توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سرطان سرویکس با تزریق واکسن قابل پیشگیری است
سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۳
رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سرطان سرویکس یا دهانه رحم یکی از سرطانهای شایع در زنان، با تزریق واکسن قابل پیشگیری است.
به گزارش عرش نیوز به نقل از ایرنا دکتر محمدرضا عباس زادگان : این واکسن در سالهای اخیر توسط وزارت بهداشت وارد کشور شده و در برخی از داروخانه ها موجود است.
وی ابتلا به ویروس اچ.پی.وی را مهمترین عامل سرطان دهانه رحم عنوان و بیان کرد: بیشتر زنانی که به این ویروس آلوده می شوند اگر بطور کامل درمان نشوند مبتلا به سرطان دهانه رحم می شوند.
رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در افرادی که آزمایش 'پاپ اسمیر' آنها در چند نوبت مثبت باشد تزریق واکسن اچ.پی.وی برای یپشگیری از دهانه رحم تجویز می شود.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما برنامه جامع برای پیشگیری و غربالگری سرطانها وجود ندارد و بدین دلیل اکثرسرطانها در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند و تشخیص دیررس کاهش موفقیت درمان سرطانها را در بردارد.
دکتر عباس زادگان با اشاره به پیشگیری از سرطان پستان نیز گفت: این بیماری که شایعترین سرطان در بین زنان کشورمان است با خودآزمایی ماهانه ساده و تشخیص توده های مربوطه قابل تشخیص است اما ارائه آموزشهای لازم جدی گرفته نمی شود.
سرطان دهانهٔ رحم cervical cancer یا سرطان گردن رحم گونه ای از سرطان است که از گردن رحم آغاز می شود. این بیماری بخاطر رشد غیرطبیعی سلول ایجاد می شود و این سلولها می توانند در دیگر اعضای بدن نیز گسترش یابند و یا به آنها حمله کنند
سرطان سرویکس در 90 درصد موارد بر اثر عفونت ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) ایجاد می شود اما برخی از افرادی که مبتلا به عفونتهای ویروس پاپیلوم انسانی می شوند، به سرطان دهانهٔ رهم مبتلا نمی شوند.
مصرف سیگار، ضعف دستگاه ایمنی بدن، شروع رابطهٔ جنسی از سنین پایین و داشتن شریکهای جنسی متعدد از دیگر عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم به شمار می روند.
کد مطلب: 388052