توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین:
سرمحیط‌بانی آوج هفته آینده افتتاح می‌شود
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه سرمحیط‌بانی آوج هفته آینده افتتاح می‌شود، گفت: راه‌اندازی این سرمحیط‌بانی نقش مهمی در افزایش نظارت اداره کل محیط زیست استان بر زیستگاه‌های منطقه آوج، آبگرم دارد.
 
عرش نیوز به نقل از فارس؛صدرالدین علیپور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه تالاب‌های استان اظهار کرد: کارهای تخصصی در خصوص بهبود وضعیت تالاب‌های استان در حال انجام است و هم‌اکنون در فاز مطالعاتی قرار داریم.

 
وی افزود: پس از انجام فاز مطالعاتی وارد فاز اجرایی می‌شویم که امیدواریم با انجام فعالیت‌های تخصصی وضعیت تالاب‌های استان به ویژه تالاب‌های شاخص روند رو به بهبودی داشته باشد.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به نقش استخرهای پرورش ماهی در آلایندگی آب‌ها عنوان کرد: با توجه به تعدد استخرهای پرورش ماهی در سطح استان و آلایندگی آب‌ این استخرها در حال انجام کار تحقیقاتی و عملیاتی برای استفاده از فیلتر در خروجی استخرهای پرورش ماهی هستیم.

 
علیپور ادامه داد: استفاده از فیلترهای خاص در خروجی استخرهای پرورش ماهی مانع انتقال آلایندگی این استخرها به محیط زیست و ورود ماهیان استخرها به رودخانه‌ها می‌شود.

 
وی با بیان اینکه اقداماتی در راستای ساماندهی پسماندهای صنعتی نیز در حال انجام است، عنوان کرد: در صدد هستیم با انجام اقداماتی، قسمت عمده‌ای از پسماند صنعتی فرآوری شود یا در صنعت دیگری مورد استفاده قرار گیرد تا از این طریق از آلودگی محیط زیست جلوگیری شود.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: فاز مطالعاتی این طرح آغاز شده و اگر به صورت پایلوت در استان قزوین اجرایی شود به یکی از کارهای شاخص در سطح سازمان محیط زیست کشور تبدیل می‌شود.

 
علیپور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای جلوگیری از نابودی گونه‌های در حال انقراض در استان قزوین گفت: در راستای حفظ گونه‌های جانوری در حال انقراض نیز اقداماتی در استان قزوین صورت گرفته است و بر این اساس با عوامل تهدیدکننده این گونه‌های جانوری و زیستگاه‌های آنان مقابله می‌شود.

 
وی تصریح کرد: پیگیری موضوع آسیب‌های حیات‌وحش به مزارع کشاورزی را در دستور کار داریم تا از طریق میرشکاری بتوانیم تعداد برخی از گونه‌های حیات‌وحش را که تعدادشان رو به افزایش بی‌رویه است، کاهش دهیم.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین با اشاره به ساماندهی شهرک صنعتی لیا اظهار کرد: با حمایت معاونت برنامه‌ریزی استانداری قزوین در زمینه ساماندهی شهرک صنعتی لیا ورود پیدا کرده‌ایم تا ساماندهی مناسبی برای دفع پسماند و انتقال فاضلاب واحدهای صنعتی این شهرک صنعتی انجام دهیم.

 
علیپور با بیان اینکه اداره محیط زیست شهرستان قزوین راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر عوامل اجرایی اداره شهرستان در این اداره کل اقدامات لازم را پیگیری می‌کنند اما به زودی مستقل شده و مباحث زیست‌محیطی شهرستان قزوین را مانند دیگر شهرستان‌های استان قزوین پیگیری می‌کنند.

 
وی با اشاره به راه‌اندازی سرمحیط‌بانی آوج افزود: اقدامات لازم برای راه‌اندازی سرمحیط‌بانی در منطقه آوج صورت گرفته که هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: راه‌اندازی این سرمحیط‌بانی در منطقه آوج به افزایش نظارت اداره کل محیط‌زیست بر زیستگاه‌های این منطقه کمک می‌کند.

 
علیپور ادامه داد: پیگیر افزایش میزان حقوق کارکنان محیط زیست به ویژه محیط‌بانان که تلاش زیادی در راستای حفاظت از محیط‌ زیست انجام می‌دهند، هستیم.

 
وی خاطرنشان کرد: بر اساس شاخصی که از هیئت دولت به سازمان محیط زیست کشور تفویض شده و آن نظارت و فعالیت‌های مربوط به مصرف انرژی در تمام ادارات دولتی است در استان قزوین نیز این دبیرخانه راه‌اندازی شده است.

 
مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان قزوین یادآور شد: به تمام دستگاه‌های اجرایی دولتی ابلاغ کردیم که با انجام مجموعه‌ای از اقدامات و تمهیدات از قبیل استفاده از لامپ کم‌مصرف و کاهش مصرف کاغذ در زمینه کاهش مصرف انرژی پیشگام باشند.
کد مطلب: 274913