توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
از جذب مخاطب و کسب رتبه تا مهجور ماندن سینمای جوان
دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۰
سینمای جوان قزوین در چند سال گذشته شاهد فراز و فرودهایی بوده است؛ فرازی به قله کسب رتبه‌های برتر و جذب مطلوب مخاطبان و فرودی به اعماق مهجوریت در برخی حوزه‌ها در این مسیر محسوس است.
به گزارش عرش نیوز:
انجمن سینمای جوان در استان سابقه‌ای طولانی دارد، به طوری‌ که از سال ۶۴ فعالیت خود را در قزوین آغاز کرده و کارنامه‌ای درخشان از خود به جای گذاشته است.

انجمن سینمای جوان در قزوین در دو بخش عکاسی و فیلم‌سازی بسیار فعال است و هرساله در جشنواره‌های مختلفی شرکت و افتخار آفرینی می‌کند که در سال گذشته در بین ۶۴ انجمن در حوزه فیلم‌سازی استان‌ها به عنوان انجمن برتر شناخته شد. قزوین مهد هنر و فرهنگ است و اساتید بسیاری را تربیت کرده که تأمین منابع مالی برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر این بخش، نیازمند توجه مسئولان است.

* هنرمندان ضمانت ماندگاری استان در رتبه‌های بالاتر هستند

امیر ملاحسنی، رئیس انجمن سینمای جوان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار کرد: مجموعه‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری در قزوین مخاطبان فراوانی دارد و انجمن سینمای جوان نیز یکی از این نهادها است که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و امید است بتوان این مخاطبان را روز به روز افزایش داد.

وی ادامه داد: برای حفظ مخاطبان و طرفداران این هنر به حمایت‌های مسئولان چه در زمینه مالی و چه در سایر بخش‌ها نیاز بوده و در حال حاضر سرمایه‌گذاری در این رشته هنری بیش از پیش اهمیت یافته است.

رئیس انجمن سینمای جوان با بیان اینکه باید اقداماتی در راستای حفظ هنرمندان استان انجام شود گفت: اگر سرمایه‌گذاری در این بخش انجام نشود هنرمندان دلسرد شده و از استان خارج می‌شوند و در استان‌هایی که قدرت و امکانات بیشتری برای آن‌ها فراهم می‌کند، جذب می‌شوند.

ملاحسنی افزود: امکانات فراوان برخی استان‌های کشور سبب می‌شود تا استعدادهای این هنرمندان با جذب در این استان‌ها شکوفا شود و دیدن نام هنرمندان قزوینی در سایر استان‌ها سبب تأسف ما است.

وی عنوان کرد: کمبود امکانات و اعتبارات سبب می‌شود تا از کمیت آثار تولیدی نیز کاسته شود و تأثیری غیرمستقیم بر کیفیت آثار نیز دارد.

این مسئول اظهار کرد: برای جذب مخاطبان، جلوگیری از خروج هنرمندان از استان و حفظ کیفیت و کمیت آثار تولیدی باید اعتبارات و بودجه به این انجمن تزریق شود؛ اعتباراتی که بتوان انجمن را سرپا نگه داشت و فعالیت کرد برای ما کفایت می‌کند.

ملاحسنی بر لزوم حمایت‌های معنوی توسط مسئولان از انجمن سینمای جوان تأکید و خاطرنشان کرد: علاوه بر تأمین منابع مالی برای این انجمن، حضور مسئولان در نمایشگاه‌ها و فضاهای فرهنگی و هنری می‌تواند قوت قلبی برای هنرمندان این عرصه باشد و این حضور نشان از اهمیت و توجه مسئولان به فرهنگ و هنر استان است.

وی اضافه کرد: لزوم تأمین مباحث مالی هنرمندان بر کسی پوشیده نیست اما گاهی ارزش حضور مسئولان بسیار بالاتر از حمایت‌های مالی آن‌ها است و ایجاد روحیه در هنرمندان و حفظ آن‌ها از مواردی است که باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس انجمن سینمای جوان با اشاره به موارد یاد شده تصریح کرد: قدرشناسی از اقدامات فرهنگی و هنری، حمایت‌های همه جانبه مسئولان، عمل کردن به قول‌های داده شده و داشتن نگاه مثبت و حامیانه به چنین اقدامات و فضاهایی که امروزه مخاطبان زیادی پیدا کرده، ضامن ماندگاری هنر و هنرمندان در استان است که از سرمایه‌های مهم یک شهر اصیل، ناب و هنری محسوب می‌شوند.

ارتباط اعضای انجمن سینمای جوان باید تقویت شود

گل‌اندام صفری، هنرمند فیلم‌ساز قزوینی نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: ارتباط کم اعضای انجمن با یکدیگر و سستی آن‌ها در امور سبب می‌شود تعاملی میان هنرمندان صورت نگیرد و اعضای انجمن سینمای جوان و هنرمندان یکدیگر را نشناسند.

وی ادامه داد: باید ارتباط کافی و پیوند مناسب و قوی بین هنرمندان و اعضای انجمن ایجاد شود تا کارها از نظر کمی و کیفی دچار نقص نشود.

هنرمند فیلم‌ساز قزوینی، یکی از راهکارهای حل این موضوع را تشکیل بانک فیلمنامه دانست و عنوان کرد: پیشنهاد تشکیل بانک فیلمنامه به انجمن سینمای جوان داده شده است و امید است در آینده این امر محقق شود تا آثار تولیدی از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار و ارتباط بین فیلم‌سازان نیز دوچندان شود تا تعداد مخاطبان افزایش یابد.

