توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
توسعه خدمات بخش سلامت کهگیلویه و بویراحمد در گرو یک طرح
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۳
بیمارستان 200 تختخوابی یاسوج جزو یکهزارو 700 پروژه نیمه تمام به جا مانده از دولت نهم، به رغم وعده های فراوان مسوولان هنوز به بهره برداری نرسیده است.
به گزارش عرش نیوز؛ساخت بیمارستان 200 تختخوابی یاسوج در شش بلوک در سال 86 شروع شد و از آن زمان تاکنون چهار استاندار از روند ساخت و ساز آن دیدار کردند و وضعیت آن را مورد بررسی قرار داده اند اما هنوز خبری از بهره برداری آن نشده است.

حرکت لاک پشتی ساخت این بیمارستان درحالی است که بخش سلامت کهگیلویه و بویراحمد با کمبود فضای بیمارستانی و راه اندازی بخشهای تخصصی برای ارائه خدمات دمانی روبرو است.

طولانی شدن زمان بهره برداری از بیمارستان یاسوج درحالی است که علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در مرداد سال 91 در دیدار از این بیمارستان وعده تکمیل آن را تاپایان سال1391 داد اما این وعده هنوز عملی نشده است.

با آغاز به کار دولت تدبیر و امید این پروژه که عملا تعطیل شده بود جان تازه ای گرفت و در اولین قدم اعتباری 35 میلیارد ریالی به آن اختصاص یافت.

وزیر راه و شهر سازی دولت یازدهم در اولین دیدار خود از این پروژه خدمات درمانی این مقدار اعتبار اختصاص یافته را برای تکمیل این پروژه ناکافی دانست و افزود: سعی خواهد شد از سایر محل ها اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و افتتاح آن تامین شود.

«عباس آخوندی » با ابراز رضایت از روند ساخت بیمارستان 200 تختخوابی یاسوج افزود: هرچند این طرح در سال های گذشته روندی فرسایشی داشت ولی امسال با شتاب بیشتری در حال اجرا است.

اما در حالی که پروژه با مشکل شدید کمبود اعتبار روبرو است یک مشکل دیگر سد راه این طرح مهم درمانی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در دیدار از این پروژه گفت: درحالی که برای صدور پروانه ساخت این بیمارستان بیش از 400 میلیون تومان به شهرداری یاسوج پرداخت شده اما اکنون شهرداری مبلغ یک میلیار و 700 میلیون تومان برای صدور پروانه ساخت طرح درخواست کرده است.

«محمد جعفر علیزاده » با اشاره به نبود همکاری میان دستگاه های استانی افزود: اگر در این خصوص از سوی شهرداری همکاری شده بود این بیمارستان دو سال پیش همانند بیمارستان 238 تختخوابی بوشهر به بهره برداری می رسید.

«محمد علی جاوید» شهردار یاسوج هم گفت: این بیمارستان پروانه ساختمانی ندارد و این موضوع هم رای کمیسون ماده 77 است و لازم الاجرا می باشد.

به گفته ی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اجرای طرح تحول نظام سلامت در این استان آمار بستری در بیمارستان های دولتی بیش از 70 درصد افزایش یافته و درعین حال بخش سلامت با کمبود فضای بیمارستانی روبرو است.

«پرویز یزدان پناه« افزود: میزان رضایت مردم استان از اجرای این طرح بیش از 90 درصد است.

اما کمبود زیر ساخت ها حوزه بهداشت و درمان در کهگیلویه و بویراحمد اجرای این طرح را با چالشی اساسی روبرو کرده است.

رییس بیمارستان شهید بهشتی یاسوج در این خصوص گفت: این بیمارستان با ظرفیت 25 تخت ایجاد شد، اما اکنون بیش از 250 تخت در آن وجود دارد.

سید« ذاکر سعیدی نژاد» افزود: به خاطر کمبود جا مجبور شدیم در این بیمارستان دو بخش مختلف را در یک بخش راه اندازی کنیم.

وی گفت: به علت کمبود زیر ساخت ها بیشتر بیماران استان به استان های همجوار به خصوص استان فارس مراجعه می کنند.

اما چاره پایان دادن به این مشکلات بهره برداری از بیمارستان 200 تختخوابی یاسوج و 100 تختخوابی گچساران است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: این بیمارستان به علت کمبود اعتبار در سالهای گذشته راکت شده بود که با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم اعتبار های خوبی تخصیص داده شد و هم اکنون روند اجرای طرح مطلوب است.

سید «موسی خادمی » افزود: برای تکمیل این طرح بیش از 250 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در بودجه سال 94 بیش از 120 میلیارد اعتبار به این طرح اختصاص یافته است.

اکنون که اجرای طرح تحول نظام سلامت توانسته گره گشای بسیاری از مشکلات مردم در حوزه بهداشت و درمان بوده است، تامین زیر ساخت های برای اجرای مطلوبتر آن انتظار مردم کهگیلویه و بویراحمد از دولت تدبیر و امید است.

معاون پیشتبانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج پیشرفت فیزیکی طرح بیمارستان 200تختخوابی را بیش از 60درصد اعلام کرد و گفت: این طرح مراحل ساخت آن بابودجه ای اندک درحال انجام است.

«علی قائدی» افزود: امسال 80میلیارد ریال به این طرح اختص یافت که 50 میلیارد ریال آن مطالبه پیمانکار بود و با 30میلیارد ریال دیگر برای ساخت این طرح درحال انجام است.

وی گفت: برای تکمیل این پروژه به 280میلیاردریال اعتبار نیاز است که درصورت تامین اعتبار در سال 95 به بهره برداری خواهدرسید.

مردم کهگیلویه وبویرواحمد با توجه به کمبود امکانات بیمارستانی و بخشهای تخصصی در انتظار نگاه ویژه مسوولان بخش سلامت کشور به تامین اعتبار پروژه نیمه تمام بیمارستان 200تختخوابی درحال ساخت یاسوج پس از سالها انتظار هستند که امید می رود با تامین اعتبار مورد نیاز به این خواسته مردم استان جامه عمل پوشانده شود.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 354518