توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار اصفهان:
۹۰ درصد از مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اصفهان اجرا شد
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۸
استاندار اصفهان گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اجرایی شده که امیدوار هستیم این امر در بخش کشاورزی نیز محقق شود.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان،رسول زرگرپور در بیستمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اصفهان اظهار داشت: برای نخستین‌بار موضوع  مسائل و مشکلات کشاورزی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مورد بررسی قرار گرفته و امیدواریم با پیگیری‌هایی که در این شورا انجام می‌شود مشکلات این بخش کاهش یابد.

وی افزود: بررسی مسائلی مربوط به بالا بودن هزینه‌های تولید برخی از محصولات کشاورزی، بالا بودن هزینه ریسک فعالیت‌های کشاورزی و پائین بودن سطح علمی تولیدکنندگان برخی از محصولات از جمله مشکلات این بخش است.

استاندار اصفهان کاهش حاصلخیزی اراضی کشاورزی و ناکافی بودن سیستم‌های اطلاع‌رسانی و ترویجی در حوادث غیر‌مترقبه و شیوع بیماری‌های گیاهی را از چالش‌های این بخش در استان برشمرد و بیان کرد: مهم‌ترین رویکرد بخش کشاورزی استان باید آموزش و ترویج به بهره‌برداران باشد تا علاوه بر افزایش تولیدات شاهد افزایش صادرات این بخش باشیم.

وی با اشاره به اینکه عمده مشکلات بخش کشاورزی به حمایت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌هایی که باید بین دستگاه‌های انجام شود، مربوط می‌شود، تصریح کرد: بخشی از مصوبات که باید در استان پیگیری شود، از سوی مدیریت استان و بخش ملی این مصوبات نیز از طریق نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود.

زرگرپور گفت: همان طور که بیش از90 درصد مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اجرایی شده، امیدوار هستیم این امر در بخش کشاورزی نیز محقق شود.

وی ادامه داد: باید تفاهم‌نامه‌هایی بین دستگاه‌های اجرایی استان نظیر سازمان جهاد کشاورزی، ادارات کل مالیاتی، تأمین اجتماعی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدا و سیمای مرکز اصفهان با هدف تهیه و پخش برنامه‌های آموزشی عمومی به ویژه برای فعالان اقتصادی تنظیم شود.

کشاورزی استان در مسیر مکانیزه شدن باید گام بردارد

رئیس اتاق بازرگانی در این جلسه اظهار داشت: تا 3 سال پیش اتاق بازرگانی، صنایع و معادن‌‌، فعالیت‌های کشاورزی را تحت پوشش قرار نمی‌داد ولی با تصویب مجلس شورای اسلامی بخش کشاورزی نیز به این اتاق بازرگانی اضافه شد.

خسرو کسائیان مکانیزه شدن کشاورزی استان را عامل افزایش بهره‌وری و تولیدات این بخش برشمرد و افزود: متأسفانه در برخی از مناطق کشاورزان به کشت سنتی مشغول بوده و علاقه‌ای به تغییر کشت خود ندارد و بایستی آنان را توجیح کرد که با تغییر کشت می‌توانند محصولاتی  با ارزش افزوده بیشتر و هزینه کمتری تولید کنند.

وی خواستار تقویت بخش آموزش و ترویج کشاورزی استان شد و بیان کرد: ارائه برنامه الگوی کشت در هر منطقه متناسب با شرایط موجود آن می‌تواند از هدر رفتن منابع آبی و خاکی جلوگیری کند.

تعدادی از مواد الحاقی لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بررسی و تصویب شد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به تصویب بخش‌های از لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در مجلس گفت: مجلس با اضافه کردن بندهایی به این لایحه خواستار تقویت تولید در همه بخش‌های اقتصادی از جمله کشاورزی است.

حمیدرضا فولادگر تصریح کرد: در ادامه رسیدگی مجلس به لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تعدادی از مواد الحاقی مربوط به این لایحه بررسی و تصویب کردند.

