توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران:
میزان بارندگی در شرق مازندران ۵۰ درصد کاهش یافت
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۰
مدیرعامل آب منطقه ی مازندران با اشاره به اینکه متوسط کاهش بارندگی استان در ۵ ماهه اخیر بالغ بر ۵ درصد بوده است، گفت: این در حالی است که میزان بارندگی در شرق مازندران، ۵۰ درصد کاهش یافت.
به گزارش عرش نیوز به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای مازندران، محمد ابراهیم یخکشی اظهار داشت: میزان متوسط کاهش بارندگی در استان حدود ۵ درصد، اما در شرق استان حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد بوده که این به دلیل بارندگی اوایل پائیز، به ویژه در شهر رامسر بوده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ذخیره برفی خوبی در ارتفاعات نداریم و سدهای استان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ذخیره مواجه هستند، تصریح کرد: در سد شهید رجایی حدود ۴۰ میلیون متر مکعب و در سد البرز حدود ۲۰ میلیون متر مکعب، کاهش حجم آب داریم که امیدواریم با تداوم بارندگی روزهای اخیر این کمبود تا پایان سال جبران شود.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت: علاوه بر ذخیره سازی آب، در آب بندان‌های استان به میزان حدود ۳۷۰ میلیون متر مکعب در سال، سدهای استان نیز می‌توانند حدود ۱۰ درصد از آب‌های سطحی استان را تنظیم که با بهره‌برداری از سه طرح مهم گلورد، هراز و چالوس در یک برنامه پنج ساله این میزان به ۳۰ درصد افزایش می یابد.

رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای مازندران با اشاره به نقش مدیریت استان در افزایش اعتبارات عمرانی این شرکت در لایحه بودجه ۹۴ افزود: میزان اعتبارات عمرانی بخش آب استان در سال آینده، به میزان ۷۰ درصد افزایش یافت و به رده پنجم در سطح کشور رسید که انتظار داریم با تخصیص اعتبارات مناسب عقب ماندگی استان در بخش شاخص مهار آب ارتقا یابد.

یخکشی با تاکید بر ضرورت مشارکت مردم در مدیریت منابع آب به ویژه امر اصلاح الگوی مصرف، به اجرای طرح نجات آب در سطح مدارس و دیگر اقشار جامعه به ویژه کشاورزان پرداخت و گفت: امسال ضمن مبادله تفاهم‌نامه با سازمان آموزش و پرورش استان و اجرای طرح داناب در ۱۱۰۰ مدرسه دوره متوسطه اول، بسته های اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی مناسبی را برای سایر اقشار به ویژه مصرف‌کنندگان آب در دست تهیه است.

وی از کشاورزان خواست تا نسبت به آب‌گیری آب‌ بندان‌ها و بازسازی سردهنه و لایروبی انهار و حفر و تجهیز چاه‌های دارای پروانه قبل از فصل زراعی اقدام تا با تمهیداتی که اتخاذ می‌شود، بتوانیم فصل زراعی را به خوبی پشت سر بگذرانیم.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 354699