توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
یوزپلنگ نر خراسان شمالی به تهران منتقل شد
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۵
'کوشکی' یوزپلنگ نری که در محیط نیمه اسارت در منطقه حفاظت شده 'میاندشت' جاجرم در خراسان شمالی نگهداری می شد، برای جفت گیری و تکثیر نسل، به تهران منتقل شد.
به گزارش عرش نیوز؛مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی روز شنبه خبرنگاران که از آخرین وضعیت این یوزپلنگ جویا شده بود، گفت: کار انتقال کوشکی از میاندشت به یکی از مراکز تحقیقاتی در تهران هفته گذشته انجام شد.

طرح تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی، در شرایط نیمه اسارت، از سال 87 با جذب اعتبار و حصارکشی 250 هکتار از محدوده منطقه حفاظت شده 'میاندشت' جاجرم در خراسان شمالی، با رهاسازی 'کوشکی'، یوز نر اهدایی یک دوستدار حیات وحش، آغاز شد.

کوشکی از آن سال تاکنون در انتظار رسیدن به یوز ماده (دلبر)، که در منطقه حفاظت شده 'توران' در جنوب شرق شهرستان شاهرود در استان سمنان زیست می کرد، به سر می برد، اما ماجرا بر سر انتقال دلبر به زیستگاه کوشکی و یا کوشکی به زادگاه دلبر، این انتقال را طولانی کرده بود.

به گفته 'حسن پهلوان'، یک روز بعد از انتقال کوشکی، یوزپلنگ ماده 'دلبر' نیز از استان سمنان به تهران منتقل شد تا این زوج در تهران قرار بگیرند.

وی ابراز امیدواری کرد که اجرای این طرح تحقیقاتی که زیر نظر مشاور خارجی صورت می گیرد با موفقیت به پایان رسیده و نگرانی اهالی این استان نسبت به سلامت کوشکی برطرف شود.

سال قبل مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی از انتقال کوشکی و دلبر، برای زادآوری در پارک پردیسان تهران، در نیمه دوم سال 93 خبر داده بود.
کد مطلب: 338895