توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
وزیر نیرو:حل مشکلات آبی استان خوزستان در گرو تامین منابع مالی است
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۶
وزیر نیرو چهارشنبه شب در نشست شورای برنامه ریزی استان خوزستان گفت : حل مشکلات آبی استان خوزستان و از جمله مسایل مربوط به رودخانه کارون در گرو تامین منابع مالی است.
به گزارش عرش نیوز؛حبیب اله چیت چیان در این نشست که با حضور معاون اول رییس جمهوری در سالن امام رضای استانداری خوزستان برگزار شد،افزود : وزارت نیرو برای رفع تمامی مشکلات آبی استان خوزستان برنامه های مشخصی دارد که اگر اعتبارات لازم برای این طرحها تخصیص یابد این برنامه ها اجرایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: مساله رفع آلودگی رودخانه کارون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا که در 9 شهر استان خوزستان فاضلاب وارد رودخانه کارون می شود که برای جلوگیری از این فاضلابها به رودخانه کارون به رقمی در حدود یک هزار و 470 میلیارد تومان اعتبار ریالی و 30 میلیون یورو ارز نیاز است.

وی طرح آبرسانی غدیر به شهرهای استان خوزستان را یکی از مهمترین طرحهای آبرسانی کشور دانست و گفت: آبرسانی به دو شهر آبادان و خرمشهر در قالب این طرح در اولویت بود که اجرا شد.

وزیر نیرو تاکید کرد : طبق برنامه ریزی انجام شده 70 درصد آب شرب اهواز از طریق طرح غدیر و نیز در قالب سد کرخه تامین می شود و اگر 30 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یابد لوله گذاری زیر کارون را انجام خواهیم داد تا میزان آبرسانی به اهواز از طریق این طرح به 80 درصد برسد.

وی گفت : طرح آبرسانی به شهرستان شادگان نیز تا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد و برای آبرسانی به شهرستان دشت آزادگان از طریق طرح غدیر 60 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل نبود آب کافی در منطقه بهمن شیر خوزستان 400 هزار نخل از بین رفته است، گفت : با اجرای طرح غدیر آب مورد نیاز چهار میلیون نخل در این منطقه تامین می شود که در زندگی مردم اثر بسیار مطلوبی خواهد گذاشت.

وی در خصوص طرحهای آبیاری زهکشی در استان خوزستان هم گفت : برای اجرای این طرحها 390 میلیارد تومان برای آبیاری و 870 میلیارد تومان برای زهکشی اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر به دلیل عدم تامین آب نیاز روستاییان استان از طریق شبکه آب رسانی به 450 روستا ی این استان از طریق تانکر آبرسانی می شود، گفت : اگر 12 میلیارد تومان برای این کار مصوب شود هفت مجتمع آبرسانی در استان اجرا می شود که مشکل آب آشامیدنی روستاهای استان هم برطرف می شود.

وی در پایان با اشاره به مشکل زهکشی نیشکر خوزستان پیشنهاد کرد کمیته ای متشکل از استانداری ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تشکیل تا در خصوص این مشکل هم پیگیری شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 349686