توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
امام جمعه بجنورد:
شهدای موتلفه در راه خدا و آزادی ملت ایران قدم برداشتند
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۶
امام جمعه بجنورد تاکید کرد: شهدای موتلفه در راه خدا و آزادی ملت ایران قدم برداشتند.
به گزارش عرش نیوز، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی دوشنبه شب در یادمان طلایه‌داران آفتاب اظهار کرد: شهدای ۲۶ خرداد موتلفه اسلامی در اوج مظلومیت و قربت به شهادت رسیدند و آنان با حرکت‌های انقلابی خود راست قامتان تاریخ بوده و همواره یادشان جاودانه خواهد ماند.

وی با بیان اینکه این مبارزان نقش مهمی را در مبارزات علیه رژیم گذشته داشتند، گفت: این چهار شهید موتلفه اسلامی با این گونه حرکت‌های مبارزاتی و انقلابی خود ثابت کردند که در مقابل ظلم هیچ‌گاه کوتاه نیامده و در مقابل آن می‌ایستند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با برشمردن این ویژگی شیعیان با وجود در اقلیت قرار داشتن نسبت به سایر مسلمانان گفت: مبارزه علیه ظلم و مظلوم بودن از ویژگی شیعیان است که شهدای ۲۶ خرداد هم چنین خصوصیاتی را داشتند.

وی با تاکید بر اینکه شیعه با وجود مظلومیت هیچ‌گاه زیر بار ظلم نرفته و با اقدامات مبارزاتی در مقابل ظالم ایستاده است، افزود: به طور حتم یک اقلیت مبارز مظلوم و شجاع شهدایی چون بخارایی، هرندی، امانی، نیک‌نژاد بودند.

امام جمعه بجنورد ادامه داد: این شهدا در واقع تا آخر پای آرمان‌ها و اصولی که به آن اعتقاد داشته بودند و هیچ‌گاه و در هیچ شرایطی از مواضع خود کوتاه نیامدند.

وی اظهار کرد: زمانی که امام راحل نهضت خودشان را شروع کردند، قریب بودند و ایشان در آن شرایط حقیقتاً مظلوم بودند و حتی بردن نام ایشان باعث برخورد مأموران شاهنشاهی با افراد می‌شد و در این وضعیت امام خمینی(ره) برای پیشبرد نهضت خود به تدریج یارانش را فراخواند.

یعقوبی بیان داشت: در چنین شرایطی بود که شهدای موتلفه در رأس حامیان نهضت امام خمینی (ره) برای پیشبرد این نهضت اعلام آمادگی کردند.

وی با یادآوری اینکه این شهدا تربیت یافته دین، ولایت و امام راحل بودند، افزود: پس از حادثه خرداد ۴۲ یک روزنه‌ای برای قیام‌ها آغاز شد و انقلاب شروع به یارگیری کرد و امام خمینی(ره) در همان ابتدای نهضت خویش کار را به صورت ریلی آغاز کرد.

به گفته امام جمعه بجنورد یکی از شاخه‌های حزب موتلفه اسلامی شاخه نظامی بود که پس از برنامه ریزی‌هایی که برای ترور سران رژیم طاغوت انجام شد، شهید بخارایی حنجره نخست وزیر خبیث و پلید رژیم شاهنشاهی را نشانه گرفت و وی را به هلاکت رساند.

وی تصریح کرد: با اعدام انقلابی حسنعلی منصور یک رعب و وحشت در رژیم سایه افکند و حساب کار دست آنان آمد و حتی شاه هم احساس خطر کرد که نمی‌تواند به مردم ظلم کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه رژیم در ادامه به تشکیلات حزب موتلفه اسلامی مشکوک شد؛ تصریح کرد: شهدای موتلفه اسلامی به تکلیف محوری اعتقاد داشتند و پس از آنکه دستگیر و در بیدادگاه های رژیم محاکمه شدند نیز دست از اعتقادات مذهبی و سیاسی خود برنداشتند و سرانجام در ۲۶ خرداد ۴۹ سال قبل به شهادت رسیدند.

یعقوبی همچنین از حزب موتلفه اسلامی به عنوان باسابقه‌ترین حزب جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: این حزب، حزب ریشه‌داری است که با بیش از نیم قرن سابقه در خدمت ارزش‌های اسلامی و انقلاب اسلامی بوده است.

دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان شمالی هم با گرامیداشت یاد شهدای موتلفه اسلامی گفت: علت ماندگاری این حزب این بوده که در مسیر دفاع از اسلام و ارزش‌های والای دین گام برداشته است.

علی احمدنیا با اشاره به اینکه شاکله این حزب از هیئت‌های مذهبی شکل گرفت افزود: موتلفه اسلامی نخستین گروهی بودند که ولی فقیه زمان خود را شناختند.

وی با بیان اینکه چهار شهید موتلفه اسلامی برای دفاع از ارزش‌های اسلام و دین پا به عرصه گذاشتند، گفت: این مبارزان پس از تهیه اسلحه و فرا گرفتن آموزش‌های چریکی در بیابان‌های قم با تشکیل گروه بدر تصمیم گرفتند تا با مجوز شرعی دست به اعدام انقلابی شخصیت‌های بلندپایه رژیم شاهنشاهی بزنند.

دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان شمالی با یادآوری اینکه آنان در ابتدا تصمیم داشتند تا شاه را ترور و اعدام انقلابی کنند، گفت: با توجه به اینکه نظر علما این بوده که شاید با ترور شاه کشور دچار هرج و مرج شود از این اقدام انصراف و البته ترور سایر شخصیت‌های این رژیم را در برنامه خود قرار دادند.

وی گفت: آنان در این ارتباط کمر به اعدام انقلابی حسنعلی منصور دومین شخصیت رژیم طاغوت بسته و در مقابل مجلس شورای ملی وی را با ضرب گلوله از پای درآورند.

احمدنیا به دستگیری بخارایی در جریان تعقیب و گریز مبارزان و مأموران رژیم اشاره کرد و بیان داشت: بخارایی در دادگاه اعلام کرد که من صرفاً حکم خدا را اجرا کردم و اکنون آماده شهادت هستم.

این فعال سیاسی تصریح کرد: سایر انقلابیون این گروه هم با به‌کارگیری تمامی توان رژیم دستگیر و پس از محاکمات ناعادلانه به اعدام محکوم شدند و در ۲۶ خرداد به شهادت رسیدند.

وی با گرامیداشت یاد شهدای موتلفه اسلامی و درگذشتگان این حزب گفت: مرحوم عسکراولادی و شهید مهدی عراقی ابتدا محکوم به اعدام و بعد با یک درجه تخفیف به زندان ابد محکوم شدند./فارس
کد مطلب: 273914