توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:
مجلس به دنبال تصویب بودجه منهای نفت است
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۲
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح موضوع همه‌پرسی و رفراندوم از سوی رئیس جمهور سخن ناپخته‌ای بود چراکه از رئیس جمهور که ادعای حقوق‌دانی دارد طرح این موضوع بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش عرش نیوز؛منصور حقیقت‌پور صبح امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل گفت: در استقرار حکومت‌های مختلف و کشورهای گوناگون ممکن است همه‌پرسی شاید در طول یک قرن و روی یک موضوع با اهمیت انجام شود و اینگونه نیست که در کشورهای مختلف بدون در نظر گرفتن راه چاره مدام بخواهند همه‌پرسی ایجاد کنند.

وی افزود: در کشور ما نیز راهکارهای قانونی و بالاتر از آن رهنمودهای مقام معظم رهبری و هدایت‌های معظم له در همه مسائل راهگشاست و ما نیازی نداریم که مدام دم از همه‌پرسی بزنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سئوال ما این است که دولت می‌خواهد در چه زمینه‌ای همه‌پرسی برگزار کند و شاید موضوع مدنظر مسئله هسته‌ای و کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های نامشروع نظام استکباری است که در این زمینه باید تامل داشت.

حقیقت‌پور عنوان کرد: به نظر بنده تفکر رئیس جمهور این بود که به عنوان حقوقدان همواره سخنان سنجیده و پخته به زبان آورده و از بیان مفاهیمی که بار حقوقی و معنایی متفاوتی دارد، پرهیز کند.

هیچ زد و خردی در مجلس رخ نداده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث روزهای گذشته در مجلس در مورد سخنرانی مطهری تصریح کرد: مطهری یکسری سخنانی را به زبان آورد که مغایر با منطق و قوانین بود و عده‌ای از نمایندگان به این سخنان اعتراض کرده و نائب رئیس مجلس نیز 15 دقیقه‌ای را سکوت اعلام کرد.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در این ماجرا هیچ ضرب و شتمی انجام نشده و فقط موضوع در حد اعتراض بوده است که البته تعدادی از نمایندگان نیز اعتراضات خود را در قالب نامه‌ای مطرح کرده و پیگیر هستند.

حقیقت‌پور با بیان اینکه نباید با برخی اقدامات هزینه‌ای برای نظام تولید کرد، ادامه داد: گاه سخنان و مباحثی مطرح می‌شود که جز هزینه برای نظام هزینه‌ای را به همراه ندارد که باید با دقت نظر بیشتر به این موضوعات توجه کرد.

وی در مورد طرح جدید مجلس در مورد منابع درآمدی دولت و تنظیم بودجه گفت: نامه‌ای که اخیرا رئیس جمهور به رهبر معظم نوشت تا اندوخته صندوق ذخیره ملی همان 20 درصد باقی بماند موضوعی است که مورد توجه است و بر اساس برنامه پنجم قرار بود هر سال 2 درصد به منابع پایه 20 درصدی ذخیره از محل درآمدهای نفتی در صندوق ذخیره افزوده شود که این کار انجام نشده و مجلس مصر بود تا این پرداختی‌ها به 30 درصد برسد اما با نظر مقام معظم رهبری قطعا مجلس سعی خواهد کرد تا رهنمودهای معظم له را به اجرا درآورد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس طرحی را در حال بررسی دارد تا دولت از سال آینده بودجه منهای نفت را اجرا کند به طوری که 70 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی کشور به صورت مشخص در اجرای پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری شده و تکیه دولت در پرداخت هزینه‌های مختلف از محل درآمدهای مالیاتی و وصولی‌های دیگر باشد.

حقیقت‌پور تصریح کرد: ما هر سال باید تکیه منابع هزینه‌ای کشور را به نفت کاهش دهیم تا در مدت پنج سال دولت بتواند به صورت کامل بودجه‌ای تنظیم کند که منهای درآمد نفتی بوده و با پرداخت منابع درآمدی نفت به صندوق توسعه ملی ما بتوانیم در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های مناسب را انجام دهیم.

وی در پایان سخنان خود در مورد پروژه پتروشیمی و عدم توان سرمایه‌گذار در وثیقه گذاشتن برای دریافت 545 میلیون دلار برای اجرای پتروشیمی اردبیل گفت: پتروشیمی اراک قرار شد تا با تامین وثیقه نسبت به دریافت هر چه سریع‌تر این منابع اقدام لازم را انجام دهد.


منبع:فارس

کد مطلب: 355391