توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
درد مزمن کردستان در بخش‌های تولید، صنعت، معدن و تجارت
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۰
استاندار کردستان گفت: استان کردستان در بخش تولید، صنعت، معدن و تجارت درد مزمنی دارد که پایین بودن شاخص‌های توسعه در این بخش بیانگر این مسئله است.

به گزارش عرش نیوز؛عبدالمحمد زاهدی صبح امروز در نخستین گردهمایی مشترک روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و ادارات شهرستان که با حضور جمع کثیری از مدیران اجرایی این وزارتخانه در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: کردستان در شاخص‌هایی که خداوند به آن عطا فرموده است بالاست و آنچه انجام می‌شود، شاخص‌ها پایین است.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان 1.8 درصد وسعت کشور و 2 درصد جمعیت کشور را دارد، گفت: شاخص‌های طبیعی موجود در کردستان بیشتر از آمارهای ارائه شده است.

استاندار کردستان تصریح کرد: در خصوص شاخصه‌هایی که انجام داده‌ایم در رده‌های آخر کشور قرار داریم این مهم در حالی است که کردستان دارای استعدادها و ظرفیت‌های متنوع بسیاری است.

وی با بیان اینکه کردستان در حوزه زاگرس قرار گرفته است، ادامه داد: میزان آب روان ‌آب‌های استان 14 میلیارد مترمکعب است که عمدتأ از استان خارج می‌شود.

زاهدی یکی از ظرفیت‌های مهم کردستان را در بخش کشاورزی دانست و گفت: اراضی بخش کشاورزی در بخش شرقی استان بیش از 3 درصد اراضی کشور را در برمی‌گیرد و در زمینه تولید گندم هر ساله در جایگاه سوم یا چهارم کشور قرار داشته است.

استاندار کردستان با اشاره به وجود 18 نوع ماده معدنی از طلا تا شن و ماسه در این استان، توضیح داد: در کردستان امکان تولید زنجیره طولانی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده در بخش صنعت و هزینه حمل و نقل آن در حد بالایی است که این مسئله خود موجب بروز مشکلات متعددی می‌شود.

نماینده عالی دولت در استان کردستان افزود: کردستان از جمله استان‌هایی است که بهترین امکان را برای تولید صنایع تبدیلی کشاورزی در بخش‌های متخلف دارد.

وی کردستان را از جمله مراکز مهم تولید پروتئین در کشور دانست و بیان کرد: سالانه حدود 100 هزار تن پروتئین در این استان تولید می‌شود این مهم در حالی است که تولید پروتئین بیشتر از مصرف آن بوده و در این راستا مشکل داریم.

زاهدی مرزی بودن کردستان را از ظرفیت‌های مهم این استان در راستای ارتقا شاخصه‌ها دانست و گفت: مرز باشماق چهارمین مرز رسمی کشور است و بخش عمده‌ای از ترانزیت‌ مواد سوختی از این مرز صورت می‌گیرد.

استاندار کردستان ادامه داد: بخشی از صادرات نفتی از این مرز و مرز نیمه رسمی سیران‌بند بانه انجام می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه ظرفیت مربوط به گردشگری و صنایع دستی در کردستان در حد بالایی قرار دارد، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سفر به این استان، کردستان را استانی فرهنگی نام بردند چرا که این استان دارای ظرفیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری است.

استاندار کردستان افزود: در صورتی که به ظرفیت‌های دیگر استان توجه شود به صادرکننده خوبی تبدیل می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: درد کردستان در بخش تولید، صنعت، معدن و تجارت درد مزمنی است و پایین بودن شاخصه‌های توسعه در آن نمایانگر این مقوله است.

بروکراسی اداری موجود مانع تولید است

وی با اشاره به اینکه در این راستا باید قوانین و مقررات موجود در کشور حل شود، افزود: این قوانین نه تنها پیش‌برنده تولید در کشور نیستند بلکه مانع تولید است.

به گفته استاندار کردستان، قوانین موجود در سیستم بانکی نمی‌تواند موجب تولید در کشور شود بلکه زمینه‌ساز بروز مشکلات در این بخش می‌شود.

زاهدی خاطرنشان کرد: نظام بانکی کشور هم نتوانسته است آن طور باید و شاید بخش تولید را کمک و حمایت کند.

وی ادامه داد: به محض اینکه واحدی در پرداخت اقساط بانکی با مشکل مواجه شود، بحث تملک از طرف بانک پیش می‌آید و این خود بستر بروز چالش‌های متعدد را فراهم می‌سازد.

استاندار کردستان در پایان با بیان اینکه لازم است پیش‌برنده تولید در کشور باشیم، گفت: باید بخش تجارت در کشور حرفه‌ای شود و در این راستا روان‌سازی بیش از پیش صورت بگیرد.

منبع:فارس

کد مطلب: 329282