توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دیدار اعضای اهل سنت مجلس با علمای تشیع، بازتاب وسیعی در دنیا داشت‌
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۵
رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی گفت: دیدار اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس ‌با علمای تشیع، بازتاب بسیار وسیعی در ایران و جهان داشت.
به گزارش عرش نیوز؛به مناسب فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد نبی‌مکرم اسلام(ص) جمعی از اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی روز گذشته برای دیدار از مراجع عظم تقلید که برای نخستین مرتبه در تاریخ مجلس اتفاق می‌افتد راهی شهر مقدس قم شدند.

در این باره با عابد فتاحی به عنوان رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی که معتقد است وحدت، اساس ایمان و تقویت اسلام  بوده و اهداف رسول گرامی اسلام(ص) را تقویت می‌کند، گفت‌وگویی انجام شده که در ادامه می‌خوانید.

دیدار ‌فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با مراجع عظام تقلید در قم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عابد فتاحی: این دیدار بسیار ارزشمندتر و بهتر از چیزی بود که ما تصور می‌کردیم و حتی استقبال بسیار خوبی از این مسئله به میان آمد و در این رابطه در وهله نخست با آیت‌الله نوری همدانی نشستی برگزار شد و ایشان این حرکت را بسیار سنجیده و بسیار دشمن‌شکن اعلام کردند، حتی فرمودند که این دیدارها باید زودتر از این‌ها اتفاق می‌افتاد چون بازتاب وسیعی در ایران و مجامع بین‌المللی داشت.

پس از این دیدار شما با حجت‌الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده تام‌الاختیار آیت‌الله سیستانی در عراق نشستی داشتید، از این دیدار بفرمایید.

عابد فتاحی: ایشان نیز این ملاقات را در بعد بین‌المللی حرکتی وسیع و ارزشمند تقلی کردند و حضور 12 عضو فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی را برای خود بسیار ارزشمند قلمداد کرده و اعلام کردند که جوانب و آثار و برکات این دیدار را به محضر آیت‌الله سیستانی در قم می‌رسانند.

در نشست دانشگاه اقوام و ادیان قم چه گذشت و چه موضوعاتی مطرح شد؟

عابد فتاحی: در این باره بحث‌های مفید بسیاری در زمینه فرصت‌ها و چالش‌های دنیای اسلام شد و می‌توان گفت که زمان بیشتری از سفر اعضای فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی در این نشست صرف شد اما نتیجه آن کامل و نتیجه‌بخش بود.

کمی در زمینه دانشگاه اقوام و ادیان قم توضیح دهید.

عابد فتاحی: این دانشگاه تنها دانشگاه اقوام و مذاهب در سطح دنیا است و در آن زرتشتیان، بوداییان و مسیحیان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل بوده و از سراسر دنیا نیز جذب دانشجو می‌کند و حتی این دانشگاه با همه جای جهان ارتباط دارد و نشست‌های علمی فراوانی با هیئت‌های اعزامی از کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن و اروپا برگزار می‌کند پس این دانشگاه، دانشگاهی با ابعاد فکری قدرتمند و جهانی است.

با توجه به مباحث مطرح شده پیرامون تشکیل کمیته اهل تشیع و تسنن در مجلس شورای اسلامی بفرمائید که هدف از تشکیل این کمیته چیست؟

عابد فتاحی: تشکیل این کمیته پیشنهاد شده و باید بر روی این مسئله کار شود چون هدفمان این است که یک کمیته دائمی وحدت در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم تا اگر خدای ناکرده مسائلی و اختلافی پیش آمد، این کمیته پاسخگوی آن باشد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 351845