صفری با اشاره به کیفیت آثار تولیدی گفت: با وجود اختصاص بودجه‌های اندک، افت کیفیت آثار تولیدی امری طبیعی است و باید کیفیت آثار را در اولویت قرار داد نه کمیت که این امر در انجمن سینمای جوان قزوین به خوبی مشهود است و توجه به کیفیت فیلمنامه بسیار حائز اهمیت است و این مهم را برای قزوین دست‌یافتنی می‌کند.

وی در خصوص مشکلات انجمن سینمای جوان خاطرنشان کرد: مشکل کمبود اعتبار و بودجه از مسائلی است که در این انجمن مانند تمامی انجمن‌ها با آن مواجه هستیم اما به همت رئیس انجمن سینمای جوان این مشکلات کمتر شده و مانع از فعالیت هنرمندان نخواهد شد.

سینمای جوان مهجور مانده است

عطا مجابی، دیگر هنرمند فیلم‌ساز قزوینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قزوین بیان کرد: مهم‌ترین موضوع در زمینه جذب و نگهداری مخاطبان، بحث ساختاری است و اینکه بتوان زنجیره‌ای متشکل از اساتید باتجربه را به وجود آورد تا بتوان علاقه‌‌مندان و افراد مستعد را شناسایی و نسبت به تربیت آن‌ها اقدام کرد.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که ضامن تشکیل چنین زنجیره‌ای است، تأمین مسائل مالی و تزریق اعتبارات لازم است که در صورت تحقق آن می‌توان آثار مناسبی را تولید و مخاطبان زیادی را جذب کرد.

هنرمند فیلم‌ساز قزوینی با اشاره به دیگر مشکلات انجمن سینمای جوان گفت: برگزار نکردن کارگاه‌های آموزشی و دعوت از افراد برجسته در حوزه فیلم‌سازی، نبود بودجه و امکانات و تجهیزات مناسب سبب می‌شود تا کمیت آثار و به طبع کیفیت آن‌ها افت کند و این امر کاهش مخاطب را در پی دارد.

مجابی خاطرنشان کرد: با وجود تمام این مشکلات و در مقایسه با سایر استان‌ها، دفاتر انجمن سینمای جوان قزوین در جایگاه مناسبی قرار دارد و با همدلی و تلاش تمام هنرمندان به حیات خود ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سینمای جوان مهجور مانده و حتی در دانشگاه‌ها و فضاهای آکادمیک، کارهای فرهنگی و هنری فراموش شده است و باید با حمایت همه جانبه نسبت به احیای آن اقدام شود.

مجابی اظهار کرد: قزوین در دعوت از هنرمندان اصیل کشور و پیش‌کسوتان این رشته اقدامات چشمگیری صورت نداده است و این امر نه تنها در قزوین بلکه در سایر دفاتر نیز مشاهده می‌شود.

وی افزود: قزوین در زمینه تجهیزات استاندارد نیز نسبت به دفاتر دیگر مهجور مانده که دلیل این امر بی‌توجهی مسئولان به چنین فضاهای فرهنگی و هنری است که امروزه مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و این جذابیت سبب تقاضای بیشتر مردم در زمینه فیلم و حتی سایر رشته‌های هنری می‌شود.

هنرمند فیلم‌ساز قزوینی ادامه داد: قزوین با وجود مهجور ماندن در برخی از مسائل رتبه‌های قابل توجهی کسب کرده که مدیون هنرمندان و تلاش‌های اعضای انجمن است.

بدیهی است قزوین در بخش فیلم‌سازی سالیان سال در حال فعالیت بوده و رتبه‌های درخشانی کسب کرده است که قزوین این جایگاه را مدیون هنرمندانی است که با جان و دل کار می‌کنند؛ هنرمندانی که گرمای نفس‌های خود، تپش قلب‌های خود و احساسات لطیف و دلنشین را در قالب فیلمی هر چند کوتاه به مخاطب ارائه می‌کنند و قدردانی از زحمات این هنرمندان از اولویت‌ها است.

سینمای جوان با سابقه‌ای ۳۰ ساله در قزوین چنان خوش درخشیده که مخاطبان زیادی را به خود جذب و زنجیره‌ای محکم بین مخاطبان ایجاد کرده است که هیچ نیرویی یارای از هم گسیختگی این زنجیره را ندارد.

سینمای جوان قزوین با نیرویی افزون‌، با تلاشی دوچندان و همتی بالا به روند حیات خود ادامه می‌دهد و با مشکلات خرد و بزرگی که حل‌شدنی می‌پندارد به حیات خود ادامه می‌دهد و نبض زندگی را در قالب فیلم و حتی عکس به مخاطبان عرضه می‌دارد.

هنر فیلم‌سازی قدمت طولانی در قزوین دارد و هنرمندان گرانقدری نیز در استان حضور دارند که فیلم را جریان زندگی می‌دانند که توقف‌ناپذیر و جاری است و می‌کوشند گوشه‌ای از آن را به تصویر بکشند تا به انسان‌هایی که زندگی را رها کرده و دچار یأس و ناامیدی شده‌اند، بفهمانند که زندگی ادامه دارد بدون آن‌که نقشی در توقف آن داشته باشیم و روح زندگی در جریان است بدون آنکه بخواهیم و بفهمیم چرا؟

باشد که نبض زندگی همواره در جریان باشد و نفس‌های هنرمندان گرم‌تر، صدای آن‌ها رساتر و سخن آن‌ها تأثیرگذارتر باشد تا الگوی مناسبی برای مخاطبان باشند.
منبع:فارس
کد مطلب: 306494
 
 


پربازدیدترین