توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد
ساخت سانتریفیوژ «۸۰ هزار دور» دارویی تا ۶ ماه آینده در کشور
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۲
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ساخت سانتریفیوژ ۸۰ هزار دور برای تولیدات داروهای نوترکیب و واکسن طی ۶ ماه آینده خبر داد.
به گزارش عرش نیوز: علی‌اکبر صالحی در حاشیه رونمایی از سانتریفیوژهای تولیدکننده داروهای نوترکیب و واکسن در مرکز تحقیقاتی انستیتو پاستور که وزیر بهداشت حضور داشت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز شاهد رونمایی از دو سانتریفیوژ با طراحی جدید بودیم و از این نوع سانتریفیوژ در آینده به ۱۰۰ عدد دیگر نیاز داریم.

وی افزود: نسل بعدی سانتریفیوژها که با یخچال همراه خواهند بود به صورت پیوسته و ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دور خواهند بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: حلقه اصلی تولید داروهای نوترکیب و واکسن‌های پیشرفته به این نوع سانتریفیوژها نیاز دارد. هم‌اکنون نیز ایران در موقعیتی قرار گرفته است که هرچه اراده می‌کند می‌تواند محقق کند.

صالحی با اشاره به یکی از خریدهایی که کشور ما در این زمینه از یکی از کشورهای اروپایی انجام داده بود، اشاره کرد و افزود: وقتی که برای خرید برخی تجهیزات به یکی از کشورهای اروپایی مراجعه شده بود آنها گفتند همه چیز به شما می‌فروشیم به جز این نوع سانتریفیوژها، این در حالی بود که وقتی آنها فهمیدند ما اصلا به این نوع سانتریفیوژها نیاز نداریم چون آنها را در داخل کشور می‌سازیم، از حرف خودشان برگشته بودند و گفته بودند که حالا این سانتریفیوژ را به شما می‌فروشیم. بنابراین کشوری که بخواهد جلوی چنین اقداماتی بایستد آنها مجبور می‌شوند تسلیم شوند.

وی به همکاری وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی اشاره‌ای کرد و افزود: کیفیت این سانتریفیوژهای جدید قابل مقایسه با سانتریفیوژهای قبلی نیست، چون سانتریفیوژهای قدیمی با تسمه کار می‌کرد ولی این سانتریفیوژها گیربکسی هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح بیشتر بیان داشت: سانتریفیوژها که کار غنی‌سازی را انجام می‌دهند ۶۰ هزار دور است و امیدواریم تا ۶ ماه آینده یک سانتریفیوژ ۸۰ هزار دور برای تولید داروهای نوترکیب و واکسن ساخته شود.

صالحی در مقایسه‌ای بین سانتریفیوژهای ساخت کشورمان با نوع خارجی عنوان کرد: این سانتریفیوژها به هیچ عنوان قابل مقایسه با نوع خارجی نیست، زیرا ما براساس نیاز مشتری آنها را ساختیم، مثلا سانتریفیوژهای قدیمی نمایشگر نداشت. بنابراین این نوع سانتریفیوژها دوگانه استفاده می‌شود و خیلی از کشورها آن را نمی‌فروشند و به راحتی در بازار پیدا نمی‌شوند ولی ما توانستیم از این محدودیت‌ها عبور کنیم.

وی درباره برخی شایعات مبنی بر وجود رادیواکتیو در ریزگردهای خوزستان عنوان کرد: در بررسی‌های ما چنین چیزی ثابت نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به مثلی با عنوان اینکه احتیاج ما در اختراع است، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها به ما بسیار کمک کرده است، مثلا در زمانی که نمی‌خواستند سوخت ۲۰ درصدی به ما بدهند و شرط و شروط‌های بسیاری گذاشته بودند که منافع ملی‌مان را زیر سوال می‌برد، خودمان وارد عرصه تولید شدیم و صفحه‌های سوختی که با سانتریفیوژهای بسیاری عنوان کرده بودند در طول ۲.۵ سال به ما می‌خواهند بدهند از صفر ساختیم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 363987