پیوند رنج بیماری با درد بیمارستان‌های نا تمام در ۳ شهر آذربایجان غربی
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۴
مردم شهرهای میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در جنوب آذربایجان غربی سالهاست در حسرت بیمارستان‌هایی هستند که ساخته می‌شوند اما به اتمام نمی‌رسند، در گزارش پیش رو علل پایان نیافتن بیمارستان‌های این سه شهر زیر ذره‌بین برده شده است.

به گزارش عرش نیوز،شهرهای میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب مشترکات زیادی دارند، مثلاً این سه شهر در جنوب آذربایجان غربی و در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌اند.

این سه شهر، روی هم دو نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند که اغلب از اهالی میاندوآب راهی خانه‌ ملت می‌شوند.

مشترکات همیشگی پیوند سه شهر

اغلب ساکنان این سه شهر آب خود را از سیمینه رود و زرینه رود تامین می‌کنند و محور زندگی مردم در هر سه شهر بر فعالیت‌های کشاورزی استوار است.

در حقیقت این مشترکات سیاسی، جغرافیایی و طبیعی حلقه‌های اتصال مردمان این سه شهر به یکدیگر است.

اما چند سالی است که موضوع جدیدی به مشترکات مردم این شهرها افزوده شده تا پیوند شهروندان این سه شهر همچنان مستحکم بماند.

این روزها بیمارستان‌های ناتمام به حلقه اتصال مردم این سه شهر افزوده شده است.

بیمارستان‌های ناتمام

شاهین‌دژ یک بیمارستان 85 تخت‌خوابی نا تمام دارد.

در تکاب نیز یک بیمارستان 90 تخت‌خوابی در حال احداث است.

ساخت بیمارستان فاطمه الزهرا(س) میاندوآب هم چند سالی هست که آغاز شده است.

به گفته بهروز بهروز فرماندار شاهین‌دژ احداث بیمارستان 85 تخت خوابی این شهر مدتهاست که راکد مانده و نیاز به تخصیص بودجه از سوی دولت دارد.

محمدعلی داعی فرماندار تکاب نیز می گوید: بیمارستان 90 تخت‌خوابی این شهر تاکنون فقط 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حمید جلالی فرماندار میاندوآب هم از رسیدن پیشرفت فیزیکی بیمارستان فاطمة الزهرا(س) این شهر تا 60 درصد خبر می‌دهد و می گوید: به تازگی پیمانکار متخلف این بیمارستان از کار برکنار شده است.

بیمارستان‌هایی که ساخته می‌شوند اما به اتمام نمی‌رسند

در حقیقت هر سه این بیمارستانها جزو مصوبات سفرهای استانی دولت قبل هستند که می‌بایست بسیار پیش از اینها به بهره برداری می‌رسید اما فقدان اعتبار و تخصیص‌های پایین، اجازه نداد کام مردم این شهر به داشتن بیمارستان‌هایی مجهز و بروز شیرین شود.

بهروز بهروز فرماندار شاهین‌دژ می‌گوید: بعد از مدتها از تاریخ مصوبه ادولت، بالاخره قرارداد احداث بیمارستان 85 تخت خوابی این شهر در سال 90 و 91 بسته شده و مراحل اداری خود را پیموده است ولی تا کنون هیچ اقدامی از سوی دولت برای پیگیری احداث آن انجام نشده است.

وی می‌افزاید: در صورت دریافت اعتبار، بیمارستان 85 تخت خوابی شاهین دژ به 115 تخت خوابی توسعه داده می‌شود که در این صورت این بیمارستان به 1 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار جدید نیاز دارد.

فرمانداران امیدوار

فرماندار شاهین‌دژ اتمام این بیمارستان را به عنوان یک پروژه زیرساختی در عرصه سلامت مورد اهمیت قرار می‌دهد و می‌گوید: با اتمام آن می‌بایست در پی جذب پزشکان متخصص نیز باشیم تا مردم این شهر رنج سفرهای طولانی به مرکز استان بر درد بیماری‌شان افزوده نشود.

بهروز امیدوارنه می گوید: ما همچنان چشم انتظار تخصیص اعتبار از سوی دولت برای ساخت هرچه زودتر این بیمارستان هستیم.

محمدعلی داعی فرماندار تکاب نیز می‌گوید: احداث بیمارستان 90 تخت‌خوابی این شهر از سال 87 آغاز شده و پس از 6 سال فقط 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی می‌افزاید: تاکنون بالغ بر 80 میلیارد ریال برای این بیمارستان هزینه صرف شده و برای تکمیل آن حداقل 40 میلیارد ریال اعتبار جدید دولتی مورد نیاز است.

تلاش دولتی‌ها و مجلسی‌ها برای اتمام بیمارستان‌ها

فرماندار تکاب معتقد است اتمام این بیمارستان نیاز جدی به توجه دولت یازدهم دارد تا با تزریق به موقع اعتبارات لازم هر چه سریعتر به بهره برداری برسد چراکه بسیاری از مردم این شهر هم اکنون برای درمان بیماری‌های خود عازم مرکز استان و یا استان‌های همجوار می‌شوند.

حمید جلالی فرماندار میاندوآب نیز می‌گوید: بتازگی ادامه روند احداث بیمارستان فاطمه‌الزهرا(س) به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی واگذار شده است.

این سخن بدین معنی است که احتمالاً می‌بایست این بیمارستان با اعتبارات استانی ساخته شود.

برای استانی که رتبه 29 درآمد سرانه کشور را دارد احداث چنین پروژه‌هایی اصلاً آسان نیست.

فقط پروژه‌های 80 درصد پیشرفت بودجه‌ دریافت می‌کنند

به همین خاطر فرماندار میاندوآب می‌گوید: به طور قطع ادامه احداث این بیمارستان نیازمند توجه دولت است و انتظار داریم هرچه زودتر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان منابع این پروژه را از مبادی مربوطه پیگیری کرده و با دریافت آن احداث و تجهیز بیمارستان را به اتمام برسانند.

اما دولت تصمیم گرفته است در سال 93 با توجه به وضعیت اقتصادی و درآمدی کشور فقط پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی 80 درصد به بالا را به اتمام برساند.

بنابراین فقط برای بیمارستان تکاب در سال آینده 5 میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است که اگر تخصیص بیابد صرف تجهیز این مرکز درمانی می‌شود.

مهدی عیسی‌زاده نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی نقل کننده این پیش بینی اعتبار از سوی دولت است.

یک بیمارستان در تکاب در سال 93 به اتمام می‌رسد

وی می‌گوید: تمام مراحل ساخت بیمارستان تکاب به اتمام رسیده و با اعتبار اختصاص یافته می توان به طور 100 در صد این مرکز را تجهیز و راه اندازی کرد.

عیسی زاده امیدوار است با بهره‌برداری از این بیمارستان بخش اعظمی از نیازهای بهداشتی و درمانی مردم تکاب تامین شود.

اما به عقیده وی نبود پزشک عمومی در شهرهای تکاب و شاهین‌دژ از کمبودهای مهم و بارز این شهرها در حوزه بهداشت و درمان است که باید به سرعت برای آن چاره‌اندیشی کرد.

با این اوصاف مردم شهرهای میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ مجبورند درد بیماریشان را به رنج دیدن پروژه های بیمارستان‌های ناتمام پیوند زده و یکی دو سال دیگر انتظار بکشند تا اعتبارات بیمارستان‌هایشان از راه برسد./تسنیم

کد مطلب: 187686