توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
۱۶۵ هزارتن سیب زمینی در چهارمحال و بختیاری برداشت می‌شود
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۳
مدیر زراعت جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال ۱۶۵ هزار تن سیب زمینی از مزارع چهارمحال و بختیاری برداشت می‌شود که بیش از نیمی از آن به دیگر استان‌ها صادر می‌شود.

به گزارش عرش نیوز؛سیروس بیک بکان اظهار کرد: امسال سطح زیر کشت سیب زمینی با افزایش 15 درصدی نسبت به سال گذشته به 4 هزار و 800 هکتار رسید که دلیل آن افزایش قیمت سیب زمینی در بازار بوده است.

وی با اشاره به اینکه متوسط عملکرد سیب زمینی در هر هکتار 35 تن است، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال 165 هزار تن سیب زمینی از مزارع استان برداشت شود که 40 هزار تن از این محصول به مصارف درون استانی و 20 هزار تن نیز به‌عنوان غده بذر برای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد و نزدیک به 100 هزار تن نیز برای مصارف خوارکی و بذر به همدان، اصفهان و اردبیل صادر می‌شود.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به برداشت سیب زمینی از نیمه دوم مهرماه گفت: بیشترین سطح زیر کشت این محصول امسال به شهرستان‌های بروجن، شهرکرد، کیار، بن، کوهرنگ، فارسان و اردل اختصاص یافته بود و هم اکنون رتبه دهم تولید و سطح زیر کشت را در کشور دارا هستیم.

بیک‌بکان خاطرنشان کرد: سیب زمینی استان به لحاظ کیفیت و عاری بودن از آفات و بیماری‌ها از مرغوب‌ترین انواع سیب زمینی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: امسال 11 نفر از کشاورزان پیشرو در کشت این محصول بعد از معرفی به وزارتخانه و اتحادیه سیب زمینی‌کاران، بذر اصلاح شده سیب زمینی را از کشورهای آلمان و هلند به میزان 400 تن وارد کردند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده هر کیلو سیب زمینی برای کشاورزان 800 تومان اعلام شده است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 316592
 
 


پربازدیدترین