توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل امور اتباع وزارت کشور در کرمانشاه:
ایران الگوی حمایت از پناهندگان در جهان است
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۰
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران بنابر تصمیم کمیساریای عالی امور پناهندگان در سازمان ملل متحد به عنوان الگوی بی‌نظیر حمایت از پناهندگان و آوارگان در جهان معرفی شده است.
به گزارش عرش نیوز: عزیز کاظمی در همایش مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان که امروز در کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: براساس آمارهای رسمی ۴۳ میلیون پناهنده در سراسر جهان وجود دارد و آمارهای غیررسمی نیز حکایت از وجود ۵۰ میلیون پناهنده و آواره در دنیا دارد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور ریشه و ماهیت شکل‌گیری پدیده مهاجرت و پناهندگی در جهان را خودکامگی، ستم زورگویان و به حاشیه کشاندن مسائل مهم جهان از سوی استکبار دانست و افزود: زندگی کردن از نیازها و خواسته‌های بدیهی هر انسانی محسوب می‌شود و خداوند این حق را به تمام بشریت عطا کرده است.

کاظمی با اشاره به ماهیت پشت پرده افکار و اندیشه‌های تکفیری‌ها گفت: بروز آشوب‌ها و درگیری‌ها در کشورهایی همچون سوریه، عراق، افغانستان، لیبی، الجزایر و بحرین نشان دهنده جهت‌دهی حملات استکبار به سوی کشورهای اسلامی و برخوردار از حداقل امکانات است.

وی پایان دادن به بحران‌های منطقه خاورمیانه و جهان را در گرو دست کشیدن زورگویان و دیکتاتورها از خودکامگی عنوان و اظهار کرد: مردم عراق و دیگر کشورهای مظلوم منطقه هر روزه به ناحق تاوان زیاده‌خواهی‌های عده‌ای در خارج از مرز‌های خود را می‌دهند.

کاظمی میزبانی جمهوری اسلامی ایران در پناه دادن به آوارگان در مدت بیش از ۳۳ سال را افتخار و نشان‌دهنده ارزش کشور بیان و خاطرنشان کرد: در اجلاسی که چندی پیش با حضور بیش از ۱۵۰ نماینده از سراسر جهان در کشور سوئیس برگزار شد، ایران اسلامی به عنوان الگوی حمایت از پناهندگان در جهان معرفی شد.

وی علت‌یابی وقوع پدیده مهاجرت و پناهندگی را از وظایف مسئولان و مقامات کشور دانست و افزود: بر اساس دستورات دین مبین اسلام، حفظ عزت و کرامت انسانی پناهندگان رویکرد و نگرش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و در این راستا همواره علت و ریشه‌یابی وقوع پدیده مهاجرت و پناهندگی بررسی می‌شود.

کاظمی با اشاره به حضور ۳۰ میلیون پناهنده خارجی در مدت بیش از ۳۳ سال در جمهوری اسلامی ایران گفت: جمعیت مهاجران و پناهندگان شناور است و در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار دانش آموز، ۱۱ هزار دانشجو و ۱۵ هزار فارغ‌التحصیل پناهنده و مهاجر در کشور اقامت دارند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور برخورداری پناهندگان از شرایط ایده‌آل را رویکرد و بینش جمهوری اسلامی ایران عنوان و بیان کرد: مدیریت بحران موضوع مطرح شده در سه دهه گذشته است و هم‌اکنون این موضوع در قالب مدیریت بحران و حمایت از پناهندگان در کشور مطرح و مورد بحث است.

وی حفظ اسناد حمایت جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان را امری بسیار ضروری دانست و افزود: اسنادی که بیانگر حمایت از پناهندگان و آوارگان است باید به نحو شایسته‌ای برای استفاده و اطلاع آیندگان از مظلومیت پناهندگان و عملکرد مقامات ایرانی حفظ و صیانت شود.

کاظمی با تاکید بر حفظ حرمت و شان پناهندگان از سوی وزارت کشور بیان کرد: اتباع و افرادی که از هیچگونه شرایط اضطراری برای پناهندگی برخوردار نیستند حق ورود غیرمجاز و غیرقانونی به جمهوری اسلامی ایران را ندارند و مسئولان هر دو طرف باید از مهاجرت غیرقانونی به درون مرزها جلوگیری کنند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون ۱۰۰ هزار نفر به تعداد پناهندگان کشور افزوده شده عنوان کرد: حضور غیرقانونی مهاجران به کشور هیچگونه توجیهی ندارد و برای پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از ورود غیرمجاز پناهندگان باید ملاحظات منطقه‌ای در نظر گرفته شود.

وی توجه به مسائل فرهنگی و انسانی و نیز ریشه‌یابی مشکلات منطقه را نگرش و رویکرد وزارت کشور بیان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی با کشورهای همسایه، عراق و اقلیم کردستان دارد و پاکستان نیز از جمله کشورهای مهاجرپذیر در جهان شناخته می‌شود.

کاظمی خواستار حفظ امنیت و اقتدار مرزهای کشور شد و اظهار کرد: حفظ ثبات مرزها و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی اتباع بیگانه باید با همکاری هر دو طرف انجام شود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 361349