توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۹۰ درصد کودکان استان مرکزی زیرپوشش برنامه پیشگری تنبلی چشم قرار می‌گیرند
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۰
معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی گفت: ۸۶ درصد کودکان استان مرکزی در سال گذشته تحت پوشش برنامه پیشگیری تنبلی چشم قرار گرفتند که پیش‌بینی می‌شود امسال پوشش بالای ۹۰ درصدی داشته باشیم.
به گزارش عرش نیوز، کیانوش امینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به برگزاری برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم اظهار داشت: بیماری تنبلی چشم در کودکان شایع بوده و درآینده منجر به نابینایی می‌شود بنابراین طرح پیشگیری از تنبلی چشم در کشور از ابتدای آبان ماه در حال انجام است.

وی افزود: این طرح به مدت ۱ ماه برنامه‌ریزی شده و ۱ ماه نیز تمدید می‌شود و معاینه نیز برای کودکان ۳ تا ۶ سال با استفاده از E chart بوده و برای کودکان زیر ۳ سال با استفاده از دستگاه است.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: از ابتدای آبان‌ماه، پایگاه‌های جدید نیز به طرح اضافه شده و در طول سال نیز تعدادی از پایگاه‌های ثابت داریم که هر زمان خانواده‌ها مراجعه کنند تحت معاینه قرار می‌گیرند.

امینی با اشاره به تأثیر این طرح در جامعه گفت: این طرح در پیشگیری از معلولیت‌ها مؤثربوده و از طرفی به بسیاری از خانواده‌ها آموزش داده می‌شود تا علائم تنبلی چشم را شناخته و در مورد فرزندان دیگر نیز این بیماری پیگیری کنند، چرا که کاهش شیوع تنبلی چشم وسایر اختلالات بینایی از طریق تشخصی و درمان به موقع بیماری در سنین طلایی یعنی زیر ۵ سالگی میسر است.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که مشکوک تشخیص داده شده به اپتومتریست و کودکان بیمار و نیازمند مداخلات درمانی تخصصی به چشم پزشک ارجاع داده می‌شوند، تا نسبت به تنبلی چشم آنها اقدامات لازم انجام گیرد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان مرکزی با اشاره به عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم گفت: در نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم تفاوت بین چشم‌ها باعث تنبلی چشم شده و در کودکان زیر ۶ سال این بیماری بیشتر است.

امینی تصریح کرد: این برنامه در ۱۴ پایگاه و تمامی مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌های تحت نظارت سازمان بهزیستی اراک پیگیری می‌شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 336086