توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی:
۴درصد تولید ناخالص ملی صرف تحقیقات شود
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۷
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: برای پیشرفت و حرکت در مسیر توسعه چاره‎ای جز تحقیقات بیشتر نداریم بنابراین باید ۴ درصد تولید ناخالص ملی صرف تحقیقات شود.
به گزارش عرش نیوز؛آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی پیش ازظهر امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر و هفته پژوهش در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه اراک اظهار داشت: پیشرفت‌ها در دنیا مرهون تلاش پژوهشگران بوده و دانشگاهیان و دانشجویان ما نباید در خواب باشند.

وی افزود: همه دانشگاهیان، پژوهشگران و محققان باید همت کنند تا موتور توسعه و رشد علمی کشور در همه زمینه‎های فرهنگی اقتصادی اجتماعی اقتصادی و صنعتی کشور با سرعت بیشتری به حرکت درآید.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: همه تلاش کنند تا در مرزها و سرزمین‎های علم و دانش حرکت کنیم و قطب علمی منطقه شویم، دانش‌های به روز را به دست آورده و محتاج دیگران نباشم.

آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: سمینارها و گردهمایی‎هایی بسیاری با موضوعات مختلف برگزار می‎شود اما بازدهی مناسبی ندارند، آن طور که باید نتیجه بخش نبوده و باید فکر دیگری کرد.

وی با اشاره به ارتباط مراکز تحقیقاتی با یکدیگر افزود: مراکز تحقیقاتی باید با یکدیگر ارتباط داشته تا اطلاعات خود را انتقال و در صورت نیاز به روزرسانی کنند و وزارت علوم نیز باید به عنوان هماهنگ کننده این تعامل نقش‌آفرینی کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی  تصریح کرد: بخش خصوصی نیز باید در این عرصه وارد شده و با ایجاد یک دبیرخانه در کنار بخش دولتی کمبودها و کاستی‎ها را جبران کند.

آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: تبادل دانش و ارتباط با مراکز علمی دیگر کشورها نیز باید مدنظر داشته و با تشکیل بانک‌اطلاعاتی قوی خرید دانش و علم را ادامه دهیم.

وی افزود: در استان مرکزی نیز برای دستیابی به پیشرفت باید محورهای اصلی را مشخص کرده و سپس با برنامه‎ریزی پیش رفته تا به نتیجه برسیم بعد کارهای دیگر را آغاز کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به پیشرفت‎های علمی ایران گفت: امروز به برکت انقلاب و امام راحل گام‎های بلندی در عرصه علم و پژوهش برداشته شده و همه از دانشجو، دانش‌آموز، محقق و استاد دانشگاه وظیفه داریم از قدرت، عزت و اقتدار نظام دفاع کرده و آن را به جهانیان نشان دهیم.

آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: همان‎طور که 23 میلیون نفر در روز اربعین بزرگترین همایش مذهبی اسلام را به نمایش گذاشتند و قدت شیعه را به جهانیان نشان دادند ایران اسلامی نیز باید در زمینه علم و پژوهش به چنان پیشرفتی دست یابد که در جهان بی‎نظر باشد.

وی افزود: فرهنگ پژوهش باید در کشور ایجاد شده و نخبه‌پروری باید از سنین کودکی آغاز کنیم، لازم است آموزش و پرورش در این حوزه وارد شده و مسیر آموزش را از حفظیات مطالب به سوی مطالب علمی و آموزش ها در قالب کارگاه هدایت کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به نیازهای دارویی گفت: مراکز تحقیقاتی باید نیازهای دارویی کشور را برطرف کنند تا دیگر شاهد واردات مواد اولیه برای تولید دارو نباشیم، خودکفایی در بحث تولیدات دارویی باید مدنظر همه مسئولان قرار داشته باشد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 343187