وی ادامه داد: بر‌اساس ماده یک الحاقی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف شده به منظور تأمین سرمایه در گردش پایدار برای واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، حمل و نقل، صنوف تولیدی، بنگاه‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های صادراتی در حال کار حداکثر ظرف 3 ماه از تاریخ ابلاغ این قانون دستورالعمل اجرای افتتاح حساب ویژه تأمین سرمایه در گردش را در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا با شرایط و الزامات مشخص شده در این قانون تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ کنند.

خرده مالکی بزرگ‌ترین مشکل بخش کشاورزی است

نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه فاصله منطقی بین خرده‌فروشی و عمده‌فروشی محصولات کشاورزی  را 30 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان سود در برخی مکان‌ها به بالای 50 درصد هم می‌رسد و به همین دلیل شاهد رشد واحدهای توزیع میوه در سطح استان هستیم.

سید‌عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: از استاندار اصفهان می‌خواهیم که با تشکیل کمیسیون نظارت ضرایب عمده و خرد‌ه‌فروشی محصولات کشاورزی به ویژه میوه و سبزیجات را با حضور تولید‌کننده و توزیع‌کننده بررسی کند.

وی بزرگ‌ترین مساله بخش کشاورزی را خرده مالک بودن این بخش عنوان و بیان کرد: شورای گفت‌وگو با همکاری سازمان‌های مرتبط می‌تواند با تشکیل کارگروه ویژه مسائل و مشکلات تجمیع اراضی کشاورزی را برطرف کند‌.

تأکید بر مبارزه با قاچاق دام در سر‌منشا

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه خواستار برخورد با سرمنشا قاچاق دام در کشورهای همسایه شد و تصریح کرد: تفاوت قیمت گوشت در ایران و کشورهای همسایه سبب قاچاق دام زنده به استان‌های مرزی کشور و حتی استان اصفهان شده و در این راستا باید در مرزها قرنطینه‌ای برای ورود دام‌های زنده ایجاد شود.

مصطفی حجه‌فروش خواستار ایجاد سیستم اطلاع‌رسانی پیامکی به کشاورزان استان شد و گفت:ارسال اخبار ویژه کشاورزی، وضعیت آب و هوا‌، خرید و فروش محصولات و سایر گزارشات مورد نیاز کشاورزان می‌تواند در قالب این سیستم به اطلاع آنان رسیده شود.

کم‌ترین سود چرخه مصرف محصولات کشاورزی به تولید‌کنندگان این بخش تعلق دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اظهار داشت: استان با 500 هزار هکتار اراضی کشاورزی سالانه 6 میلیون تن محصول تولید می‌کند‌.

قدرت‌الله قاسمی با اشاره به اینکه عموم بخش‌ها دارای کارگروه تخصصی در استان بوده و بخش کشاورزی و آب فاقد کارگروه تخصصی است‌، افزود: پیگیری مسائل و مشکلات بخش کشاورزی توسط مدیریت کلان استان می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی خواستار نقش‌آفرینی تولید‌کننده بخش کشاورزی در نرخ‌گذاری محصولات این بخش شد و بیان کرد: تولید‌کننده محصولات کشاورزی همواره در فرایند قیمت‌گذاری برای مصرف‌کننده هیچ نقشی نداشته و مجبور است قیمت‌های مصوب سایر بخش‌ها را بپذیرد و این در حالی است در چرخه سودآوری محصولات کشاورزی کم‌ترین سود به تولید‌کننده تعلق دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان به موضوع خرده مالکی و تغییرات گسترده در کاربری‌های کشاورزی اشاره و تصریح کرد: این موضوع همکاری جدی دستگاه‌های مرتبط را می‌طلبد، ولی در بخش دامداری‌ها این موضوع امکان‌پذیر نیست‌.

وی از دایر بودن 60 مرکز خدمات کشاورزی با هدف ترویج و آموزش کشاورزان استان خبر داد و گفت: بیش از 2 هزار و 500 نفر مروج در مراکز تحقیقاتی و آموزشی  کشاورزی استان مشغول فعالیت بوده و تاکنون 140 شرکت خدمات کشاورزی با مشارکت فارغ‌التحصیلان این بخش برپا شده است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 354158