توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قایق کیلکاگیران انزلی به گِل نشسته است
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۲
کیلکاگیران انزلی که هجوم آبزی مخرب (منمیوپسیس لیدی) به جمعیت ماهی کیلکا و کاهش صید را پشت سر گذاشته اند اکنون با مشکل افزایش رسوبات در مسیر حرکت و زمین گیر شدن شناورهایشان رو به رو هستند.
به گزارش عرش نیوز؛اگرچه جمعیت ماهی کیلکا در آب های خزر بعد از یک دوره چند ساله کمبود اکنون بهبود یافته و طی هفت ماه امسال با چهار هزار و 633 تن صید شاهد افزایش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم، اما رسوبات ناشی از جنگل تراشی های بالا دست رودخانه ها و فقدان آبخیزداری موجب کاهش عمق رودخانه و بروز مشکل تردد شناورهای کیلکا در اسکله صید صنعتی شهرستان انزلی شده است.

از 118 شناوری که زمانی برای صید کیلکا در گیلان به دل دریا می زد، اکنون30 فروند باقی مانده است و کیلکاگیران علاوه بر رسوب گرفتگی مسیر در دام مشکلاتی نظیر گرانی ابزار، سوخت و همچنین کاهش تقاضا گرفتار آمده اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صید کیلکا در این باره گفت: با توجه به مشکلات عدیده ای که با آن رو به رو شدیم، شیلات 88 شناور از مجموع 118 شناور را خریداری کرد و اکنون 30 شناور فعال است که روی هر کدام از آن هشت تا 10 نفر کار می کنند.

«اردشیر خاک دوست» اظهار کرد: رسوب گرفتگی اسکله تا کانال برای ورود به دریا، کمبود تقاضا برای ماهی و افزایش نرخ ابزار و سوخت ما را زمین گیر کرده است.

وی تصریح کرد: اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان تنها مسیر کانال عبور کشتی ها تا اسکله های خود را لایروبی می کند و وظیفه ای در قبال لایروبی مسیر تردد شناورهای ما ندارد و این کار برای کیلکاگیران بسیار هزینه بر و خارج از توان است.

وی با اشاره به پسروی دریا و کاهش عمق رودخانه به دلیل انباشت رسوبات افزود: پروانه شناورها به رسوبات و زباله های زیر آب گیر می کند و دیگر قادر به تردد نیستند و باید غواص بیاید سه تا پنج شناور را بازدید و پروانه لنج را آزاد کند.

خاک دوست افزود: قیمت ابزار صید، سوخت و تعمیرات شناور و غیره نیز بالا رفته برای مثال سوخت گازوییل از 150 هزار تومان برای یکهزار لیتر 2 برابر شده است.

به گفته وی، لامپ مورد استفاده برای جذب ماهیان به سمت شناور از 15 هزار تومان به 60 هزار تومان و تور از 300 هزار تومان به یک میلیون تومان رسیده است.

خاک دوست خاطرنشان کرد: این درحالی است که تقاضا برای کیلکا پایین و نرخ خرید کیلکا برای مصارف صنعتی 930 تومان و برای مصرف انسانی یکهزار و 500 تومان است.

وی با انتقاد از مرکز ملی فرآوری آبزیان کشور گفت: قرار بود این مرکز برای استفاده از ماهی کیلکا در صنایع غذایی فرهنگسازی کند اما طی این 10 سال فعالیت در انزلی شاید فقط پنج تن کیلکا از ما برده اند و فرهنگسازی برای انواع فراورده های کیلکا در حد حرف باقی مانده است.

وی یادآور شد: تا حدود سه سال پیش بیشترین میزان خرید مربوط به یکی از کارخانه های کنسرو ماهی بود که کیلکا را تبدیل به کنسرو واویشکا و بسته بندی می کرد اما الان خرید نمی کنند و می گویند چون تبلیغات نشده مردم رغبتی به خرید محصولات تولیدی از کیلکا نشان نمی دهند.

خاک دوست اضافه کرد: قرار بود کیلکا را خریداری و با مشارکت شیلات و آموزش و پرورش در تغذیه مدارس استفاده شود ولی این هم در حد حرف باقی ماند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی صید کیلکا در خاتمه یادآور شد: ما صیاد دامگستر بودیم اما گفتند صید سنتی مخرب است و ما را به سمت صید صنعتی کیلکا هدایت کردند اما این نوع صید الان مقرون به صرفه نیست و ما نیاز به حمایت دولت در زمینه کمک به لایروبی رودخانه و همچنین فرهنگسازی برای مصرف کیلکا در جامعه داریم.

