توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۶ هزار دام از دامداران خراسان جنوبی خریداری شد
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۹
بیرجند- مدیر پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: عملیات خرید دام خشکسالی از ۲۴ مهرماه در استان آغاز و تاکنون در این طرح شش هزار و ۲۷ رأس دام از دامداران خریداری شده است.
به گزارش عرش نیوز، محمد عصاریان بعد از ظهر پنج‌شنبه در ستاد تنظیم بازار استان اظهارکرد: عملیات خرید دام خشکسالی در چهار استان کشور از جمله خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سمنان به اجرا درآمده است.

وی با بیان اینکه این طرح از ۲۴ مهرماه در خراسان جنوبی شروع شده است، تصریح کرد: تاکنون در قالب این طرح شش هزار و ۲۷ رأس دام از دامداران خریداری شده است.

مدیر پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ارزش ریالی این دام‌ها را یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: مبلغ ۱۶۲ میلیون تومان از این مبلغ به صورت معاوضه با جو و ذرت پرداخت شده است.

عصاریان با بیان اینکه نحوه خرید دام در این طرح به صورت امانی است، افزود: در این طرح، دام‌ها از روستاهایی که دچار بحران خشکسالی هستند خریداری و به روستاهای دیگر به صورت امانی فروخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون چهار شهرستان استان به صورت فعال وارد این طرح شده‌اند، بیان کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار رأس دام در صف خرید داریم.

خریداری ۳۸۷ تن مرغ منجد به منظور تنظیم بازار استان

مدیر پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه به منظور تنظیم بازار مرغ استان تاکنون ۳۸۷ تن مرغ از مرغداران خریداری شده است، عنوان کرد: این مرغ‌ها به صورت منجمد و کیلویی شش هزار و ۵۰۰ تومان خریداری و در سردخانه‌ها دپو شده‌اند.

عصاریان با اشاره به اینکه عملیات خرید مرغ از کشتارگاه‌ها از ۲۲ آبان ماه در استان آغاز شده است، یادآور شد: عملیات خرید تا تنظیم بازار ادامه و در مقابل خرید مرغ‌ها به تولیدکنندگان ذرت و سویا تحویل داده می‌شود.

مدیر کل تعاون روستایی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با بیان اینکه نرخ‌گذاری کالا و خدمات هر ساله در برهه زمانی خود انجام می‌شود، گفت: امسال نیز سازمان تعاون روستایی تنظیم میوه عید کشور را عهده‌دار شده است.

اسفندیاری با بیان اینکه درحال حاضر میزان میوه مورد نیاز استان برآورد و به تهران ابلاغ شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه پرتغال و سیب در استان تولید نمی‌شود، خراسان جنوبی به عنوان استان تأمین کننده میوه خود را لحاظ نکرده است.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف واگذاری تأمین میوه شب عید به سازمان تعاون روستایی این بود که بتوانیم میوه را به صورت مستقیم از روستاییان خریداری و پول آن را مستقیما به کشاورزان تحویل بدهیم.

مدیرکل تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه پرتغال والنسیا مورد نیاز استان از شهرهای جیرفت، بم و شیراز تأمین خواهد شد، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تامسون مورد نیاز نیز از شمال کشور تهیه می‌شود.

اسفندیاری با بیان اینکه توزیع میوه شب عید از ۲۵ اسفندماه در استان آغاز می‌شود، گفت: اگر اختلاف قیمت در این مدت به وجود آید به ضرر دولت بوده و دولت برای جبران آن به وزرات تعاون یارانه پرداخت خواهد کرد.

منبع: مهر
کد مطلب: 338589