توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرماندار زنجان:
فضاهای شهری زنجان برای معلولان مناسب‌سازی‌ شود
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۷
فرماندار زنجان به رعایت ضوابط مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان تأکید کرد و گفت: نظارت بر اجرای ضوابط و مقررات مناسب‌سازی فضاهای شهری زنجان باید افزایش یابد
به گزارش عرش نیوز؛مجید فرخی امروز در سومین جلسه شورای مناسب‌سازی فضاهای شهری شهرستان زنجان اظهار داشت: تحقق تصمیمات اتخاذ شده در شوراها برای مناسب‌سازی نیاز به یک باور و روحیه جمعی و تلاش همه دستگاه‌های مربوط دارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه برنامه‌ریزی، تهیه نرم‌افزاری و ارائه طرح‌ها اقدامات خوبی انجام شده، مشکلات موجود را در بخش اجرا عنوان کرد و افزود: اداره کل راه و شهرسازی وظیفه نظارت عالیه بر اجرای طرح‌های تفصیلی را دارد و این دستگاه باید بر اجرای مصوبات واصل شده از طرف شورای عالی معماری و شهرسازی نظارت کند.

فرماندار زنجان به افزایش نظارت بر اجرای ضوابط مناسب‌سازی فضاهای شهری تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های مربوط باید تخلفات را گزارش کنند.

وی ابراز کرد: توافق جمعی بین دستگاه‌هایی مانند راه و شهرسازی، شهرداری و بهزیستی برای ایجاد مکان‌های مناسب برای سالمندان، کودکان، معلولان و جانبازان ایجاد شود تا محیط شهر قابل زیست برای همه افراد باشد.

فرخی تصریح کرد: نخستین قدم برای ایجاد محیط مطلوب در شهر ، تدوین ضوابط طرح تفصیلی متناسب با معیارهای مناسب‌سازی است و در قدم بعدی باید اعلام تخلفات ساختمانی در این حوزه در فرمت‌های کمسیون ماده 100 لحاظ شود.

وی بیان کرد: ضوابط شورای عالی معماری وشهرسازی  از طریق شهرداری و نظام مهندسی به همه مهندسانی که نقشه‌های ساختمانی را تهیه می‌کنند، ابلاغ شود تا در هنگام صدور پروانه ساختمانی ضوابط مربوط به مناسب‌سازی را در ساختمان‌های پر تردد و مورد نیاز در نظر بگیرند.

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه تخلفات در بهینه‌سازی فضاهای شهری در کمسیون ماه 100 تدوین نشده است، عنوان کرد: مقررات مربوط به این بخش در فرمت‌های کمسیون ماده 100 قید شود تا به هنگام صدور پروانه و اعلام تخلفات از صدور پروانه برای واحدهایی که مقررات را رعایت نکرده‌اند جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه شهرسازان در ساخت ساختمان‌ها نظارتی بر پروژه ها ندارند، ابراز کرد: موضوع نظارت مهندسان شهرساز بر اجرای ساختمان‌ها باید مطرح شود و رعایت ضوابط شهرسازی بیشتر شود.

فرخی در مورد ساختمان‌هایی که کاربری آن‌ها تغییر کرده، بیان کرد: هر ساختمان با توجه به کاربری مورد نظر استانداردهایی برای طراحی و اجرا دارد که با تغییر کارکرد باید استانداردهای آن مکان متناسب با نحوه استفاده تغییر یابد.

وی پیشنهاد شکل‌گیری کمیته‌هایی از مهندسان شهرساز و معمار برای بررسی واحدهای تغییر کاربری یافته را مطرح کرد و افزود: این افراد علاوه بر گزارش تخلفات، راهکارهایی برای بهینه سازی این مکان‌ها ارائه دهند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 354059