مرکز اصلی آن در تهران و در تمامی شهرستان‌ها و اکثر بخش‌های کشور دارای شعبه است و بعنوان بزرگترین نهاد حمایتی کشور، تحت نظارت مستقیم مقام معظم رهبری اداره می‌شود.

به منظور آشنایی بیش از پیش با فعالیت‌های این نهاد انقلابی در شهرستان کامیاران با حبیب‌الله امانی، مدیر کمیته امداد امام خمینی کامیاران مصاحبه‌ای داشتیم که در ادامه می‌آید.

فارس: به عنوان سوال نخست در حال حال حاضر چند خانواده در کامیاران از خدمات مستمر کمیته امداد امام خمینی بهره‌مند هستند؟

امانی: بالغ بر ۷ هزار و ۸۲۸ نفر در قالب بیش از ۴ هزار خانوار نیازمند کامیارانی در حال حاضر زیرپوشش حمایت‌های کمیته امداد قرار دارند. لازم به ذکر است که بیش از نه صد و ۳۲ نفر تک خدمتی و موردی و بیش از ۸ هزار ۲۰۶ نفر نیز چند نوع خدمت را از سوی این نهاد دریافت می‌کنند.

کمیته امداد در سال ۹۲ اقدام به تهیه جهیزیه و هدیه ازدواج برای ۱۵۰ نفر از مددجویان خود کرده است که از این میان ۱۱۶ نفر جهیزیه و ۳۴ نفر هدیه ازدواج بوده است.

فارس: آیا کمیته امداد در راستای خدمات بهداشتی و درمانی نیز به جامعه هدف خود خدمتی ارائه می‌کند؟

طبق آخرین آمار مربوط به سال ۹۲ این نهاد در سطح شهرستان دارای ۲ هزار و ۵۳۱ نفر بیمه شده است همچنین بیش از چهار هزار و ۴۹۴ نفر خدمات بهداشتی را از سوی این نهاد در طول سال گذشته دریافت کرده‌اند.

با توجه به آغاز طرح بیمه همگانی سلامت در سطح کشور کمیته امداد نیز در راستای حمایت درمانی هرچه بیشتر از جامعه هدف خود اقدام به ثبت‌نام بیش از ۹۸۰ نفر تا کنون کرده است که با توجه به ادامه ثبت‌نام‌ها در روزهای آتی قطعا بر تعداد این میزان افزوده خواهد شد.

لازم به ذکر است که بالغ بر ۷۳۷ نفر از مددجویان این نهاد در کامیاران، از انواع بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند هستند و همچنین بیش از ۸۰ نوزاد نیز زیرچتر حمایت‌های امداد قرار داشته و بن تغذیه دریافت می‌کنند.

فارس: اقدامات کمیته امداد امام در زمینه‌ خرید و تعمیر و مقاوم‌سازی برای مددجویان؟

امانی: حمایت کمیته در این زمینه‌ها قطعی بوده و در همین شهرستان تاکنون چهار واحد مسکونی برای مددجویان واجد شرایط خریداری و در اختیار کامل آنها قرار داده است. همچنین تعمیر بیش از ۸۱ واحد مسکونی، مقاوم‌سازی بیش از ۱۵ واحد و انشعابات بیش از ۱۴۴ مورد مسکن مددجویی از دیگر اقدامات کمیته امداد کامیاران در سال گذشته بوده است.

فارس: آیا در زمینه‌های فرهنگی هم برای جامعه هدف خود برنامه‌ای دارید؟

کمیته امداد کامیاران تا کنون به بیش از ۲۲۱ نفر خدمات مشاوره و راهنمایی و به بیش از ۴ هزار نفر نیز خدمات آموزشی و مهارت اجتماعی ارائه کرده است.

در حال حاضر بیش از ۴۸۶ دانش آموز و ۱۹ دانشجو و طلبه زیرپوشش خدمات این نهاد قرار داشته و در سرفصل‌های مختلف شامل کمک هزینه‌های تحصیلی و آموزش و مشاورهای تحصیلی خدمات دریافت می‌کنند.

تا کنون بالغ بر ۵۴۹ نفر از کلاس‌ها و دوره‌های برگزار شده در کانون‌ پیرو ولایت این نهاد شرکت کرده‌اند که بیش از ۳۴۷ نفر از این تعداد مددجویان زیرپوشش بوده‌اند.

فارس: به عنوان سوال پایانی اقدامات کمیته امداد در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی؟

امانی: در حال حاضر بیش از ۷۰۳ نفر حامی حمایت از ۲۷۵ یتیم زیرپوشش این نهاد را در کامیاران برعهده دارند و در کنار خدمات کمیته امداد از این ایتام حمایت می‌کنند.

در سال گذشته با توجه به سطح بالای فرهنگ مردمی در حمایت از افراد بی‌بضاعت و با توجه به فعالیت‌های دلسوزانه ۷۵ امدادیار افتخاری و راه‌اندازی دو مرکز نیکو کاری در این شهرستان موفق به جمع‌آوری بیش از ۹۹۴ میلیون و ۶۰۲ هزار تومان کمک‌های مردمی و جذب بیش از ۶۴۲ میلیون و ۷۹ هزار تومان زکات شدیم.

--------------------------

مصاحبه از آوات یوسفی/فارس
کد مطلب: 270566