جمعی از تولیدکنندگان کنسرو، برگر و شرکت های بسته بندی و انجماد و خمیر، گران شدن ماهی کیلکای خوراکی از 1200 به 1600 تومان، نبود تبلیغات برای افزایش تقاضا، مقرون به صرفه نبودن کرایه جرثقیل و گرانی یخ از 500 تومان به سه هزار و 500 تومان را از جمله مشکلات خود برای فعالیت خود با استفاده از این آبزی عنوان می کنند.

قدیری از شرکت های تولیدی کنسرو ماهی در این خصوص گفت: تولید کنسرو از کیلکا 50 درصد هدر رفت دارد و با توجه به هزینه ها و استقبال نکردن جامعه مصرفی تولید کنسرو از آن برای ما مقرون به صرفه نیست.

جاذب نیکو یکی دیگر از کارخانجات فراوری ماهی در انزلی، نداشتن جرثقیل برای شرکت ها به صورت انفرادی را یکی دیگر از مشکلات موجود در این زمینه عنوان کرد.

انجمن صنفی کیلکای بندرانزلی خواستار اقداماتی برای لایروبی مسیر، حمایت برای احداث سردخانه ای برای انجماد و صادرات ماهی کیلکا، تلاش برای بسته بندی و عرضه مناسب کیلکا جهت مصارف خوراکی و فرهنگسازی جدی برای مصرف این آبزی مفید و ارزان هستند.

معاونت صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان در این باره گفت: شیلات درصدد حمایت از بخش تولید و صنایع منطقه بوده و امیدواریم با تامین منابع مالی قادر به لایروبی رودخانه اسکله پهلوگیری شناورها باشیم.

اکبر ایلدرم اظهار کرد: برگزاری جشنواره های طبخ آبزیان با محوریت ماهی کیلکا و فعالیت های تبلیغی با همکاری مدیریت ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان را از دیگر برنامه های این اداره برای حمایت از کیلکاگیران و ترویج غذای سالم عنوان کرد.

وی تهیه تیزرهای تبلیغاتی برای ترویج مصرف ماهی کیلکا با حمایت شیلات ایران، عرضه ماهی کیلکا منجمد به وزارتخانه ها و نهادهای دولتی، فعالیت برای بازاریابی و حمایت ماهی کیلکای مصرف انسانی با کمک شرکت ها را از دیگر برنامه ریزی های صورت گرفته بیان داشت.

ماهی کیلکا یکی از مهم ترین انواع ماهی های دریای خزر به شمار می رود؛ این ماهی با جثه بسیار کوچک (به طول متوسط 7 تا 10سانتی متر و وزن 7 تا 10 گرم) سرشار از پروتئین، ویتامین و کلسیم است.

تاکنون سه گونه ماهی کیلکا آنچووی، چشم درشت و ماهی کیلکا معمولی در دریای خزر گزارش شده است.

ماهی کیلکا در طول روز به صورت گله متراکم یافت می شود و با تاریک شدن هوا پراکنده می شوند. فرمانده شناورهای صید کیلکا قبل از تاریک شدن هوا با استفاده از دستگاه ماهی یاب عملیات تعقیب گله های ماهی کیلکا را انجام می دهد.

از آن جا که ماهی کیلکا در عمق معینی زندگی می کند، برای صید آن باید لامپ الکتریکی به طور مستقیم در عمقی قرار گیرد که ماهیان در آنجا به سر می برند. ماهیان به دنبال نور لامپ حرکت می کنند و توسط تورهای قیفی مانند به دام می افتند.

به طور معمول میزان صید در هر نوبت بین 200 تا 300 کیلوگرم است و ماهی کیلکا به رغم جثه کوچک خود، از نظر ارزش و ترکیب مواد غذایی در ردیف مابقی ماهی ها و حتی در بعضی از موارد نسبت به گوشت قرمز دارای مزیت و برتری بیشتری است.

شهرستان انزلی از دیرباز به عنوان یکی از مراکز مهم صید و صیادی در کشور به شمار می رود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 331036