توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
امام جمعه موقت تهران:
کنترل رفت و آمد لازمه اجرای مدیریت دینی در خانواده است
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۰
امام جمعه موقت تهران با بیان این که برای اجرای مدیریت دینی در خانواده باید رفت و آمدها کنترل شود گفت: نباید با خانواده‌هایی که به دین بها نمی‌دهند و رفتار غیر دینی دارند رفت آمد شود حتی اگر از نزدیکان مانند برادر یا پدر باشند.
به گزارش عرش نیوز؛آیت الله سید احمدخاتمی ظهر امروز در جمع مردم سنندج در حسینیه این شهر با یادآوری این که زندگی سعادتمندانه به تعبیر مقام معظم رهبری، سبک زندگی دینی است اظهار کرد: این سبک زندگی باید در 4 عرصه فردی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی اجرا شود.

وی به سبک زندگی دینی در خانواده اشاره کرد و با ذکر 4 آیه از قرآن کریم که به تبیین سبک زندگی خانوادگی می‌پردازد گفت: خداوند با ذکر آیه یا ایها الذین آمنوا که حدود 90 بار در قرآن تکرار شده اشاره به سبک زندگی دینی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اجرای برنامه‌های دینی در سبک زندگی خانواده‌ها خاطرنشان کرد: پدر در خانه نباید تنها مسئولیت خود را تامین نیازهای مادی همسر و فرزندان بداند بلکه باید مدیریت دینی را نیز بر عهده بگیرد.

وی به برخی از راه‌های موثر در توفیق اجرای مدیریت دینی در خانواده اشاره کرد و گفت: یکی از راه‌های موثر در عرصه مدیریت دینی خانواده، مطالعه دقیق آیین نامه آن است که بر اساس آن زن و مرد باید به وظایف دینی و اخلاقی خود اشراف داشته و بدانند که در مواقع اختلاف چه کار کنند.

آیت الله خاتمی افزود: گاهی برای پیش پا افتاده ترین مسئولیت‌ها مدت زیادی صرف آموزش می‌شود اما در مسئله خانواده که سرنوشت افراد در آن رقم می‌خورد کمترین آموزش وجود دارد که باید این مسئله مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با ابراز تاسف از این که در گذشته مسائلی در تنظیم خانواده مطرح می‌شد که عبارت زندگی بهتر با فرزند کمتر را به کار می‌بردند گفت: اتفاقا بر عکس باید اصطلاح فرزند کمتر، زندگی بدتر را به کار برد و باید آیین نامه زندگی را باور کنیم.

امام جمعه موقت تهران، ارائه الگو را دومین راه حل در ایجاد مدیریت دینی در خانواده عنوان کرد و افزود: آیین نامه بدون ارائه الگو ناقص است و در این مسیر باید زندگی های بهتر را الگوی خود قرار داد که بهترین نمونه آن خانواده منحصر به فرد امیرالمومنین (ع) و فاطمه زهرا (س) است.

وی بر تداوم همکاری و همراهی متقابل میان زوجین بر اساس زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) تاکید کرد و گفت: این دو عزیز 9 سال با هم زندگی کردند که در این 9 سال حضرت علی(ع) دائما در جنگ بوده و با مشکلات بسیاری درگیر بودند اما حتی یک بار هم فاطمه زهرا(س) اعتراضی نداشته و سازگار و همراه با این زندگی بود.

آیت الله خاتمی مطالعه کتاب سیره فاطمی که با نگاه الگوی زندگی خانوادگی مباحث فاطمی مطرح شده را برای شناخت بهار زندگی این دو زوج آسمانی توصیه کرد و تاکید کرد: باید با الگوگیری از زندگی امیرالمومنین (ع) و فاطمه زهرا (س) راه درست زندگی دینی را پیدا کرد.

وی با بیان این که برای اجرای مدیریت دینی در خانواده باید رفت و آمدها کنترل شود گفت: نباید با خانواده‌هایی که به دین بها نمی‌دهند و رفتار غیر دینی دارند رفت آمد شود حتی اگر از نزدیکان مانند برادر یا پدر باشند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: باید در خانواده‌های مسلمان با کسانی که قصد تغییر فرهنگ دینی را دارند قطع ارتباط کرد حتی اگر از نزدیکان باشند که رفت و آمد از واجبات نیست اما نباید با آنها قهر کرد چرا که قطع رحم حرام است و تنها به این بسنده شود که با آنها آمد و رفت نشود.

وی همچنین به برگزاری برنامه های دینی در خانواده ها اشاره کرد و افزود: برگزاری جلسات دینی می‌تواند جان را زنده کند و باید در خانواده ها به آن توجه شود.

آیت الله خاتمی توجه به مسائل فرهنگی مانند کتب و فیلم دینی را در اجرای مدیریت دینی مهم دانست و افزود: باید خانواده‌ها به این امر توجه کنند که به جای خرید وسایل اضافه و بدون استفاده برای جهیزیه دختران‌شان که تنها از روی چشم هم چشمی است به کالاهای فرهنگی بها دهند.

وی همچنین به توجه خانواده‌ها به فریضه امر به معروف و نهی از منکر اشاره و تصریح کرد: والدین باید فرزندانشان را امر به معروف و نهی از منکر کنند و به تعبد به دین در محیط خانواده توجه کنند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر احترام به جلوه‌های دین در خانواده ها خاطرنشان کرد: در خانه فضای ضد روحانی ایجاد نکنید و علمای دین را محترم بشمارید و اگر انتقادی دارید آن را پیش فرزندانتان مطرح نکنید بلکه با خود روحانی در میان بگذارید.

وی به آخرین نکته در اجرای مدیریت دینی در خانواده ها اشاره کرد و افزود: خانه را به دعا، روضه و قرآن معطر کنید چرا که در خانه ای که قرآن خوانده نشود فرشتگان به آن نظر ندارند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 344294